דירקטוריון ניוז קורפ אישר פיצול החברה לשניים

רופרט מרדוק ושני בניו ישמשו כדירקטורים בשתי החברות החדשות; הפיצול יבצוע ב-28 ביוני; חטיבת העיתונים והספרים תשמור על השם ניוז קורפ; חטיבת הטלוויזיה והקולנוע תקרא פוקס המאה ה-21

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

דירקטוריון ענקית המדיה ניוז קורפ שבשליטת רופרט מרדוק אישר היום את התוכנית לפצל את החברה לשתי חברות בורסאיות נפרדות, אחת המתמקדת בתחום ההוצאה לאור של עיתונים וספרים, ושנייה שמתמקדת בתחום הבידור, וכוללת את רשת הטלוויזיה פוקס ואולפני הסרטים.

החברה הודיעה גם היום על האופן שבו יחולקו מניות שתי החברות למשקיעים ועל זהות חברי הדירקטוריונים של שתי החברות החדשות. רופרט מרדוק עצמו, וכן שני בניו ג'יימס מרדוק ולכלן מרדוק, יכהנו בדירקטוריונים של שתי החברות. הדירקטוריונים החדשים יכללו 12 דירקטורים כל אחד, לעומת 16 דירקטורים בדירקטוריון הנוכחי של ניוז קורפ.

ניוז קורפ הסכימה ביוני 2012, בלחץ בעלי המניות, להתפצל לשתי חברות נפרדות: חברת הוצאה לאור הכוללת את עיתוני החברה בארה"ב, בהם "וול סטריט ג'ורנל" וסוכנות הידיעות דאו ג'ונס, עיתוניה בריטניה (בהם "טיימס" הלונדוני) ועיתוני החברה באוסטרליה, וכן את חטיבת הספרים הרפר קולינס ונכסים נוספים; וחברת בידור, הכוללת את רשת הטלוויזיה פוקס ואולפני הסרטים. חברת ההוצאה לאור החדשה תשמור על השם ניוז קורפ, ואילו החברה שחדשה שתכלול את פעילות הבידור של החברה תישא את השם פוקס המאה ה-21 (21st Century Fox).

הפיצול יתבצע ב-28 ביוני, מסרה היום ניוז קורפ, ועדיין כפוף לאישור בעלי המניות ומספר גופים רגולטורים. במסגרת הפיצול, אישר דירקטוריון ניוז קורפ חלוקה של כל מניות ניוז קורפ החדשה (חברת ההוצאה לאור) לבעלי המניות הקיימים של ניוז קורפ ביחס של מניה אחת של ניוז קורפ החדשה עבור כל ארבע מניות של ניוז קורפ. כמו כן, אישר הדירקטוריון תוכנית לקנייה חוזרת של מניות ניוז קורפ החדשה, בהיקף של 500 מיליון דולר, שתופעל לאחר הפיצול.

"ההודעה היום כי הצעד משמעותי בדרך ליצירת שתי חברות עצמאיות שברשותן כמה מהנכסים המובילים בעולם בתחומי ההוצאה לאור, המדיה והבידור", אמר היום רופרט מרדוק, אשר ישמש כיו"ר של שתי החברות וכמנכ"ל חברת הבידור. "אנו ממשיכים להאמין כי הפיצול יאפשר לממש את השווי האמיתי של שתי החברות ונכסיהן הייחודיים, ויאפשר למשקיעים ליהנות מהזדמנויות אסטרטגיות נפרדות כתוצאה מניהול ממוקד יותר של כל חטיבה".

רוברט תומסון, מקורבו של מרדוק המשמש כיום כעורך הראשי של סוכנות הידיעות דאו ג'ונס וכעורך מנהל של העיתון "וול סטריט ג'ורנל", יהיה המנכ"ל של חברת ההוצאה לאור החדשה. האתגר העיקרי העומד בפני תומסון יהיה לשקם את חברת ההוצאה לאור, אשר סובלת מירידה ברווחים ומהשלכותיה של פרשת האזנות הסתר בעיתונים בבריטניה, פרשה שהובילה לסגירת הצהובון "ניוז אוף דה וורלד". עם זאת, לחברה יהיה מאזן נקי, ללא חובות ועם "ערימות מזומנים גדולות מאוד", אמר מרדוק ביוני 2012, כאשר ניוז קורפ הודיעה בראשונה על כוונתה להתפצל לשתי חברות נפרדות, בעקבות לחץ מצד בעלי המניות.

ניוז קורפ שילשה את רווחיה הרבעוניים

בדו"חות הרבעוניים שפירסמה ניוז קורפ לפני שבועיים שילשה ענקית המדיה את הרווח הנקי, שהסתכם ב-2.85 מיליארד דולר. הכנסות החברה טיפסו ב-14% והסתכמו ב-9.54 מיליארד דולר, בעיקר הודות לגידול של 11% בהכנסות תחנות טלוויזיה מקומיות בארה"ב, וגידול של 2% בהכנסות מפרסום בערוצי הכבלים שלה, בהם FX ופוקס ניוז. הרווח התפעולי של החברה טיפס בצורה מתונה יותר, 4%, והסתכם ב-1.36 מיליארד דולר.

נכסי ההוצאה לאור העיבו על רווחי החברה כולה - הרווח התפעולי של החטיבה, הכוללת עיתונים "וול סטריט ג'ורנל" ו"ניו יורק פוסט" ואת הוצאת הספרים הרפר קולינס, ירד ב-45 מיליון דולר, בעיקר בשל חולשת חטיבת העיתונות האוסטרלית. עלות שערוריית האזנות הסתר בבריטניה, שאילצה את החברה לסגור את הצהובון "ניוז אוף דה וורלד", עלתה לחברה 42 מיליון דולר ברבעון.

מנגד, ערוצי הכבלים דיווחו על גידול של 17%, או 147 מיליון דולר, ברווח התפעולי שלהם. ערוצים כמו FX ונשונל ג'יאוגרפיק דיווחו על צמיחה דו-ספרתית בהכנסותיהם מפרסום. אולפני הסרטים דיווחו על גידול קל ברווח התפעולי לסך של 289 מיליון דולר, הודות להצלחת הסרט "חיי פיי".

הגידול החד ברווח הנקי נבע בעיקרו מהכנסות חד פעמיות מעסקות הנוגעות לרשת הטלוויזיה בלוויין האירופית סקיי. הכללת תוצאות סקיי דויטשלנד לראשונה בדו"חות תרמה 2.1 מיליארד דולר לרווח הנקי. מכירת אחזקות ניוז קורפ בסקיי נטוורק טלוויז'ן בניו זילנד הניבה הכנסה חד פעמית בסך 321 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker