בורסות ארה"ב ואירופה רשמו שבוע שלילי ראשון זה 5 שבועות

האג"ח הממשלתיות בארה"ב השלימו ירידה שבועית רביעית ברציפות; הנפט נסוג השבוע ב-2%; הזהב טיפס ב-1.6% השבוע; טוקיו התאוששה ב-1% מהמפולת; P&G עלתה ב-4% בעקבות החלפת המנכ"ל; ביום שני לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הזיכרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת על רקע גידול חד מהצפוי בהזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב, אך רשמו ירידה שבועית ראשונה זה חמישה שבועות. בורסות אירופה אף הן השלימו ירידה שבועית ראשונה זה חמישה שבועות. בורסת טוקיו התאוששה בקרוב ל-1% מנפילה של כ-7% שרשמה אתמול - הנפילה החדה ביותר מאז אסון הצונאמי של שנת 2011.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.1% אך ירד ב-0.3% בסיכום שבועי; מדד S&P 500 נסוג ב-0.1% - ירידה יומית שלישית ברציפות - ואיבד 1.1% בסיכום שבועי; מדד נאסד"ק נסגר כמעט ללא שינוי בדרכו לירידה שבועית של 1.1%. ביום שני לא יתקיים מסחר בבורסות ארה"ב לרגל יום הזיכרון.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של 2.01%, לאחר שבמהלך המסחר אתמול טיפסה לרמה של 2.07% - רמתה הגבוהה ביותר מאז אמצע מארס. האג"ח הממשלתיות בארה"ב השלימו בכך ירידה שבועית רביעית ברציפות לאחר שהתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה מתחילת השבוע ב-0.05%.

בשוק הסחורות, מחיר הזהב נסוג משיא של שבוע אך עלה בסיכום שבועי ומחיר הנפט הגולמי ירד זה היום הרביעי ברציפות בדרכו לירידה שבועית של כ-2%. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,386.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי עלה הזהב ב-1.6%. מתחילת השנה נפל מחיר הזהב ב-17% לאחר 12 שנים רצופות של עליות. החוזים על הנפט הגולמי למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 94.15 דולר לחבית, ירידה של 0.1% - יום רביעי ברציפות של ירידות. בסיכום שבועי ירד מחיר הנפט בכ-2%.

בשוק המט"ח, הין היפני ממשיך להתאושש מול הדולר. הין מטפס מול הדולר ב-0.7% לרמה של 101.265 ין לדולר בהמשך לעלייה של כ-1% שרשם אתמול מול המטבע האמריקאי. הדולר מטפס ב-0.1% מול היורו לשער של 1.2927 דולר ליורו.

גידול חד מהצפוי בהזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב

ההזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב גדלו ב-3.3% בחודש אפריל לאחר נפילה של 5.9% במארס, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 1.5% לאחר נפילה של 6.9% שעליה דווח במקור במארס. בניכוי הזמנות לציוד בתחום התחבורה, הנחשבות לתנודתיות, גדלו ההזמנות למוצרים בני-קיימא באפריל ב-1.3% - עלייה ראשונה זה שלושה חודשים.

מניות במוקד: P&G, אברקרומבי אנד פיץ', פנדורה, מארוול וסירס

הקמעונאית סירס דיווחה ביום חמישי לאחר סגירת המסחר על מעבר להפסד. החברה רשמה ברבעון הראשון של השנה הפסד של 279 מיליון דולר, או 2.63 דולר למניה, לעומת רווח של 189 מיליון דולר, או רווח של 1.78 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. מכירות סירס בתקופה המדווחת הסתכמו ב-8.45 מיליארד דולר לעומת 9.27 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2012.

קמעונאית ההלבשה אברקרומבי אנד פיץ' דיווחה על צמצום הפסדיה ברבעון הראשון של השנה ל-7.2 מיליון דולר לעומת הפסד של 21.3 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. עם זאת, ההפסד היה גבוה מתחזיות האנליסטים. מכירות החברה בתקופה המדווחת נפלו ב-9% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו ב-838.8 מיליון דולר - כ-100 מיליון דולר פחות מתחזיות האנליסטים.

פנדורה מדיה, מפעילת שירות הרדיו המקוון, דיווחה על התרחבות ההפסד הרבעוני ל-28.6 מיליון דולר לעומת הפסד של 20.2 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, אולם הכנסותיה צמחו בשיעור חד מהצפוי ל-125.5 מיליון דולר לעומת הכנסות של 80.8 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2012.

יצרנית השבבים מארוול דיווחה ביום חמישי לאחר סגירת המסחר על ירידה חדה ברווח הנקי וצמצום ההכנסות, אולם תוצאותיה עלו על תחזיות האנליסטים. החברה רשמה ברבעון הראשון רווח של 53.2 מיליון דולר, או 11 סנט למניה - נפילה של 44% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 19 סנט למניה - חמישה סנט יותר מתחזית האנליסטים. הכנסות החברה בתקופה המדווחת ירדו ב-8% ל-734 מיליון דולר, אך היו גבוהות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 722 מיליון דולר.

עוד במוקד תשומת לב המשקיעים: ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית, פרוקטר אנד גמבל הודיעה אתמול על מינויו למנכ"ל של איי.ג'יי לאפלי, שיחליף באופן מיידי את בוב מקדונלד. לאפלי, ששב לחברה, יהיה מנכ"ל, נשיא ויו"ר החברה, ומקדונלד יפרוש מהחברה אחרי 33 שנה בתפקידים שונים.

בורסות אירופה סגרו ירידה שבועית ראשונה זה 5 שבועות

בורסות אירופה, אשר נסוגו אתמול משיא של כמעט חמש שנים ורשמו את הנפילה החדה ביותר זה 10 חודשים, נסגרו במגמה שלילית בדרכן לירידה שבועית ראשונה זה חמישה שבועות.

בורסת לונדון , אשר נפלה אתמול ב-2.1% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז מאי 2012 לאחר שביום רביעי נסגרה בשיא של 13 שנים, ירדה ב-0.6%. בורסת פרנקפורט , אשר נפלה ביום חמישי ביותר מ-2% לאחר שביום רביעי נסגרה בשיא נומינלי בתום רצף של 12 ימי עליות, נסוגה היום ב-0.6%; בורסת פאריס, שצללה אתמול ב-2.1%, איבדה היום 0.3%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר נפל ביום חמישי ב-2.1% - הירידה היומית החדה ביותר זה 10 חודשים - לאחר שנסגר ביום רביעי ברמתו הגבוהה ביותר זה מאז יוני 2008, נסוג ב-0.2%. בסיכום שבועי ירד המדד ב-1.7% - ירידה שבועית ראשונה זה חמישה שבועות.

מעט לפני פתיחת המסחר באירופה פורסמו היום נתונים מעודדים בצרפת, לפיהם הביטחון התעשייתי במדינה עלה לראשונה מאז פברואר - סימן שמעיד כי ייתכן שצרפת מתאוששת טיפה אחרי שכלכלת המדינה שקעה למיתון ברבעון הראשון. מדד הביטחון בקרב בעלי המפעלים הגיע במאי ל-92 נקודות, לעומת 88 נקודות באפריל, פירסם משרד הסטטיסטיקה. התחזיות היו כי המדד יגיע ל-89 נקודות.

משרד הסטטיסטיקה הגרמני פירסם היום נתונים לפיהם גרמניה הצליחה להימלט בקושי מכניסה רשמית למיתון. לפי הנתונים שאושרו היום, כלכלת גרמניה צמחה ברבעון הראשון ב-0.1%, לעומת צניחה של 0.7% ברבעון האחרון של 2012. הצריכה הפרטית בגרמניה תרמה לצמיחה אחרי שעלתה ב-0.5%, ופיצתה על ירידה חדה של 2.4% בהשקעות.עוד פורסם היום כי ביטחון העסקים בגרמניה עלה יותר מהמצופה. מדד ביטחון העסקים של מכון המחקר IFO הגיע במאי לרמה של 105.7 נקודות, לעומת תחזיות ל-104.5 נקודות.

"הירידה שראינו אתמול הפתיעה רבים ועכשיו כולם מדברים על כך שהשוק יורד" אמר לבלומברג מנוי לדווה, ראש מחלקת סח ב-TJ. הייתי נזהר לגבי רכישת מניות ברמות האלה. יש הרבה כסף שיורד מהשולחן", הוסיף.

מסחר עצבני באסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל היום בתנודתיות חריגה ושערו של הין ממשיך לעלות אחרי שנגיד הבנק המרכזי של יפן, הרוהיקו קורודה, הודיע כי הבנק הזרים תמריצים מספקים.

בורסת טוקיו נסגרה בעלייה של 0.9%, אחרי שירדה ביותר מ-2% ומדד ניקיי הגיע היום במהלך המסחר אל מתחת לרף של 14 אלף נקודות. בפתיחת המסחר זינק המדד ביותר מ-2.5%; הונג קונג ירדה ב-0.2%; שנחאי עלתה ב-0.6%; בורסת סידני ננעלה בירידות של ב-1.6%; בורסת סיאול נסחרת ללא שינוי. הין מתחזק מול הדולר ונסחר בשער של 101.42 ין לדולר.

"מבחינת השוק, חשוב ביותר שנשמור על יציבות האג"ח, אמר היום קורודה. "אנחנו ננהל את הפעילות שלנו בשוק באופן גמיש ככל שאפשר כדי למנוע תנודתיות בתשואת האג"ח שעולה בזמן האחרון", הוסיף. ואולם הוא סירב להתייחס לתנודתיות בשווקים בימים האחרונים.

בפתיחת המסחר היום נרשמו דווקא עליות של יותר מ-2% בבורסת טוקיו והמעבר לירידות חדות מעלה את החשש כי השוק האסייתי נמצא בפתחה של היחלשות נוספת. "קיימת אי-יציבות רבה מכוונה של יפן, שנעה בכל פעם בטווחים של 20-30 נקודות, דבר שמזיק ליציבות ולביטחון של השוק", אמר לרויטרס סטאן שמאו, אסטרטג שווקים ב-IG.
בששת החודשים האחרונים השוק היפני רשם עליות שערים חדות והתחזק ב-כ60% מאז שנכנס לתפקידו ראש הממשלה שינזו אבה, שהוביל רפורמות מוניטריות ומהפכות תקציביות בניסיון לאושש את הכלכלה.

מדד ניקיי של בורסות טוקיו צנח אתמול ב-7.3% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז אסון הצונאמי בחודש מארס 2011 - לאחר שהבנק המרכזי של יפן נאלץ להזרים הון לשווקים, בעקבות זינוק חד בתשואות האג"ח הממשלתיות. הבנק המרכזי של יפן הזרים לשווקים היום 2 טריליון ין (19 מיליארד דולר) לאחר שהתשואות על אג"ח ממשלתיות של יפן זינקו לרמתם הגבוהה זה שנה.

שר האוצר של יפן, אקירה אמארי, אמר כי הוא אינו מוטרד מהנפילות בבורסת טוקיו היום. "הייתי בדעה שקצב העליות של מדד הניקיי היה מהיר יותר ממה שצפינו", אמר אמארי. "הנתונים החלשים בסין דחקו במשקיעים לממש רווחים בבת אחת". הוא הוסיף כי הוא אינו מודאג משום שהדעה בשווקים בנוגע למדיניות התמריצים היפנית לא השתנתה.
אמארי הבהיר כי ממשלת יפן תמשיך ליישם באופן עקבי את מדיניותה לעידוד הצמיחה, במקביל לגיבוש מפת דרכים ברורה לחילוץ המדינה מהחוב הלאומי העצום שלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker