ארה"ב שוקלת להגדיל יצוא הגז הטבעי

הפקה גז טבעי מפצלים הפכה את ארה"ב למעצמה בתחום הגז הטבעי שיכולה לרסן את רוסיה ואיראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

ארה"ב ממשיכה לשבור שיאים בהפקת גז טבעי והדיון על המסחור בגז ועליות המחירים הפך לדיון על היקף יצוא הגז הרצוי. לפי השמועות בארה"ב, ייתכן כי הנשיא ברק אובמה עומד בפני הרחבה של מכסות היצוא.

יצוא גז טבעי נוזלי ללקוחות מחוץ לארה"ב, דבר שלא התקבל על הדעת לפני מספר שנים כאשר הביקוש עלה על ההיצע, נראה כיום כדרך לסייע לסחר בארה"ב ולרסן את השפעתם של מפיקות הגז הגדולות – רוסיה ואיראן.

ממשל אובמה בודק בקשות להקמת 20 טרמינלים ליצוא גז טבעי. אם תאושר הרחבת היקף יצוא הגז, הטרמינלים יכולים ליצא 41% מההפקה השנתית בארה"ב, כך לפי נתוני משרד האנרגיה.

יתכן שתתקבל החלטה תוך "שבועות ולא חודשים", אמר דייויד לייטר, נשיא ML אסטרטגיות, חברת לוביסטים הפועלת בוושינגטון.

האפשרות לייצוא גז יצרה קרב לוביסטים בין חברות האנרגיה הכוללות בין היתר את אקסון מוביל שמעוניינת שהשוק יקבע כמה גז למכור מחוץ לארה"ב. יצוא גדול מדי של גז ידחוף את מחירי הגז המקומיים כלפי מעלה ותבטל את היתרון התחרותי של היצרניות בארה"ב לעומת החברות הזרות, לפי חברת הכימיקלים דאו כימיקלס.

ברק אובמהצילום: רויטרס

הפקת הגז הטבעי בארה"ב זינקה בעשור האחרון ב-28% ותגיע השנה ל-1.9 ק"מ מעוקב ביום, כך לפי נתוני משרד האנרגיה. בזכות גז טבעי מפצלים תפוקת הנפט שוברת שיאים זה שנה שישית ברציפות.

ארה"ב החלה להפיק גז טבעי בשיטת השבירה ההידראולית המאפשרת לה להחזיר תערובת של מים וכימיקלים לאדמה ובכך לגרום לגז הכלוא בסלעים לעלות מעלה. ארה"ב היא המדינה היחידה בעולם שהצליחה להפיק כמות גז טבעי בשיטה זו לייצוא אך מדינות רבות ממהרות ומנסות לאתר אזורים להפקת גז מפצלים. בעקבות ההפקה בארה"ב מחיר הגז הטבעי נפל בארה"ב עד להחלטה על יצוא הגז לחו"ל.

LNG הוא גז טבעי נוזלי שקורר עד לרמה נוזלית וניתן להעבירו למקומות אליהם לא ניתן להגיע עם צינורות להעברת גז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker