הבנק המרכזי של אירופה הוריד הריבית לשפל חסר תקדים של 0.5%

כלכלנים צפו את הורדת הריבית לאחר שבחודש האחרון חלה התדרדרות במדדים הכלכליים בגוש היורו

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הוריד היום כצפוי את הריבית ב-0.25% לרמת שפל של 0.5%, על רקע החרפת המשבר בכלכלת גוש היורו. 

חולשת הכלכלה והאינפלציה המתונה שכנעו את ה-ECB להוריד את הריבית, אמר נגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית, והוסיף כי "המדיניות המוניטרית שלנו תמשיך להיות מרחיבה". דראגי אמר כי מדינות גוש היורו צריכות להמשיך במאמציהן לצמצם את הגירעונות התקציביים, אך הוסיף כי "אנו מוכנים לנקוט צעדים נוספים במידת הצורך".

הורדת הריבית היתה צפויה לאחר שבחודש שעבר אמר דראגי כי הוא מוכן לפעול במידה והתחזיות הכלכליות באירופה יוחמרו, ובחודש האחרון אכן נראתה התדרדרות במדדים הכלכליים המובילים - האינפלציה בגוש היורו הואטה, הביטחון הכלכלי צנח והאבטלה עלתה לשיא.

היום פורסם מדד מנהלי הרכש (PMI) המשולב למגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו של חברת המחקר מרקיט, אשר הצביע על ירידה של 0.1 נקודות באפריל לרמה של 46.7 נקודות - הנמוכה מתחילת 2013. הירידה נבעה בעיקר מהיחלשות הייצור בגרמניה, בה נרשמה ירידה לרמה של 48.1. כל קריאה מתחת ל-50 מצביעה על התכווצות בפעילות הייצור.

"הנתונים שפורסמו מאז ישיבת הריבית של אפריל סיפקו הוכחות נוספות לכך שיש צורך בצעדים מוניטריים נוספים בגוש היורו", אמר כרסטן ברזסקי, כלכלן ראשי ב-ING בבריסל. "אך כל עוד מנגנון התמסורת שבו הכסף עובר מהבנק המרכזי לבנקים המסחריים ומהם אל הכלכלה הריאלית אינו עובד, הורדת ריבית לא תועיל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker