מדוע הסינים כל כך אוהבים מזומן?

הסינים משלמים על כל דבר בחבילות עבות של שטרות - מיהלומים ומכוניות חדשות ועד רכישת בתים; הממשלה מסרבת להדפיס שטרות בערך גבוה כדי להקשות על תשלומי שוחד לפקידי ממשל, והאזרחים מעדיפים מזומן על פני אשראי כדי שהממשלה תתקשה לאמוד את היקף ההון שברשותם או לעקוב אחרי התשלומים שלהם; "הסיני הממוצע לא סומך על הבנקים ולא על המפלגה הקומוניסטית"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לין לו זוכר את היום בדצמבר האחרון, בו איש עסקים סיני הופיע בסוכנות הרכב בה הוא עובד בצפון סין ושילם עבור ב.מ.וו חדשה מסדרה 5 - במזומן בלבד. "הוא הגיע לכאן עם שני חברים בהונדה חבוטה", נזכר לין. "אחד מחבריו נשא עימו 60 אלף דולר בתיק לבן גדול, והרוכש החזיק את שארית הסכום בתיק גב שחור". 

לסחוב 130 אלף דולר במזומן לעסקה עשוי להישמע ביזארי, אבל לא מדובר בתופעה נדירה בסין, בה חשבונות מבתי מלון, רכישות יהלומים ואפילו דמי הרצאות לחוקרים אורחים משולמים בחבילות עבות של שטרות יואן, המטבע המקומי של סין.

יואן
יואןצילום: בלומברג

אחרי הכול, זוהי מדינה בה אנשים ממלאים תא מטען של מכונית במזומן כשהם מגיעים לרכוש בית חדש. משרדי עורכי דין בערים גדולות ידועים בכך שהם שוכרים מכוניות כדי להעביר כסף מזומן עבור משכורות חודשיות.

למרות הסממנים המודרנים של סין - סלילת כבישים מהירים, רשתות רכבות מהירות וגורדי שחקים, אנליסטים אומרים שבמדינה עדיין מעדיפים לשלם עבור מוצרים בדרך המיושנת, עם ספרי חשבונות ושטרות מזומנים.

מומחים רבים אומרים שלא מדובר בסירוב לצעוד קדימה אל המאה ה-21, כמו שמדובר בזהירות, של הממשלה כלפי אזרחיה - וההיפך. עשיית עסקים בסין דורשת הרבה שטרות מזומנים משום שהממשלה מסרבת להדפיס שטרות בשווי גבוה מ-100 יואן (16 דולר). מצב זה לא השתנה מאז 1988, אף שכלכלת המדינה צמחה פי 50. מאו טסה טונג, אבי האומה הסינית, מופיע כמעט על כל שטר - 1 יואן, 5, 10, 20, 50 ו-100.

"אני משוכנע שהממשלה לא רוצה להדפיס שטרות גדולים יותר בשל החשש משחיתות", אומר ניקולס לארדי, ממכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית בוושינגטון, ומציין כי הדבר יקל על תשלומי שוחד לפקידי ממשל: "במקום מכוניות עמוסות מזומן למטרות שוחד, אנשים יסתפקו רק במעטפות. ויותר כסף יעזוב את המדינה".

העשירים גם אוהבים לבצע עסקות במזומן, ולרוב מחביאים את הכסף שלהם בשוק השחור כדי להימנע מבדיקת הרשויות של העושר שלהם. בדומה לכלכלות מתעוררות אחרות באסיה, כרטיסי אשראי וצ'קים, אמצעי תשלום הניתנים בקלות לאיתור ומעקב, אינם נמצאים בשימוש רווח.

"הסיני הממוצע סומך לא על הבנקים ולא על המפלגה הקומוניסטית", אמר פרידריך שניידר, מומחה לכלכלת צללים ופרופסור לכלכלה באוניברסיטת לינץ באוסטריה. "זהו פשוט חוסר אמון בממשלה. ולכן כל כך הרבה אנשים מבצעים עסקות רק במזומן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker