גם באסיה וניו זילנד קונים דולרים כדי למתן התחזקות המטבע המקומי

חשש כי התחזקות המטבעות במדינות מבוססות יצוא באסיה והאוקיינוס השקט יפגע בצמיחה הכלכלית, גורר החרפה של הצעדים לבלימת זרימת כסף אליהן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

עבור מדינות רבות, זרימת מזומנים מחו"ל נחשבת לברכה. אלא שזרימת הכסף למדינות מסוימות באזור אסיה והאוקיינוס השקט גרמה להתחזקות המטבעות המקומיים לרמות שפגעו בצמיחה הכלכלית של המדינות הללו.

במשך חודשים ארוכים, קובעי המדיניות באזור ניסו מגוון כלים כדי לרכך את ההשפעות השליליות שעלולות להיגרם עקב זרימת מוגברת של כסף לכלכלה. הדוגמא האחרונה לכך הגיעה ביום רביעי, כאשר הבנק המרכזי של ניו זילנד אישר כי בשבועות האחרונים החל למכור דולרים ניו זילנדים בשוק המט"ח בניסיון לבלום את ההתחזקות החדה של המטבע המקומי שנרשמה בשנתיים האחרונות.

בעדותו החצי שנתית בפרלמנט, נגיד הבנק המרכזי של ניו זילנד לא ציין מה היקף המכירות. עם זאת, הודאתו בעצם המכירות ביטאה את תחושת האי נוחות שמורגשת במדינות רבות באזור שמטבעותיהן זינקו בשנים האחרונות.

ביום שלישי, רמז הבנק המרכזי של אוסטרליה לגבי אי הנוחות שלו לגבי התחזקות המטבע האוסטרלי - הדולר האוסטרלי נסחר קרוב לשיא רב שנתי - וציין זאת כסיבה חשובה להורדת הריבית במדינה לשפל.

שר האוצר של תאילנד אף הוא הביע לאחרונה דאגה לגבי התחזקות היתר של הבאט התאילנדי. בפיליפינים, הבנק המרכזי הוריד את הריבית בשלהי אפריל - מהלך שפורש על ידי אנליסטים בין השאר כניסיון לבלום את התחזקות המטבע המקומי בשנים האחרונות.

במיוחד עבור מדינות מבוססות יצוא, התחזקות המטבע המקומי עלולה להוות נטל משמעותי, מכיוון שמוצרים ושירותים המיוצרים במדינה מתייקרים עבור לקוחות בחו"ל.

"התחזקות הדולר האוסטרלי פגעה באופן ממשי במגזרי הייצור והתיירות של המדינה", אמר הכלכלן קלאוס באדר מבנק סוסייטה ז'נרל בהונג קונג.

שרשרת הורדות ריבית שביצע הבנק המרכזי של אוסטרליה במהלך 18 החודשים האחרונים לא הצליחה לגרום להיחלשות המטבע המקומי, הוסיף באדר, מאחר שנתוני יסוד כלכליים חזקים של אוסטרליה, רמת חוב נמוכה של המגזר הציבורי ותשואות גבוהות על ההשקעה, יחסית לכלכלות מפותחות אחרות, הפכו את המדינה ליעד אטרקטיבי לכספי משקיעים זרים.

אותו הדבר נכון גם ביחס לחלק מהכלכלות המתעוררות באסיה, אשר שיעורי הצמיחה שלהן והריביות בהן גבוהות בהרבה מאלו של מדינות המערב.

בה בעת, שנים של מדיניות מוניטרית מרחיבה אגרסיבית בארה"ב גרמו לכך שיש יותר מזומנים שמחפשים תשואות גבוהות יותר - אשר חלקם זרמו לשווקים מבטיחים באסיה ובמקומות אחרים.

תוכניות דומות לרכישות נכסים רחבות היקף של הבנק המרכזי של יפן מגבירות את הסיכוי לכך שתופעה זו תצבור תאוצה השנה כאשר גם משקיעים יפנים יצטרפו לחיפוש אחר תשואות גבוהות יותר מחוץ לארצם, העריכו אנליסטים רבים.

לדברי פרדריק ניומן, מנהל שותף לכלכלת אסיה בבנק HSBC בהונג קונג, מצב זה מגביר את הסבירות לכך שקובעי המדיניות בכל האזור יגבירו את מאמציהם לבלום את התחזקות המטבעות המקומיים את הלחצים להתייקרות נכסים.

"דרום קוריאה, הונג קונג, טאיוואן, סינגפור ומלזיה - כולם כבר ניסו להגביל את היקף ההלוואות בשל הזרימה החזקה של מזומנים לתחומן", אמר. "אני חושב שנהיה עדים לצעדים רבים יותר מסוג זה במהלך השנתיים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker