וול סטריט נסוגה משיא; הדולר פרץ את רף 100 ין

שווי השוק של טסלה זינק ליותר מהשווי של פיאט לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות דיווחה על רווח ראשון בתולדותיה; התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב קרובה לשיא של חודש; בורסת אירופה בשיא של 5 שנים; הדולר בשיא של 4 שנים מול הין היפני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בורסות וול סטריט, אשר נסגרו בשיא נומינלי זה חמישה ימי מסחר ברציפות, נסגרו היום בירידות רקע עלייה חדה מהצפוי באינפלציה בסין אשר חיזקה את ההערכות הממשלה תצמצם את התמריצים לכלכלה השנייה בגודלה בעולם. הירידות נרשמו למרות שמספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב ירד במפתיע לשפל של יותר מחמש שנים, וממוצע התביעות בחודש החולף נפל לראשונה מתחת לרמתו לפני המיתון הכלכלי האחרון בארה"ב.

בורסות אירופה נסגרו בשיא של כמעט חמש שנים, ובורסת פרנקפורט טיפסה לשיא נומינלי זה היום השלישי ברציפות. בורסת לונדון נסגרה ברמתה הגבוהה ביותר השנה. הדולר פרץ את רף 100 ין לדולר לראשונה זה 4 שנים, התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב קרובה לשיא של חודש, ומחירי הזהב והנפט נסגרו בירידות.

מדד דאו ג'ונס, אשר נסגר אתמול בשיא נומינלי זה היום השני ברציפות והשלים עלייה של 15.3% מתחילת 2013, ירד ב-0.2%; מדד S&P 500, אשר נסגר אתמול בשיא נומינלי זה יום המסחר החמישי ברציפות והשלים עלייה של 3.2% בתוך חמישה ימים ועלייה של 14.5% מתחילת השנה, נסוג ב-0.4%; מדד נאסד"ק, אשר טיפס מתחילת השנה ועד אתמול ב-13%, איבד 0.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.05% לרמה של 1.8% - קרוב לשיא של חודש.

בשוק הסחורות מחיר הזהב נסוג משיא של כמעט חודש, ומחיר הנפט ירד אולם נסגר מעל לרמה של 96 דולר לחבית לאחר שירד מתחתיה במהלך המסחר החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,468.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר של 96.39 דולר לחבית, ירידה של 0.2%.

לראשונה זה 4 שנים: הדולר פרץ את רף 100 ין לדולר

בשוק המט"ח, הדולר פרץ את רף 100 ין לדולר לראשונה זה ארבע שנים והמטבע היפני נמצא בדרכו לרצף הירידות החודשי הארוך ביותר זה כמעט 20 שנה, על רקע התמריצים הכלכליים חסרי התקדים שבהם נוקט הבנק המרכזי של יפן כדי לשים קץ ל-15 שנות דפלציה במדינה. התחזקות הדולר נרשמת גם על רקע נתוני תביעות אבטלה טובים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב.

הדולר מזנקת ב-1.6% מול הין לשער של 100.62 ין לדולר. זו הפעם הראשונה מאז אמצע אפריל 2009 שהדולר נסחר מעל 100 ין לדולר. הין היפני נמצא בדרכו לירידה חודשית שמינית ברציפות מול הדולר - רצף הירידות החודשי הארוך ביותר מאז ינואר 1996. הדולר מטפס ב-0.8% מול היורו לרמה של 1.3043 דולר ליורו.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-1% לרמה של 82.74 נקודות.

תביעות האבטלה בארה"ב ירדו לראשונה מתחת לרמה לפני המיתון

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר לרמה של 323 אלף - הרמה הנמוכה ביותר מאז ינואר 2008 - לעומת 327 אלף תביעות בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במספר התביעות לרמה של 335 אלף לעומת רמה של 324 אלף תביעות שעליה דווח במקור בשבוע הקודם.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד לראשונה מתחת לרמתו לפני תחילת תקופת המיתון הכלכלי האחרונה בארה"ב שהחלה בדצמבר 2007 והסתיימה ביוני 2009. הממוצע הארבע-שבועי ירד לרמה של 336,750 - רמתו הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2007.

מניות במוקד: ניוז קורפ, גרופון, טסלה וברנס אנד נובל

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט מתקרב לסיומה, וכ-440 מתוך 500 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 כבר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות לרבעון הראשון של השנה. כ-72% מהחברות הנכללות במדד שכבר פירסמו את דו"חותיהן דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, ואילו 52% רשמו הכנסות נמוכות מהצפוי, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

חברת המדיה ניוז קורפ שבשליטת רופרט מרדוק דיווחה ביום רביעי לאחר סגירת המסחר על שילוש רווח הנקי הרבעוני, שהסתכם ב-2.85 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה. הכנסות החברה טיפסו ב-14% והסתכמו ב-9.54 מיליארד דולר, בעיקר הודות לגידול של 11% בהכנסות תחנות טלוויזיה מקומיות בארה"ב, וגידול של 2% בהכנסות מפרסום בערוצי הכבלים שלה, בהם FX ופוקס ניוז. הרווח התפעולי של החברה טיפס בשיעור מתון יותר של 4%, והסתכם ב-1.36 מיליארד דולר. מניית ניוז קורפ נסגרה בעלייה של 4.6% במסחר בוול סטריט.

ענקית הקופונים גרופון דיווחה על הפסד נקי בסך 4 מיליון דולר ברבעון הראשון, לעומת תחזיות אנליסטים למעבר לרווחיות, אך פחות מהפסד של 11.7 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2012. עם זאת, בשורת ההכנסות עלתה החברה על התחזיות עם הכנסות של 601.4 מיליון דולר, מעט מעל תחזיות אנליסטים להכנסות של 591.3 מיליון דולר, וגידול של 7.5% לעומת הכנסותיה בתקופה המקבילה. מניית גרופון זינקה ב-11.5%.

טסלה מוטורס, יצרנית מכוניות היוקרה החשמליות האמריקאית, דיווחה על רווח רבעוני ראשון בתולדותיה ועלתה על תחזיות האנליסטים. החברה רשמה רווח נקי של 11 מיליון דולר, או 12 סנט למניה - פי שלוש מתחזיות האנליסטים. מכירות טסלה בתקופה המדווחת זינקו ב-83% לעומת הרבעון הראשון של שנת 2012, והסתכמו ב-562 מיליון דולר.

מניית טסלה זינקה במהלך המסחר בוול סטריט למחיר שיא תוך יומי של יותר מ-75 דולר - מחיר המשקף לחברה שווי שוק של כ-8 מיליארד דולר, יותר משווי השוק של יצרנית המכוניות האיטלקית פיאט, שבבעלותה השליטה ביצרנית הרכב האמריקאית קרייזלר. מתחילת השנה מחיר מניית טסלה הוכפל.

"המניה נסחרת כאילו שזו שנת 1999 ואנחנו שוב בבועת האינטרנט", אמרה מריאן קלר מחברת הייעוץ מריאן קלר אנד אסושיאייטס, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "זה לא קשור כהוא זה לנתוני היסוד של טסלה, אלא לתקוות שאינן משקפות את המציאות בתעשיית הרכב", הוסיפה.

ברנס אנד נובל, רשת חנויות הספרים הגדולה בארה"ב, עמדה אף היא במוקד תשומת לב המשקיעים לאחר שבלוג הטכנולוגיה טק קראנץ' דיווח כי ענקית התוכנה מיקרוסופט הציע לרכוש את חטיבת הקורא הספרים האלקטרוני וספרי הלימוד הדיגיטליים, נוק מדיה, תמורת מיליארד דולר. מניית ברנס אנד נובל זינקה ב-24% בוול סטריט.

בורסות אירופה בשיא של חמש שנים

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית ובורסת פרנקפורט עלתה לשיא זה היום השלישי ברציפות, לאחר שנתוני תביעות האבטלה החיוביים בארה"ב האפילו בהשפעתם על נתוני אינפלציה טובים מהצפוי שפורסמו בסין, ואשר הגבירו את החשש מפני ריסון התמריצים לכלכלת סין.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.1% ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר השנה; פרנקפורט עלתה ב-0.2% ונסגרה בשיא נומינלי זה היום השלישי ברציפות; מנגד, פאריס ירדה ב-0.7%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 רשם עליות קלות ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז יוני 2008. 

הבנק המרכזי של בריטניה הותיר את הריבית בשיעור שפל של 0.5%, בו היא נתונה מאז מארס 2009. בנוסף, הבנק הותיר ללא שינוי את תוכנית רכישת האג"ח שלו, בשווי 375 מיליארד ליש"ט (600.9 מיליארד דולר), אף שנגיד הבנק היוצא, מרווין קינג, דוחק מאז פברואר להגדיל את רכישות האג"ח, אולם נמצא במיעוט בקרב בכירי הבנק.

הליש"ט מתחזקת מול הדולר לאחר ההודעה ב-0.3% לשער של 1.5576 דולר לליש"ט.

הייצור התעשייתי בבריטניה עלה במארס ב-0.7% לעומת החודש שקדם לו ועקף את התחזיות. עם זאת המדד עדיין נמוך ב-2.4% בהשוואה לחודש המקביל ב-2012. בספרד נפל הייצור התעשייתי בפעם ה-19 ברציפות והוא נמוך ב-9.8% בהשוואה לחודש מארס בשנה שעברה. 

הנפקת אג"ח בספרד

הביקוש עבור אג"ח ל-3 שנים עלה על ההיצע ביחס של 2.34 לעומת יחס של 2.84 בהנפקה הקודמת. עבור אג"ח ל-5 שנים היחס הגיע ל-2.24 בין הביקושים לאג"ח לבין הכמות שהוצעה. בשבוע הבא צפויה הממשלה למכור אג"ח נוספות ל-6 ו-12 חודשים. 

המסחר באסיה

מגמה מעורבת נרשמה באסיה לאחר שאתמול נרשמו שיאים בבורסות וול סטריט ואירופה. טוקיו עלתה ב-0.6%; סיאול עולה ב-1.1%; סידני ירדה ב-0.03%; בהונג קונג איבדה 0.1% ושנחאי איבדה 0.6% בעקבות התחזקות האינפלציה בסין. החוזים על מדד S&P 500 האמריקאי מצביעים על עלייה קלה, לאחר שהמדד ננעל אתמול בשיא יום חמישי ברציפות.

הבנק המרכזי של דרום קוריאה הוריד במפתיע את הריבית במדינה ב-0.25% ל-2.5% בנסיון לעודד את הצמיחה במדינה שסובלת מירידות בביקושים בעולם. לחץ רב הופעל על הבנק המרכזי של קוריאה לתמרץ את המערכת הפיננסית במדינה. בפרלמנט הקוריאני אישר השבוע חבילת תמריצים בהיקף 15 מיליארד דולר שאמורהל השיב את הבטחון לשווקים.

מדד המחירים לצרכן בסין טיפס ב-2.4% באפריל, בהובלת גידול של 4% במחירי המזון, לפי לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של סין. הגידול היה חד מתחזיות כלכלנים וגם מגידול של 2.1% שנרשם במארס. עם זאת, האינפלציה עודה מתחת ליעד השנתי של הממשל הסיני - 3%. מדד המחירים ליצרן לעומת זאת צנח ב-2.6% - הירידה החדה ביותר מאז אוקטובר האחרון, וחדה מתחזיות הכלכלנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker