בדיקת "אקונומיסט": לאן מתפשטת קריסת שוקי הנדל"ן?

מבין 18 המדינות שבדק "אקונומיסט", ב–12 נרשמה עלייה במחירי הדיור ובכמה מהשווקים המתעוררים אף התגלו סימני רתיחה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

המחירים בשוקי הדיור בעולם מתאוששים באופן בלתי אחיד, למרות מדיניות מוניטרית מרחיבה של הבנקים המרכזיים. באירופה נראה כי המשבר בדרום - בעיקר בספרד ובאיטליה - מתפשט צפונה להולנד וצרפת. בארה"ב ההתאוששות מתונה אך בטוחה, ובכמה מהשווקים המתעוררים נראים סימנים לרתיחה.

מבין 18 המדינות שביניהן השווה "אקונומיסט", ב–12 נרשמה עלייה במחירי הדיור. העלייה החדה ביותר היתה בהונג קונג, שם זינקו מחירי הבתים ב-24.5% בשנה האחרונה - מאי 2012 עד מאי 2013. הצניחה החדה ביותר חלה בספרד, עם ירידה של 7.7%.

שוקי הנדל"ן חזקים במרבית העולם המפותח. המחירים המשיכו לטפס ב-11.1% בדרום אפריקה, וזינקו גם בשתי כלכלות מתעוררות נוספות שמופיעות במדד "אקונומיסט" לראשונה: ברזיל, שהמחירים בה עלו ב–12.8%, והודו, שהמחירים בה עלו ב–10.7%. מחירי הדיור בסין טיפסו גם הם, אך במתינות יחסית, 3.3%.

שוקי הדיור ידועים בבועות שנוצרות סבהם. כדי לשפוט אם המחירים נמצאים ברמה בת קיימא, אנו משתמשים בשני מדדים: האחד, היחס בין המחירים להכנסה הפנויה לנפש, שהוא מדד לקיום דיור בר השגה; והשני הוא היחס שבין מחירי רכישת דירה למחירי שכירות, שמקביל ליחס בין רווחי חברות למחירי מניותיהן, המאפשר השוואה בין השקעות שונות. כשמדדים אלה גבוהים מהממוצעים ההיסטוריים, אנו מתייחסים לשוק כמתומחר גבוה מדי, ואילו אם הם נמוכים מהממוצעים ההיסטוריים, הם נחשבים לזולים מדי.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

איך דגים עובדים ברשת

לפיד ויתר על הקיצוץ בתקציבי הישיבות שאינן מגישות לבגרות

בנט רוצה שחיילים יפעילו את הנמלים לישראל

בהתבסס על שיקולים אלה, נראה ששוק הדיור הקנדי פגיע במיוחד ובועה גדולה צפויה להתפוצץ בו בקרוב. מכירות הבתים בקנדה במארס צנחו ב–15% לעומת מארס 2012, ואין רוכשים רבים בשוק. סקר שנערך באחרונה הראה כי רק 15% מהקנדים צפויים לרכוש בית בשנתיים הקרובות, לעומת 27% בשנה שעברה. זוהי הירידה החדה ביותר ב–20 שנות קיום הסקר.

לעומת זאת, נראה כי ההתאוששות בארה"ב, שם מחירי הדיור טיפסו ב–9.3%, מתבססת על יסודות איתנים. צניחות מחירים בשנים הקודמות הפכו את הבתים בארה"ב לזולים במונחים היסטוריים. את ההתאוששות הובילו משקיעים, ולא דיירים, אך גם דיירים פוטנציאליים חוזרים להביע עניין, והתחלות הבנייה מתרבות.

בגוש היורו מוכה המשבר, הצניחה בספרד צפויה להימשך, בהתחשב בהערכות השווי שעדיין גבוהות במונחים היסטוריים. משבר פוקד את שוקי הדיור במרבית דרום אירופה, ובייחוד באיטליה. בנוסף, ירידות מחירים נרשמות בשווקים הצפוניים כמו הולנד, וגם במדינות כמו צרפת. ייתכן כי הערכות השווי הגבוהות צופות שחורות. גרמניה ממשיכה להיות היוצאת מן הכלל בגוש היורו, ומחירי הדיור בה עולים במתינות. הם עדיין נמוכים במונחים היסטוריים, מה שעשוי להעיד על עליות נוספות.

מחירי הדיור בבריטניה נותרו כמעט ללא שינוי בשנה האחרונה, אך עודם גבוהים יחסית ומטפסים בעיקר הודות לתמיכה ממשלתית במגזר המשכנתאות. ממשלת בריטניה מספקת לבנקי המשכנתאות מימון זול, מה שמאפשר להם להעניק יותר הלוואות לצורך דיור. רוכשי בתים חדשים שלא מצליחים לגייס את המקדמה הדרושה מקבלים סיוע מתוכנית בעלות משותפת. הממשל גם יספק ערבויות חלקיות על משכנתאות מסוכנות יחסית בשווי של 130 מיליארד ליש"ט ‏(200 מיליארד דולר‏) בשלוש השנים הקרובות.

הביצועים ההפוכים של שוקי הדיור משקפים מגמה רחבה יותר של כלכלה עולמית בעלת שלוש מהירויות צמיחה: בכלכלות המתעוררות הצומחות במהירות מתחזק גם שוק הדיור, שוק הדיור האמריקאי מתאושש וצפוי לסייע להתאוששות בכלכלת ארה"ב, והקריסה בשוקי הדיור של גוש היורו היא אחת הסיבות למשבר הקשה הפוקד אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker