מקסיקו נושפת בעורפה של ברזיל

בזכות רפורמות כלכליות ותעשיות עתירות ידע גדל מעמד הביניים שלה ב-25% ושיעור הצמיחה הממוצע שלה הוא 4% ■ בטווח הארוך, היא עשויה להחליף את ברזיל כמנהיגה כלכלית ופוליטית בדרם אמריקה - וכיעד ההשקעות העיקרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מה שאדם מן הרחוב שומע לרוב על מקסיקו זה הסיפורים המחרידים על הפשעים שמבצעים קרטלי סמים במדינה. סיפורי אימה אלה מאפילים בעיני העולם על סיפור ההצלחה הכלכלי של מקסיקו, שהופך אותה לאטרקטיבית מאוד בקרב משקיעי שוק ההון וכן החברות הגדולות שמרחיבות שם את הייצור.

עם כל הבעיות הקיימות, מקסיקו היא כבר מזמן לא מדינת עולם שלישי שמוצר היצוא הכמעט יחיד שלה הוא מהגרים בלתי חוקיים לארה”ב - לאחר 40 שנה של הגירה היא נפלה לאחרונה לאפס - אלא מדינה מתפתחת שמאיימת לגנוב מברזיל את תואר הכלכלה הגדולה באמריקה הלטינית בעוד כעשור.

בעוד ברזיל מתקשה בתקופה האחרונה לרשום צמיחה כלכלית כלשהי, מקסיקו מתגאה בעובדה כי הרפורמות הכלכליות שיושמו מאז המשבר הפיננסי ב–1995, בשילוב שמירה על יציבות המחירים ומדיניות פיסקלית ומוניטרית אחראית ויציבה, הביאו לגידול מהיר בהיקפי מעמד הביניים ולשיעור צמיחה ממוצע של יותר מ–4% בשנה.

אמנם ב–2009 רשמה מקסיקו נפילה חדה בתוצר המקומי, אך מאז היא חזרה לשיעורי צמיחה גבוהים בהרבה מאלה של ארה”ב - אולי לא הצמיחה המהירה במדינות המתפתחות, אך ראויה לציון בשל הקשר ההדוק בין כלכלת מקסיקו לזו של שכנתה מצפון. אנליסטים רבים סבורים כעת כי הודות לנתונים הכלכליים שלה, מקסיקו תחליף את ברזיל כיעד ההשקעות העיקרי באמריקה הלטינית.

מפעל פולקסווגן במקסיקו

המקום הזול בעולם לייצור לארה”ב

עד לפני כעשור, מגזר הייצור במקסיקו היה מבוסס על תעשיות עתירות עבודה עם שכר נמוך, כגון תעשיית הטקסטיל - ובתחום זה נוצרה בעיה קשה לאחר שחברות העבירו את הייצור לסין ולמדינות אסיה אחרות בחיפושן אחר צמצום עלויות עבודה. ואולם כיום התעשיות העיקריות שמובילות את הצמיחה במגזר הייצור הן תעשיות עתירות ידע, כגון ייצור כלי רכב ומטוסים ומגזר הטכנולוגיה - מגזרים שבהם השכר הגבוה מאפשר לעובדיהם להיכנס לשורות מעמד הביניים, שגדל לכ–25% מהאוכלוסייה.

בשנה שחלפה נהפכה מקסיקו ליצואנית המכוניות הרביעית בגודלה בעולם, והיקפי הייצור צפויים להמשיך לגדול מהרמה הנוכחית - שבה היא מספקת לארה”ב יותר כלי רכב מאשר יפן, קוריאה, גרמניה ואנגליה יחד. חברות רכב גדולות, כגון ניסאן, מזדה ופולקסווגן, מעבירות את הייצור למדינה או מרחיבות את קיבולת הייצור הקיימת במקסיקו.

כתבות נוספות באתר TheMarker

גרמניה לצעירים הבריטים: בואו לעבוד פה, אולי תמצאו אהבה

כך תשבש ההדפסה התלת ממדית את כלכלת העתיד

הגורמים שמושכים את החברות הבינלאומיות למקסיקו הם מדיניות סחר פתוחה, קרבה גיאוגרפית לארה”ב וכוח עבודה מיומן, אך עדיין זול יחסית. העברת פעילות העסקית לסין כבר לא משתלמת כל כך: מ–2000 זינק השכר לשעת עבודה של פועל מפעל בסין ביותר מפי חמישה ל–1.63 דולרים, בעוד השכר של עובד בקו ייצור במקסיקו עלה רק בכ–40% - ל–2.10 דולרים. בתוספת עלויות התובלה שהתייקרו בשנים אלה בעקבות העלייה במחיר הנפט, וכן זמני התובלה, המשוואה מצביעה על מקסיקו כמקור ייצור כדאי יותר. בעצם, אם נביא בחשבון את יציבות המטבע, עלויות לוגיסטיות ועלות העבודה, מקסיקו היא המקום הזול ביותר בעולם לייצור מוצרים המיועדים לארה”ב - אך גם לאירופאים היא כבר משתלמת.

למקסיקו הסכמי סחר חופשי עם 44 מדינות, יותר מכל מדינה אחרת בעולם, אם כי כ–80% מהיצוא עדיין מיועד לארה”ב. פתיחות הסחר תורמת את חלקה: חברות גרמניות מייצרות במקסיקו את הרכיבים החשמליים והאלקטרוניים ליצוא לאירופה, החברות הקנדיות מרכיבות חלקי מטוסים, וחברות ממדינות אחרות מייצרות שם מסכים, מקררים ומוצרים אחרים. מקסיקו היא יצרנית מסכי טלוויזיה הגדולה בעולם. בכל שנה מייצאת מקסיקו מוצרים בהיקף השווה לסך היצוא מכל שאר מדינות דרום אמריקה יחד, והמסחר הבינלאומי הוא יותר מ–60% מהתמ”ג.

עוברת את השכנה הגדולה

שדות נפט 
במים עמוקים

נשיא מקסיקו החדש, אנריקה פניה נייטו ממפלגת PRI, שנבחר בשנה שחלפה בזכות מצע הרפורמות, התקדם באופן מרשים ביישום הבטחותיו בחמשת החודשים מאז כניסתו לתפקיד. הוא הגיע להסכמה עם מפלגות האופוזיציה, דבר שאיפשר לו לעמוד מול בעלי אינטרסים מובנים ולאשר רפורמות בתחומים שמונעים ממקסיקו צמיחה מהירה יותר ופיתוח כלכלי וחברתי. כך, כבר בתקופה קצרה זו אושרו רפורמות בתחומי החינוך, התקשורת והמשפט. שליטת המונופולים בתחומי הטלקום והטלוויזיה, שמספקים איכות נמוכה תמורת תשלום גבוה, עולה לכלכלת המדינה כ–25 מיליארד דולר בשנה - ופניה מתכוון לשנות זאת במהירות.

המקסיקנים והמשקיעים הזרים אופטימיים בתחזיות לגבי עתיד המדינה, ומצב הרוח המרומם מתבטא בהתחזקות המטבע ובעליות בשוק המניות. ואולם, אם הממשלה החדשה רוצה לעמוד בהבטחתה להביא להאצת הצמיחה השנתית ל–6%, עליה להתקדם לצעדים קשים יותר. שני הנושאים הבעייתיים ביותר הם תחום הביטחון ורפורמה במגזר האנרגיה. הלחימה בקרטלי סמים לא תהיה קלה, שכן הממשלה הקודמת לא רק שלא הצליחה במיגור הפשע, אלא חוותה עלייה בהיקפיו. כדי להצליח במטרה, הנשיא יצטרך לבצע רפורמה של המשטרה ובתי המשפט כדי לחזק את יכולתם להילחם בפושעים. קיימת תקווה שהרפורמות יאיצו את הצמיחה ויתרמו להרחבת האפשרויות הכלכליות עבור כל אזרחי המדינה, ובכך יסייעו במיגור הפשע והאלימות.

נושא הרפורמות בתחום האנרגיה אינו קל יותר לדיון ולביצוע. מקסיקו היתה יכולה להיות מעצמת האנרגיה, אך כיום היקפי ייצור הנפט הולכים ויורדים, והמדינה נאלצת לרכוש דלק וגז טבעי מארה”ב. מי שאחראי לכך הוא מונופול הנפט הממשלתי פמקס ‏(Pemex‏), שאינו מסוגל להגיע לכמחצית משדות הנפט שנמצאים במים העמוקים - אך גם הממשלות הקודמות, שמימנו את תקציביהן מרווחיה של פמקס ולא הותירו לה אמצעים להשקעה בטכנולוגיות מתקדמות.

לאחר הבחירות האזוריות ביולי צפוי הנשיא לפרסם תוכנית שתכלול רפורמות בתחום האנרגיה ורפורמות פיסקליות. כדי להיגמל משימוש ברווחי הנפט למימון קופת המדינה, יהיה צורך בהרחבת בסיס המס. כתוצאה מכך, פמקס תוכל לשקם את עצמה, להרחיב את הייצור ולהתייעל. בינתיים האופציה של הפרטה אינה על השולחן בשל התנגדות רחבה לכך בקרב הבוחרים והנבחרים.

סיכוי להעלאת 
הדירוג מ-BBB

עם כל הבעיות שעדיין קיימות, השיפור הכלכלי ממשי ונראה לעין. האינפלציה נמצאת בשליטה כבר עשור, והמטבע יציב. הממשלות שמרו על מדיניות זהירה, וכעת הגירעון התקציבי והחוב הציבורי נמוכים בהרבה מהממוצע בעולם - 0.6% מהתמ”ג וכ–43% מהתמ”ג בהתאמה, הגירעון במאזן החיצוני נמוך ועתודות המט”ח בשיא. היציבות המערכתית תורמת לשיפור במתן האשראי, אחד הגורמים המרכזיים המונעים התפתחות מהירה יותר של עסקים קטנים ובינוניים.

המערכת הבנקאית, שכמעט התרסקה במשבר ב–1994, נמצאת כיום במצב טוב, ושלוחות של בנקים בינלאומיים במקסיקו, כמו BBVA ו–Santander מדורגות גבוה מחברות האם. היקפי האשראי לעסקים ולפרטיים גדלים בקצב מהיר. הבנק המרכזי של מקסיקו מעריך כי חמש־שש שנים של גידול באשראי בתנאי יציבות מקרו־כלכלית, יוסיפו כ–0.5% לשיעור הצמיחה השנתי.

המסחר הבינלאומי - יותר מ-60% מהתמ"ג

תוכנית הרפורמות של הממשלה החדשה העלתה את הביטחון של העסקים והמשקיעים הזרים ותרמה להחלטת סוכנות הדירוג הבינלאומית S&P להעלות את תחזית הדירוג של מקסיקו ל”חיובית”, דבר שמצביע על אפשרות של העלאת הדירוג מהרמה הנוכחית של BBB. הצפי הוא כי השנה תרשום מקסיקו צמיחה של 3.6%, וב–2014 - צמיחה של 3.8%. בטווח ארוך יותר, יישום הרפורמות הכלכליות ומיגור תופעת הפשע הקשור בסמים יכולים בהחלט לסייע למקסיקו לתפוס מקום מרכזי בדרום אמריקה - ואולי אף להחליף את ברזיל כמנהיגה כלכלית ופוליטית וכיעד ההשקעות העיקרי.

משקיע המעוניין להיחשף למקסיקו יכול לעשות זאת באמצעות תעודת סל כגון iShares MSCI Mexico Capped ETF או דרך קרן נאמנות זרה. קיימות קרנות offshore ספציפיות על מקסיקו, אך הן חדשות יחסית - הוותיקות הן Santander Mexican Equity ו–GBM Mexico Fund, שקיימות מ–2011. לחלופין, ניתן להיחשף למקסיקו דרך קרנות המשקיעות באמריקה הלטינית כולה, כולל חלק ניכר מנכסיהן במקסיקו, כמו Fidelity Latin America Fund ו–BlackRock Latin American Opportunity.

ארז ברית הוא מנכ”ל בית ההשקעות טנדם קפיטל, ויוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה שיווק של ניירות ערך או תחליף לייעוץ השקעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker