ג'ורג' סורוס ומלחמתו באימפריית היהלומים של בני שטיינמץ

אשת נשיא גיניאה לשעבר נשאה ציוד האזנה שנועד להפליל שליח של חברת BSFR במתן שוחד של מיליון דולר ■ סורוס מסייע במימון החקירה בגיניאה, שבה משתתפת גם ארה"ב ■ נציגי BSGR אומרים כי סורוס פיתח אובססיה אישית נגד שטיינמץ

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לנסאנה קונטה, הדיקטטור לשעבר של גיניאה, שלט בעבר על נכס שחברות הכרייה בעולם השתוקקו לו: מכרה עופרת הברזל הלא מנוצל הגדול בעולם, שערכו מוערך כיום ב-50 מיליארד דולר.

BSGR, יצרנית היהלומים בשליטת המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ, היתה בין החברות שהתעניינו בנכס החל מ-2005. בין ההטבות שהוצעו על ידי החברה לדיקטטור קונטה: שעון זהב משובץ יהלומים בשווי 60 אלף דולר והבטחה לעמלה של 2.5 מיליון דולר לאשתו של קונטה, אם BSGR תקבל את רשיון הכרייה. ב-2008 היא זכתה בו.

כיום קונטה כבר אינו בין החיים, שלושה אנשים נמצאים במאסר והונו של שטיינמץ - 8.9 מיליארד דולר - נמצא בסכנה. הרשויות בארה"ב חוקרות אם אדם שקשור ל-BSGR שילם לפקידים בגיניאה תשלומי שוחד של עד 12 מיליון דולר תמורת זכויות כרייה. ממשלת גיניאה החדשה אמרה שהפרשה עשויה להביא לביטול זכויות הכרייה של BSGR – ולהעמיד בסכנה הכנסה של 2 מיליארד דולר לשטיינמץ ואת המוניטין שלו כאחת מדמויות המפתח בתעשיית היהלומים העולמית.

בני שטיינמץצילום: משה שי

"כנצר למשפחת יהלומנים בעלת מסורת ארוכה, שטיינמץ גדל בידיעה שמה שאדם עושה זה המוניטין שלו", אמר חיים אבן זוהר, מחבר הספר " The Steinmetz Diamond Story" (סיפור היהלומים של שטיינמץ), שעוסק בעסקיו של המיליארדר. "הניחוש שלי הוא ששטיינמץ פגוע עמוקות".

האשמות השוחד מפורטות בדו"ח בן 28 עמודים של פירמת עורכי הדין האמריקאית DLA פייפר, שהושג על ידי בלומברג. ממשלת גיניאה שכרה את שירותי הפירמה בהמלצתו של המיליארדר ג'ורג' סורוס, המייעץ לגיניאה באמצעות הקרנות שלו. סורוס, שלרוב מספק תמיכה לדמוקרטיות צעירות במזרח אירופה ואפריקה, מימן את החקירה הראשונית של DLA, אמר גורם המקורב לנושא שביקש להישאר בעילום שם. המטרה שלו היתה לספק לממשלת גיניאה שירותים משפטיים ברמה שתואמת לזו של חברת הכרייה עתירת המשאבים, אמר הגורם.

שטיינמץ ו-BSGR מכחישים כי עברו על החוק בגיניאה ומתארים עצמם כקורבנות מזימה של נשיא גיניאה הנוכחי, אלפה קונדה, ושל סורוס, כדי לבטל את זיכיון הכרייה של החברה.

"הטענות שיש משהו לא תקין באופן שבו קיבלה BSGR זכויות כרייה בגיניאה הן חסרות בסיס לחלוטין", השיבה החברה בדוא"ל. "BSGR תגן על המוניטין שלה ועל זכויות הכרייה שלה בגיניאה באמצעות כל אמצעי משפטי שיידרש, לרבות בוררות בינלאומית, אם ממשלת גיניאה תמשיך במאמצים הבלתי חוקיים שלה להפקיע את האינטרסים הכלכליים של BSGR".

"קשוח על גבול האכזרי"

הצרות של שטיינמץ בן ה-57 מעידות על ההימור הרב שנוטלות חברות מחצבים בעקביות נחישותן הגוברת של מדינות אפריקה, שנתמכות על ידי תורמים וממשלות מערביות ולא מהססות לפתוח מחדש חוזי כרייה בעקבות התנהלות לא חוקית וכדי להעניק תנאים טובים יותר לאזרחים. החקירות נגד BSGR האטו את הפיתוח במכרה בגיניאה, הידוע בשם סימנדו, שזכויות הכרייה בו ניתנו לחברות נוספות, בהן ריו טינטו ו-ווייל.

המכרה מכיל כ-26.5 מיליארד טון של משאבי עפרות ברזל, אמר פול גייט, אנליסט כרייה בסנפורד ברנשטיין בלונדון. "זהו המאגר הפוטנציאלי הגדול ביותר של המשאב הזה בעולם", אמר.

שטיינמץ, שנולד בישראל, גדל במשפחת יהלומנים לאחר שאביו ייסד את העסק המשפחתי ב-1940. החברה מתמחה באבנים היקרות והגדולות ביותר, ביניהם המילניום 203 קראט שנחשף בידי דה בירס בשנת 2000. ב-2011 הלוותה טיפאני אנד קו 50 מיליון דולר ל-BSGR כדי להרחיב מכרה יהלומים בסיירה לאונה. שטיינמץ מספק יהלומים גם לסותביס עבור קו מוצרי היוקרה של בית המכירות הפומביות.

שווי BSGR נאמד ב-3 מיליארד דולר – החלק העיקרי בהונו האישי של שטיינמץ, לפי מדד המיליארדרים של בלומברג. למשפחה אחזקות נוספות בתחום הכרייה, הנפט, הגז ונדל"ן.

"בעסקים הוא מאוד קשוח – אולי אפילו על גבול האכזרי, אבל תמיד נוהג באופן לגיטימי והוגן", אמר אבן זוהר על שטיינמץ, אותו הוא מחשיב "חבר טוב".

פרשת המכרה בגיניאה החלה ב-1997, כשריו טינטו קיבלה זיכיון ממשלתי לכריית עפרות ברזל. ב-2008, כמה חודשים לפני מותו, קונטה ביטל חצי מהזיכיון, בטענה שהחברה לא פיתחה את המכרה בקצב משביע רצון. אז העניקה הממשלה ל-BSGR את החלק הזה ללא תמורה – נוהג מקובל בענף. החברה השקיעה 160 מיליון דולר בהכנת האתר לכרייה.

ב-2010 הסכימה BSGR למכור 51% מהחלק בהמכרה שבבעלותה לחברת ואלה הברזילאית, תמורת 2.5 מיליארד דולר. ווייל שילמה מקדמה של 500 מיליון דולר ושתי החברות הקימו שותפות לפיתוח האתר. עד כה טרם שולמו עוד 2 מיליארד דולר.

"זאת היתה עסקה יוצאת דופן בהתחשב בהיקף שלה", אמר ג'ון מאייר, אנליסט מחברת SP אנג'ל בלונדון.

"אובססיה אישית"

התובע הכללי של ניו יורק החל בחקירה מוקדם יותר השנה אם BSGR הפרה את חוק השחיתות הבינלאומית של ארה"ב באמצעות מתן כספי שוחד. החוק אוסר על חברות בעלות קשר אמריקאי לשחד פקידי ממשל במדינות זרות. ב-25 באפריל הוגש כתב אישום נגד פרדריק סילאן, אזרח צרפתי החשוד באשמת שיבוש הליכי עד והפרעה לחקירת הרשויות בגיניאה. סילאן תואר בידי שר המשפטים של גיניאה, כריסטיאן סואו, כסוכן של BSGR.

בחודש מארס נפגש סילאן בג'קסונוויל, פלורידה, עם אישה שצוידה במכשירי הקלטה, והציע לה יותר ממיליון דולר בתמורה לעזרה בהשמדת מסמכים הקשורים לעסקה של BSGR, לפי מסמכים פדרליים.

האישה היא ממאדי טורה, אלמנתו של נשיא גיניאה לשעבר. היא פנתה ביוזמתה ל-FBI בתקווה שהמידע שתספק יביא להפחתה באישומים נגדה, לדברי אדם המקורב לחקירה.

חקירת DLA פייפר תיארה את סילאן כמתווך תשלומים עבור BSGR לנשותיו של קונטה וכספק "מתנות" לחברים של משפחת הנשיא ופקידי ממשל בגיניאה. סילאן הכחיש ההאשמות נגדו.

ממשלת גיניאה החלה לבחון מחדש את הסכם הזיכיון להמכרה סימנדאו זמן קצר לאחר שאלפה קונדה נבחר לנשיא המדינה בבחירות 2010, הבחירות החופשיות הראשונות בתולדות המדינה. בהתבסס על הדו"ח של DLA פייפר, הממשלה עצרה בחודש שעבר שני עובדים ב-BSGR שחשודים במעורבות בפרשה: איברהימה סורי טורה, אחיה של ממאדי טורה שכיהן כמנהל קשרי החוץ של החברה, ואיסאגה בנגורה, מנהל אבטחה. שניהם הכחישו את ההאשמות נגדם.

BSGR, הטוענת כי סילאן אינו עובד שלה, השיבה מלחמה שערה. היא האשימה את סורוס, קונדה וריו טינטו, לגביה טענה כי הקימה "קבוצת פרויקט סמויה שמטרתה ריגול" והטרידה עובדים ב-BSGR כשהטיסה מסוקים מנמיכי טוס מעל ראשיהם.

BSGR הגישה תביעה גם נגד חברת יחסי הציבור שהעסיקה בעבר, FTI, והאשימה אותה בסיוע למסע הכפשה, לדבריה, שנוהל בידי סורוס. סורוס "נחוש בדעתו כדי להבטיח" שהסכם הכרייה יבוטל על ידי ממשלת גיניאה, לפי כתב התביעה, שציטט מנהלים ב-FTI שאמרו כי סורוס פיתח "אובססיה אישית" לגבי BSGR.

סורוס דחה את הטענה שהוא מעורב בקמפיין נגד החברה ושהוא חותר לבטל את רשיון הכרייה של שטיינמץ, אמר דובר מטעם קרן הניהול של סורוס.

הקשר של טוני בלייר

קונדה, שעלה לשלטון לאחר שהבטיח לעקור מן השורש את השחיתות במדינה, קיבל תמיכה משמעותית מאישים זרים. אחד מהארגונים בקרן אופן סוסייטי של סורוס ייעצה לקונדה לגבש קובץ חוקים חדש למגזר הכרייה ולנקוט צעדים נגד שחיתות, אמר אדם המקורב לפעילויות אלה. גלובל וויטנס, ארגון הנאבק נגד שחיתות שועד המנהל שלו כולל את בנו של סורוס, אלכסנדר, הצביע על מעשי שחיתות בגיניאה.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, פיתח קשרים עם קונדה באמצעות היוזמה למשילות אפריקנית, ארגון שהקים בבירת גיניאה, קונקארי, כדי לסייע לקונדה בתפקידו. בשנה שעברה קיבל קונדה הלוואה של 2.1 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינ"ל והבנק העולמי, עדות למאמציו לחזק את שלטון החוק במדינה.

"מערכת היחסים האישית בין סורוס, בלייר וקונדה באמת חשובה, ויש לה השפעה במובנים של מנהיגים שתמיכתם מעידה כי אנחנו צועדים בכיוון הנכון", אמר שר האוצר של גיניאה, קרפאלה יאנסן. "בזמן הזה אנחנו זקוקים לתמיכה גדולה כדי להתמודד מול חברות עסקיות כאלה, שיכולות לשכור עורכי דין וחברות יחסי ציבור ויש להן משאבים שלנו אין".

הסיכויים שסימנדו יהפוך למכרה פעיל הינם גבוהים עבור גיניאה, שאוכלוסייה מונה כ-11 מיליון איש. גיניאה מדורגת במקום ה-178 מתוך 187 מדינות במדד הפיתוח האנושי של UN, הבוחן מדדים כגון עוני ובריאות. "פרופיל הצמיחה הכלכלית של גיניאה צפוי להשתנות לחלוטין בזכות המכרה", אמר יאנסן.

מנכ"ל ריו טינטו, סאם וולש אמר כי החברה, שהשקיעה לדבריו 2.3 מיליארד דולר באתר הכרייה, מחויבת להמשיך ולפתח אותו. הוא צפה כי האתר יהפוך פעיל ב-2015.

BSGR אמרה גם היא כי היא מחויבת לפיתוחו של סימנדו, ולפעילות בגיניאה, למרות ההאשמות בגין שחיתות.

ממשלת גיניאה מבינה כי פרשת שטיינמץ עשויה להבהיל את המשקיעים שלהם היא זקוקה כדי להעלות את רמת החיים במדינה, אמר יאנסן. "מסיבה זאת, אנחנו רוצים שהבעיה הזאת תיפתר במהירות האפשרית", אמר. "אנחנו לא רוצים ששם המדינה יופיע בעמוד השער של עיתונים כל הזמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום