הגרמנים עטים על נדל"ן באיטליה - שהאיטלקים כבר לא יכולים לרכוש

בעוד איטלקים מתקשים לרכוש את ביתם הראשון בשל המשבר, ירידות המחירים בשוק הבתים באיטליה קורצות לזרים, ובראשם הגרמנים - שמשכורתם גבוהה ב-36% מאשר של איטלקים; גם הבריטים והרוסים צדים אחר מציאות, ומצליחים לכופף את בעלי הנכסים להנחות של עד 30% מהמחיר המקורי

לוגו בלומברג
בלומברג

יסמין רוזנמאייר מוכרת בתים בצפון איטליה מאז 2005 והיא אומרת שמעולם לא היה זמן טוב יותר לעבוד עבור מתווך נדל"ן גרמני.

"אני חושבת ש-60% מהעסקות שלנו הן בשביל גרמנים, שזה שיעור גבוה בהרבה מאשר בשנים קודמות", אמרה רוזנמאייר בטלפון ממשרדה בחברת אנג'ל אנד פולקרס ליד אגם קומו בצפון איטליה. "מדוע זה כך? חשש מאינפלציה, אי הוודאות בשווקים הפיננסים ופחד כתוצאה ממה שקרה בקפריסין", המדינה האחרונה בגוש היורו שהזדקקה לחילוץ פיננסי.

צילום: בלומברג

ההשקעות הזרות בנדל"ן באיטליה למטרות חופשה נמצא בעלייה בקרב גרמנים, בריטים ורוסים, המנצלים את מצב השוק המקומי, בו איטלקים מתקשים אפילו לרכוש את ביתם הראשון. מכירות נכסי המגורים במדינה נפלו בכמעט 26% בשנה שעברה על רקע צניחה בהיקף לקיחת המשכנתאות, שנתיים של מיתון כלכלי וחוסר וודאות בנוגע למס הרכוש על רכישת נדל"ן לצרכי מגורים.

מנגד, מכירות הבתים יד שנייה לרוכשים זרים עלו ב-14% ב-2012, והסתכמו ב-2.1 מיליארד יורו, לפי מכון המחקר סנארי אימובילארי. גרמנים, הרוכשים הגדולים מאז 2009, היוו כמעט 40% מהעסקות לזרים, ואחריהם בריטים עם 18% מהעסקות ורוסים עם 13%.

"זה זמן טוב לזרים לרכוש נכסים", אמרה פרנצ'סקה אנדריאני, בעלת קאזה אווילה, סוכנות נדל"ן בסיינה בחבל טוסקנה. "נכסים שעלו 2.5 מיליון יורו ירדו עד ל-1.5 מיליון יורו בשל המסים וההאטה הכלכלית". היא הוסיפה שמחירים יכולים לרדת עד 30% במשא ומתן.

גרמנים רוכשים נדל"ן במידה גוברת באיטליה אפילו כאשר התקשורת במדינה טוענת כי התביעות למדיניות צנע מעמיקות את המשבר הכלכלי. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ספגה ביקורת מצד פוליטיקים איטלקים, כולל ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני ובפה גרילו, הקומיקאי לשעבר ומנהיג תנועת חמשת הכוכבים, שקיבלה רבע מהקולות בבחירות האחרונות שנערכו בפברואר. העיתון "איל ג'ורנלה", בבעלות אחיו של ברלוסקוני, פירסם בשנה שעברה תמונה של מרקל מצדיעה במועל יד, תחת הכותרת "הרייך הרביעי". זה לא מנע ממרקל להזמין חדר במלון באי האיטלקי איסקיה בחודש שעבר לרגל חופשה.

הביקוש בקרב גרמנים לבתי נופש גדל בהתמדה בחמש השנים האחרונות, לפי סקר שנערך ביוני על ידי אנג'ל אנד פולקרס ואתר שכירת דירות הנופש HomeAway.com. כ-43% מהמשיבים בסקר אמרו שהם שוקלים לרכוש בית נופש כסוג של חיסכון לפנסיה ורבע מהם כהגנה מפני אינפלציה. הסקר מצא כי רוב הנכסים נרכשים בגרמניה, ואחר כך בספרד, אוסטריה ואיטליה.

בתים באיטליה נמכרו לזרים במחיר ממוצע של כ-500 אלף יורו בשנה שעברה, לפי נתוני סנארי אימובילארי. זה מחיר גבוה עבור איטלקים, שמרוויחים בממוצע 19,655 יורו בשנה, לפי נתוני משרד האוצר. גרמנים מרוויחים בממוצע 36% יותר - 26,791 יורו. הגרמנים תרים אחר נכסים בחו"ל לאחר שהבנק המרכזי של אירופה הוריד את הריבית לשפל של 0.5%, גם בעקבות חששות לאינפלציה בגרמניה - אפילו כשבכל שאר המדינות בגוש היורו התחזיות הכלכליות נהיות גרועות יותר.

מחירי הבתים באיטליה ירדו ב-4.6% בשנה שעברה, וב-12% מאז מחירי השיא שנרשמו ערב המשבר ב-2008, לפי נתוני בלומברג. ערך הבתים צפוי לרדת בעוד כ-5% בשנה הקרובה, לפי סוכנות הנדל"ן נומיסמה בעיר בולוניה.

שוק הנדל"ן החלש ממילא הורע לאחר שראש הממשלה לשעבר מריו מונטי הטיל מס חדש על בתים בדצמבר 2011, כחלק מחבילת צעדים שנועדה לקצץ בחוב הלאומי של איטליה - השני בגובהו באירופה, וכך למנוע מהמדינה להזדקק לחבילת חילוץ.

הגרמנים נהיים בקיאים יותר בשוק הנדל"ן האיטלקי, ומעדיפים לרכוש נכסים בעיקר באזורי כפר הדומים לחבל טוסקנה הפופולארי, אך זולים ממנו בצורה משמעותית, אמר מרקו רוג'יניני, מנהל המכירות של אנג'ל אנד פולקרס באיטליה. עם זאת, טוסקנה נותר היעד הפופולארי ביותר, יחד עם רצועת החוף של הים האדריאטי.

עשירים זרים מעדיפים יותר מכל את העיירות באזור אגם קומו, והדייר המפורסם בו ביותר הוא ג'ורג' קלוני, שרכש שם וילה. בעוד שללקוחות אנג'ל אנד פולקרס יש סיבות אחרות לרכוש נכסים באיטליה, רוזנמאייר אומרת כי יש דברים שלא משתנים. "למה באיטליה? כי איטליה היא מדינה של שמש. איטליה אינה גרמניה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker