מירושלים לים המלח: נסיעה במכונית ללא נהג

רשמים מנסיעה במהירויות של יותר מ-100 קמ"ש במכונית המצוידת במערכת של חברת מובילאיי הישראלית

ניו יורק טיימס
ג'ון מרקוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ון מרקוף

בחודש שעבר, בכביש מירושלים לים המלח, ישבתי במושב הנהג של מוכנית אאודי A7 בשעה שתוכנה המקושרת למצלמת וידיאו המותקנת על השמשה הקדמית נהגה במכונית במהירויות של יותר מ-100 קמ"ש - המחשה ברורה לקצב המהיר של התפתחותן של מכוניות ללא נהג.

בעוד שמכונית גוגל עתירת הפרסום וכלי רכב אחרים ללא נהג מצוידים בשלל מצלמות, רדארים ומדי טווח לייזר, המכונית הזאת ייחודית בפשטות והעלות הזולה יחסית של המערכת שלה - כמה מאות דולרים בלבד. "הרעיון הוא להפיק את המרב מנהיגה ללא נהג המבוססת על מצלמה בלבד", אמר גבי חיון, סגן נשיא בכיר למחקר ופיתוח בחברת מובילאיי הישראלית שפיתחה את המערכת עבור אאודי.

מכונית מובילאיי אינה מאפשרת נהיגה עצמאית ברמות שהשיגו המהנדסים של גוגל. מכונית גוגל, אשר ביצעה נסיעות מבחן של יותר מ-480,000 קילומטרים בקליפורניה, מסוגלת להשתלב בתנועה בכבישים מהירים, לנסוע בבטיחות דרך צמתים, לבצע פניות שמאלה וימינה, ולעקוף מכוניות שנוסעות במהירות נמוכה יותר.

לעומתה, המכונית של מובילאיי מסוגלת רק לנסוע בנתיב בודד בכביש מהיר, וכן לזהות רמזורים, להאט באופן אוטומטי, לעצור, ואז לשוב לנסיעה במהירות של כביש מהיר.

אולם על ידי שילב של חיישנים מתקדמים עם מצלמות וידיאו זולות, החברה ממחישה כמה מהר ניתן להפוך את האפשרות של נהיגה ללא נהג למסחרית. "אי אפשר להחזיק מכונית עם ציוד של 70 אלף דולר", אמר מייסד מובילאיי, אמנון שעשוע, בהתייחסו למערכת של גוגל, "ודמיין שזה יגיע לשלב של ייצור המוני".

יו"ר מובילאיי אמנון שעשועצילום: מיכל פתאל

אלון מאסק, יזם הרכב והחלליות, עלה לאחרונה לכותרות כאשר אמר דברים דומים. מאסק אמר כי הוא מעוניין לתכנן גירסאות ללא נהג של מכוניות חברת טסלה שבבעלותו, אולי תוך שיתוף פעולה עם גוגל, אולם בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג אמר מאסק כי המערכת של גוגל יקרה מדי לשימוש בייצור המוני של מכוניות. בדומה לגוגל, גם מובילאיי איננה יצרנית רכב, אלא חברת טכנולוגיה שמתמקדת בפיתוח הדור הבא של תוכנות בינה מלאכותית.

החברה נוסדה בשנות ה-90, לאחר שהמפתחים שלה הצליחו לשכנע את ג'נרל מוטורס לרכוש מצלמה לא יקרה שתוכל לזהות כלי רכב בנתיבים סמוכים. מאז צמחה החברה והפכה לספקית מרכזית של טכנולוגיות בטיחות לרכב, שכולן מבוססות על אלגוריתמים מתקדמים שמגדילים את ה"אינטליגנציה" של מצלמות זולות.

לאחרונה החלה מובילאיי לשווק את הדור השלישי של הטכנולוגיה שלה, שחברות דוגמת וולוו מקדמות הודות ליכולתה לזהות הולכי רכב ורוכבי אופניים. ניסאן אף היא רמזה לאחרונה על העתיד לבוא עם הדגמה של מכונית שיכולה לסטות מהנתיב באופן אוטומטי כדי להימנע מפגיעה בהולך רגל שיצא לכביש בין מכוניות חונות. המערכת מבוססת על טכנולוגיה של מובילאיי.

כבר בקיץ הקרוב, מערכות ראשונות המציע מאפיין בשם "traffic jam assist" (סייע פקקי תנועה) יתחילו להיות משולבות במכוניות של חמש יצרניות רכב גדולות. מכוניות אלו יוכלו לנהוג באופן בטוח בפקקי תנועה שבהם יש צורך לנסוע ולעצור, אולם יחייבו את הנהגים להחזיק את ידיהם על ההגה.

אולם מערכות מתקדמות יותר צפויות לצאת לשוק כבר בתחילת 2016, לפי מובילאיי, ואת יכולותיהן המתקדמות יצא לי לחוות בחודש שעבר, במהלך הנסיעה מירושלים לים המלח.

יחד עם מהנדסי מובילאיי, נסעו מספר קילומטרים מזרחית לירושלים, למטה של מובילאיי, ואז פגשנו עובד נוסף של מובילאיי במכונית אאודי A7. בדרך החוצה מהעיר, שני נציגי מובילאיי הביעו התנצלות על כך, והסבירו כי העבודה על המערכת טרם הושלמה.

כבר בשלב זה הרגשתי מעט מאוכזב. בשנת 2010 בקליפורניה, הייתי הכתב הראשון שזכה לנסוע במכונית גוגל, דגם טויוטה פריוס שבו הותקנו חיישנים שיצרו מפה מפורטת להפליא של סביבת המכונית. יתר על כן, המערכת היתה מחוברת באופן אלחוטי לאינטרנט, ובכך איפשרה גישה למאגר נתונים רחב מבוסס ענן שאיפשר השוואה עם הנתונים שקלטו החיישנים של המכונית.

עם זאת, בנסיעה אז במכונית של גוגל, מהנדסי החברה ביטלו את הפעלת הנהג האוטומטי בשני מקרים - כאשר המכונית חלפה על פני רוכב אופניים, ואז שוב כאשר נכנסה לחניה. מהנדסי גוגל לא רצו להסתכן בתקלה בנוכחות כתב. בחודש שעבר, בנסיעה עם מהנדסי מובילאיי, לא ננקטו שום אמצעי זהירות מסוג זה.

"למה שאתה לא תנהג?", אמר אחד המהנדסים של מובילאיי בעודו מתיישב במושב שליד הנהג, והמהנדס השני מתיישב במושב האחורי, ובכך לא הותירו לי ברירה אלא להתיישב במושב הנהג.

בשלב זה, נתנו לי מהנדסי מובילאיי שיעור זריז לגבי אופן הפעלת המכונית האוטומטית: להפעיל את מערכת הניווט האוטומטית על ידי לחיצת כפתור, ואז משיכת מוט על ההגה שהפעילה את מערכת ההיגוי. התצוגה הוקרנה על השמשה הקדמית, וכללה את מהירות המכונית וכן סמל שמעיד על כך שהופעלה מערכת הנהיגה האוטומטית.

הפעלת את מערכת הנהג האוטומטי, ויצאנו לדרכנו. הנחתי את ידי על הברכיים וניסיתי להירגע בעוד המכונית נוסעת בכביש המתפתל בדרך לים המלח. כאשר מכונית שנסעה לפנינו האטה לקראת רמזור אדום, נדרשתי להפעיל את כל כוח הרצון שלי כדי להימנע מלחיצה על הבלמים ולסמוך על כך שהמכונית תיעצר בצורה חלקה ממש מאחורי הרכב.

לאחר 20 דקות נהיגה בכביש המהיר, ניתבתי את האאודי לירידה מהכביש באחד הצמתים, ואז שוב החזרתי אותה לנהג אוטומטי בדרכנו חזרה לירושלים. ההדגמה לא היתה מדהימה כמו זו שהיתה לי במכונית של גוגל, אבל גרמה לי להבין טוב יותר מה צופן העתיד של תעשיית הרכב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker