משפט התביעה נגד אפל על תיאום מחירי e‪-‬books ייפתח היום

המשפט, אותו הגדיר המנכ"ל טים קוק "ביזארי", יחל לאחר שממשלת ארה"ב הגישה לפני כשנה תביעה נגד אפל ו-5 חברות הוצאה לאור על תיאום מחירים בענף הספרים הדיגיטליים, עם השקת האייפד ב-2010

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

אפל, החשודה על ידי הממשל האמריקאי בתיאום מחירים בשוק הספרים האלקטרוניים, תעמוד היום כנאשמת בפתיחתו של משפט אותו הגדיר המנכ"ל טים קוק כביזארי.

עורכי הדין של אפל יציגו היום את טיעוני הפתיחה בבית המשפט הפדרלי במנהטן, במשפט הגבלים עסקיים נדיר שיקבע אם אפל ניצחה על הסכמי תיאום מחירים בלתי חוקיים כשחדרה לשוק הספרים האלקטרוניים ב-2010, עם השקת האייפד.

אפל טוענת כי לא עברה כל עבירה וכי כניסתה לשוק היתה טובה לצרכנים, היות שהחברה הביאה חדשנות ותחרות לענף שנשלט על ידי אמזון. אפל הינה הנאשמת האחרונה בתיק בו הוגשו תביעות פדרליות נגד חמש חברות הוצאה לאור, מהגדולות בארה"ב. ממשלת ארה"ב חותרת לאסור בחוק על אפל מעשים הפוגעים בתחרותיות, בהם תיאום מחירים, בשוק הספרים האלקטרוניים.

ממשלת ארה"ב הגישה תביעה נגד אפל וחברות הוצאה לאור באפריל 2012. הממשלה טענה כי בסוף 2009 ותחילת 2010, לפני השקת האייפד של אפל, החברה לחצה על הוצאות ספרים לחתום עימה על הסכמים שיאפשרו לה למכור עותקים דיגיטליים, במודל שבו ההוצאות יקבעו את המחיר ואפל תקבל 30% מכל מכירה.

בנוסף, אפל קבעה טווח תמחור של ספרים שבין 12‪.‬99 דולר ל-14‪.‬99 דולר, וחייבה את ההוצאות לא למכור את הספר במחיר נמוך יותר במקומות אחרים, כולל בחנות של אמזון. אמזון מכרה אז 9 מתוך כל 10 ספרים אלקטרוניים בשוק, במחיר של 9‪.‬99 דולר - פחות ממה ששילמה להוצאות, לטענת אפל, כלומר במחירי הפסד. שני הצדדים בתביעה מסכימים כי אפל לא רצתה למכור ספרים במחירי הפסד.

‫"‬התביעה הזאת ביזארית לדעתי. לא עשינו שום דבר רע ובכוונתו לנקוט עמדה עקרונית בעניין הזה", אמר טים קוק, מנכ"ל אפל, בראיון שהעניק ב-28 במאי בכנס All Things Digital בקליפורניה. "בכוונתנו להיאבק", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker