כך העלימו הרודנים במדינות ערב את הכסף - גם אחרי שהמהפכות הגיעו

המהפכנים במדינות ערב קיוו לחלק בין האזרחים את המיליארדים האבודים של הרודנים המודחים, אך במקרה הטוב מצאו רק מיליונים ■ מצרים לא קיבלה בחזרה דבר מהכספים שהבריחו מובארק ומקורביו, לוב קיבלה בחזרה אחוזה אחת בלונדון שבה התגורר בנו של קדאפי, ובתוניסיה נאלצו להסתפק בכמה מטוסים ו–29 מיליון דולר בלבד

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בחודשים שלאחר האביב הערבי ב–2011 התרוצצו במצרים, לוב ותוניסיה שמועות שלפיהן כל משק בית יקבל נתח מכספי הציבור שבזזו המנהיגים לשעבר ומקורביהם. חוסאם עיסא, אקדמאי ידוע ויו"ר המפלגה הנאצריסטית, אמר אז: "הכספים שצבר נשיא מצרים המודח חוסני מובארק הם עלבון צורב יומיומי כבר 30 שנה - אבל עכשיו יש לי תקווה". פעילים בינלאומיים במאבק נגד השחיתות קיוו כי נפתחה חזית חדשה במלחמה על הכספים שנגזלו מהעם.

ההערכות לגבי שווי הביזה של העמים בדיקטטורות בעשרות השנים האחרונות מגוונות ביותר, ומשקפות את העמימות האופפת את מקלטי המס הרבים בעולם. אבל המספרים בכל ההערכות הם סביב עשרות מיליארדי דולרים. סאני אבאצ'ה הניגרי, הנחשב סמל השחיתות, בזז בין 5 מיליארד דולר ל–8 מיליארד דולר. ההערכה הגבוהה ביותר לסכום שבזזה משפחת מובארק גבוהה הרבה יותר - 70 מיליארד דולר - אבל זה כנראה אומדן גבוה מדי.

מה שברור הוא ששווי הנכסים שזוהו והוקפאו בידי מדינות זרות קטן באופן מאכזב. שנתיים לאחר האביב הערבי, שוויים קצת יותר ממיליארד דולר, ומרביתם בשווייץ. הנכסים שהוחזרו מזעריים עוד יותר - למצרים לא הוחזר אפילו דולר אחד; ללוב הוחזר בית בלונדון המקושר לבנו של מועמר קדאפי; לתוניסיה הוחזרו כמה מטוסים וגם 29 מיליון דולר מחשבון בנק בלבנון שהיה של אשת הדיקטטור המודח זין אל עאבדין בן עלי, שלפי הערכות הזרים לכיס משפחתו ומקורבים 3 מיליארד דולר. גם סכומים צנועים יתקבלו בברכה על ידי הממשלות הצעירות והרעבות למזומנים, אבל על רקע מכשולים משפטיים, חקירות שמגיעות למבוי סתום וחילופי האשמות - התקוות המוקדמות פינו מקום לאכזבה וייאוש. כעת ניכרים סימנים שהמצב הזה עשוי להשתנות.

קל לגנוב, קשה להחזיר

השבת נכסים היא תהליך אטי. היא דורשת מעבר בג'ונגלים של משפט בינלאומי וחוצה תחומים פליליים, אזרחיים ומינהליים. היא נסמכת על שיתוף פעולה בין מדינות ובין סוכנויות בתוך אותן מדינות, שלעתים קרובות אינן רוצות או מסוגלות לחלוק מידע. דו"ח מ–2011 של הבנק העולמי והאו"ם מצא לא פחות מ–29 מכשולים בדרך להשבת נכסים. שכנוע בתי משפט להקפיא ולהחזיר נכסים מסובך בייחוד כשהם היו מוסתרים במבנה תאגידי מורכב במדינות המציעות למשקיעים הגנת סודיות, וכשבעלי הנכסים יכולים להרשות לעצמם לגייס את עורכי הדין הטובים בעולם.

כספים שבזז פרדיננד מרקוס והוקפאו ב–1986, שוחררו לידי ממשלת הפיליפינים רק ב–2002. הפעולה המשפטית להשבת 200 מיליון הדולר שהאו"ם מעריך כי ראש ממשלת אוקראינה לשעבר, פבלו לזרנקו, גנב מהמדינה בשנות ה–90 עדיין נמשכת.

צבאות עורכי דין, רואי חשבון וחוקרים מערביים מיהרו להציע לממשלות החדשות במזרח התיכון עזרה, אבל עד כה לא הראו כמעט תוצאות. למשל, היועץ המשפטי הראשי של מצרים, סטיבנסון הרווד, זכה לביקורת על התשלום השמן שגבה מראש והתוצאות הגרועות שהניבה פעילותו. החברה הבריטית שמטעמה הוא פועל אמרה כי אינה מגיבה על הליכים נמשכים.

חוגגים את נפילת הרודנים בלובצילום: אי–פי

מוחמד שבאן מ–MS ליגל, שסייע בהשבת האחוזה הלונדונית ללוב, אומר כי הוא גובה תשלום רק על הצלחות: "זה מה שאנשים בלוב מבינים". לוב הוצפה בציידי ראשים שניסו למכור לה "ראיות" תמורת כסף, והממשלה החדשה כשלה בתיאום התגובה שלה לגל זה של "חוקרים" - מה שהוביל לחתימה עם סוכנויות שונות על שלל חוזים חופפים.
מומחים זרים טוענים כי לתובעים הערבים אין את הידע הדרוש במשפט בינלאומי ובמורכבות של נכסים במקלטי מס. בימים המוקדמים שלאחר ההפיכות, הממשלות החדשות שיגרו בקשות לשיתוף פעולה משפטי ‏(MLA‏) בלי לבצע את עבודת התחקיר הנחוצה לביסוסן. בממשלות היו מתרגזים כאשר לא היו מקבלים תשובות מהירות וחיוביות. במקרים מסוימים הבקשות היו לוקות בחסר והעידו על חוסר הבנה של המשפט הבינלאומי. "קשה לי לבקר את המערב כשהלקוחה שלי לא עושה כל שביכולתה", אומר שבאן.

מצרים לא העריכה נכונה את הזמן הדרוש להליכים תקינים במערכות משפט מתקדמות. בתי משפט צריכים להביא בחשבון חוקי זכויות אדם, ולא פשוט לקשור נכסים לפשעים ספיציפיים. גמאל מובארק, בנו של נשיא מצרים לשעבר, עבד במשך שנים כפיננסייר בלונדון. כיצד ניתן להוכיח שנכסיו שם נרכשו בכספים אסורים ולא בכספים שהרוויח ביושר? כיצד מפרידים את נכסיו מנכסי שותפיו?

"צריך לעזור לממשלות החדשות"

חוגגים את נפילת הרודנים במצרים צילום: רויטרס

ממשלות מערביות זכו לביקורות מצד מדינות ערב על הטיפול בבקשות אלה. התובעים טוענים כי בקשותיהם עוכבו או נפסלו בשל פרטים טכניים קטנים, מה שהגביר את חשדם כי מדינות עם מרכזים פיננסיים גדולים מגינות על מחזיקי הכסף המלוכלך. לדברי שבאן, זו צביעות מצד מדינות המערב לומר כי "זה ההליך, תפעלו בהתאם". לדבריו, שחיתויות הממשלות הקודמות וחוסר הניסיון של החדשות מחייבים "להחזיק קצת את היד" למדינות כמו לוב.

אבל יש גם נקודות אור. שווייץ, שהיתה במשך שנים אחת ממקלטי המס הסודיים ביותר, היתה אחת המדינות המסייעות ביותר באיתור כספי ציבור של מדינות ערב. היא היתה המדינה הראשונה שהקפיאה נכסים מצריים, פחות משעה לאחר התפטרות מובארק. יש שיטענו כי השווייצים פעלו במהרה רק מכיוון שהסכימו לקבל כל כך הרבה כסף מלוכלך מלכתחילה: בנקאים שווייצים ראו בבכירים הערבים "לקוחות אסטרטגיים".

מצרים היתה האגרסיבית ביותר כנגד ממשלות זרות שלא שיתפו פעולה. בשנה שעברה הגישה תביעה נגד ממשלת בריטניה בבתי המשפט בריטיים. בריטניה הקפיאה נכסים מצריים בשווי 85 מיליון ליש"ט בלבד, וחיכתה חודש שלם לאחר המהפכה לפני שהקפיאה נכסים הקשורים למשפחת מובארק. בריטניה, מצדה, טוענת כי נאלצה לחכות עד לכניסת הסנקציות של האיחוד האירופי לתוקפן.

אבל כעת גם בריטניה הקימה צוות משימה שנועד לזרז את התהליך מול מצרים, ושלחה תובע למצרים כדי לספק לה סיוע טכני. ארה"ב ושווייץ שלחו אף הן מומחים לסייע באיסוף ראיות וניסוח בקשות. תובעים מנוסים מנהלים קורסי הדרכה בבאזל, שווייץ, למשפטנים ממדינות כמו מצרים בנוגע להשבת נכסים.

גם קטאר משמשת מתווכת. היא סייעה בהשבת 29 מיליון דולר מלבנון לתוניסיה וניסתה לתווך בעסקה דומה עבור מצרים. אבל סיוע זה העלה חשדות נגדה כי היא מסייעת רק כדי ללמוד עוד על הנכסים הגנובים, למקרה שתוכל לרכוש אותם במחיר מציאה.

מדינות ערב מאבדות בינתיים סבלנות, והחלו לחתום על עסקות. במסגרת חוק הפיוס החדש במצרים, ניתן לבטל פסקי דין וחקירות תמורת כסף. במארס, שר המסחר והתעשייה לשעבר של מצרים, ראשיד מוחמד ראשיד, הוסר מרשימת המבוקשים לאחר ששילם 2.2 מיליון דולר. הממשל מנהל משא ומתן עם איש העסקים חוסיין סאלם, שותפו לשעבר של יוסי מימן ב–EMG. לפי דיווחים, גם סוזן מובארק, אשתו של הנשיא לשעבר, מנהלת מגעים על השבת כספים מקרן בשווייץ שבשליטתה.

ממשלתו של מוחמד מורסי עשויה להתקשות להציג עסקות אלה כטובות לציבור המצרי. הממשלה עשויה להיראות פחדנית אם תאפשר לבכירי השלטון לשעבר להימנע מעונש מאסר בתמורה לחלק זעיר מהביזה. אבל המצוקה הכלכלית במצרים ובשכנותיה מביאה רבים להאמין שאולי מוטב לקבל קצת כסף עכשיו - מאשר לחכות שנים עד שיימצא יותר כסף.

המדריך לרודן: כך תשמור על הכסף שגנבת מעמך

גרוע מספיק שהמון כפוי טובה או איזה קולונל שאפתן הפילו אתכם מכס השלטון. אבל דמיינו שלאחר שנים של שירות ציבורי גוזרים עליך ועל המשפחה הנשיאותית לא רק גלות בסעודיה, אלא גם עוני. למרבה הצער, הדיווחים האחרונים נכונים: עורכי דין יפי נפש, אנשי ממשל חטטנים ויורשים נקמנים מאיימים כולם על החסכונות שלכם.

החדשות הטובות הן שאנחנו במירקווד כאן כדי לעזור לכם. אנחנו מכירים בעבודתכם הקשה כמנהיגי מדינות חשוכות, בהחלטות הקשות שהייתם צריכים לקבל כדי להתמודד עם מבקרים שקרנים, באיומים מפני כפופים בוגדניים. האם ביל גייטס אי פעם סיכן את חייו כפי שעשית כאשר ירית באחיך? האם ג'ק וולש היה צריך למלא כרטיסי בוחר של עשרות מיליוני אנשי שבט בורים? מגיעה לכם קרן פרישה הגונה בתמורה להקרבה. להלן המדריך הקצר שלנו לשמירה על כספי הפרישה ששמתם בצד.

ללקוחות שעוד נמצאים במדינת הבית שלהם אנו ממליצים לחדש את הדגש על מורכבות. צריך לערבב בין כסף שהושג בעסקים "לגיטימיים" מחוץ למדינה, כמו בנקים, נדל"ן ותיירות, לבין ההכנסות המסורתיות כמו עמלות על עסקות נשק, עסקות אנרגיה וכדומה. זה מקשה על חוקרים חטטנים להפריד בין הנכסים שעבדתם קשה כדי להשיגם לבין אלה השייכים בתיאוריה למשלמי המסים ‏(סתם בצחוק!‏).

ההגנה הטובה ביותר על כל סוגי הנכסים היא אנונימיות. צריך להחזיקם בחברות וקרנות במקלטי מס, במקומות שבהם לא צריך להצהיר על מבנה בעלות ברור ולפרסם דיווחים שוטפים על מצב החברה. למרבה הצער, הפוליטיקאים מקשים על מציאת מקומות כאלה.

בפסגת G8 ביוני אנו צפויים לראות קריאה חדשה לאכיפה נגד חברות קש ולאילוץ חברות קיימות לחשוף את מבנה הבעלות שלהן. מירקווד מנצלת כל הזדמנות להזכיר למקבלי ההחלטות את החשיבות שבפרטיות לאנשים העשירים שתומכים בכה רבים מהם. מאוחר יותר השנה נקיים אירוע גיוס תרומות לפוליטיקאי מדלאוור, שבה גרים 917 אלף אנשים ובה פועלות 945 אלף חברות לגיטימיות אבל בלתי חדירות.

הסודיות היא החברה הכי טובה שלכם. למרבה הצער, לוקסמבורג ושווייץ, בעבר מעוזי הסודיות, כרעו תחת הלחץ הכבד שהפעילו ארה"ב והאיחוד האירופי, אבל עדיין ניתן לקיים עסקות מתחת לרדאר. אנחנו ממשיכים לייעץ ללקוחות, בייחוד בשווקים מתעוררים.

קשירת קשר עוזרת. נסו לחבל בהעברת מושכות השלטון. ככל שעזיבתכם תלווה ביותר מהומות, כך ישימו לב פחות לנכסיכם. נסו לערב יורשים אפשריים בעסקיכם, כדי שמאוחר יותר, אף אחד לא ירצה לבדוק אותם.

ואם הגרוע מכל יקרה? בימים הטובים של המלחמה הקרה, האמריקאים נהגו לשלוח מטוס להברחת בני ברית יחד עם משפחותיהם ואוסף הנעליים שלהם. משפחת מובארק לא קיבלה את היחס שלו זכתה משפחת מרקוס בפיליפינים, אבל הסעודים עדיין מקבלים בידיים פתוחות רודנים אבודים. אנחנו במירקווד מציעים לכם שירות חירום להזזת כספים ממדינות פגיעות בתוך שעות. אל תשכחו: גם אם לא ניתן להתענג על הכרת תודה ממדינתכם, תוכלו לפחות לשמור לעצמכם חלק מהעושר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker