תחזית קודרת לגוש היורו: צמיחה שלילית של 0.4% השנה

הנציבות האירופית הורידה את תחזית הצמיחה לגוש היורו; האבטלה צפויה להגיע ל-12.2% השנה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

כלכלת גוש היורו צפויה לרשום ב-2013 צמיחה שלילית חדה מכפי שהיה צפוי, כך אמרה היום הנציבות האירופית בתחזית חדשה שפרסמה.

התמ"ג של 17 המדינות המרכיבות את גוש היורו ייסוג ב-0.4% השנה, לעומת התחזית הקודמת מפברואר לנסיגה של 0.3%, נאמר היום בהודעת הנציבות. ב-2012 רשמה כלכלת גוש היורו נסיגה של 0.6%, מה שיהפוך את 2012 ו-2013 לשנתיים הרצופות הראשונות שבהן נסוג התמ"ג של גוש היורו.

גם כאשר תתאושש הצמיחה, זה לא יהיה מספיק בכדי להוריד את האבטלה בגוש היורו, נאמר בתחזית. "עלינו לעשות כל שאנו יכולים כדי להתגבר על משבר האבטלה באירופה", אמר אולי רן, הממונה על העניינים המוניטריים בנציבות האירופית. הוא קרא לאיחוד האירופי לנקוט רפורמות מבניות כדי לייצר משרות ואמר כי צמצום הגירעונות יימשך בקצב איטי יותר. האבטלה בגוש היורו צפויה לטפס השנה ל-12.2%, לעומת 11.4% בשנה שעברה, לפי התחזית.

גוש היורו
צילום: בלומברג

כלכלת צרפת, שלפי התחזית החדשה צפויה לסגת ב-0.1% במקום לצמוח בשיעור זהה, מצטרפת לשבע כלכלות אחרות בגוש היורו שצפויות לסבול מצמיחה שלילית השנה. כלכלות אלה הן הולנד, איטליה, ספרד, פורטוגל, יוון, קפריסין וסלובניה. כלכלת קפריסין צפויה לצנוח ב-8.7% השנה, לעומת התחזית הקודמת לנסיגה של 3.5%.

כלכלת גרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש היורו, צפויה לצמוח ב-0.4% השנה, ירידה לעומת התחזית הקודמת שצפתה צמיחה של 0.5% בתמ"ג של גרמניה.

התמ"ג של 27 מדינות האיחוד האירופי צפוי לסגת ב-0.1% השנה, בהשוואה לתחזית מפברואר שצפתה צמיחה של 0.1%. ב-2014, צפוי האיחוד לצמוח ב-1.4%, ירידה לעומת התחזית הקודמת שצפתה צמיחה של 1.6%. האבטלה באיחוד האירופי צפויה להגיע השנה ל-11.1% ולהישאר בשיעור זה גם בשנה הבאה.

בגוש היורו צפויה להירשם צמיחה של 1.2% בשנה הבאה, ירידה לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 1.4%.

גוש היורו צפוי לרשום גירעון של 2.9% מהתמ"ג השנה, לפי התחזית. צרפת צפויה לדווח על גירעון של 3.9% מהתמ"ג, אשר יגדל ל-4.2% מהתמ"ג בשנה הבאה, בהנחה שלא יהיו שינויים משמעותיים במדיניות. בספרד צפוי גירעון של 6.5% מהתמ"ג השנה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker