בורסות עולם |

הבנק הפדרלי ונתוני מקרו גררו את וול סטריט לירידות

מדד דאו ג'ונס ירד לראשונה זה 5 ימים; הדולר בשפל של חודשיים בעולם; יום שני של ירידות בשוק הסחורות - הזהב והנפט נסגרו ברמה הנמוכה זה שבוע; התשואה על התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים ירדה לשפל של 2013

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות ומדד S&P 500 נסוג משיא נומינלי על רקע נתוני מקרו כלכליים חלשים שפורסמו היום בארה"ב, איתות רשמי ראשון של הבנק הפדרלי על אפשרות לצמצום ההרחבה הכמותית, ודו"חות כספיים מאכזבים שפירסמו חברת האשראי מסטרקארד ויצרנית התרופות מרק.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.9% - ירידה ראשונה זה חמישה ימים; מדד S&P 500, אשר נסגר אתמול בשיא נומינלי והשלים עלייה חודשית שישית ברציפות - רצף העליות החודשי הארוך ביותר מאז שנת 2009 - נסוג היום ב-0.9%; מדד נאסד"ק איבד 0.9%. 

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.04% לרמה של 1.64%, לאחר שבמהלך המסחר ירדה לרמה של כ-1.61% - רמתה הנמוכה ביותר מאז אמצע חודש דצמבר.

יום שני של ירידות בשוק הסחורות; הדולר בשפל של חודשיים

שוק הסחורות רשם ירידות זה היום השני ברציפות ומחירי הזהב והנפט הגולמי נסגרו בשפל של כשבוע, על רקע ירידה חדה מהצפוי במדד פעילות הייצור של סין - צרכנית האנרגיה והמתכות התעשייתיות הגדולה בעולם.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,446.2 דולר לאונקייה - שפל של שבוע - לאחר ירידה של 1.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב השלים אתמול נפילה של 7.6% באפריל - הירידה החודשית החדה ביותר מאז דצמבר 2011. 

החוזים על הנפט הגולמי למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר של 91.03 דולר לחבית, ירידה של 2.6%. ירידת מחיר הנפט נרשמה לאחר שמלאי הנפט הגולמי בארה"ב זינק לרמתו הגבוהה ביותר זה 82 שנים. מלאי הנפט הגולמי בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ב-6.7 מיליון חביות לרמה של 395.3 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. רמת המלאי הנוכחית היא הגבוהה ביותר מאז החל משרד האנרגיה לפרסם נתונים שבועיים בשנת 1982. לפי הנתונים החודשיים של המלאי, שפורסמו עד שנת 1982, רמת המלאי הנוכחית היא הגבוהה ביותר מאז שנת 1931. הזינוק במלאי הגולמי בשבוע שעבר היה פי שישה מתחזית האנליסטים, אשר צפו גידול של 1.1 מיליון חביות בלבד.

בשוק המט"ח, נחלש הדולר לשפל של חודשיים. הדולר נסוג ב-0.6% מול היורו לרמה של 1.3242 דולר ליורו, ומאבד 0.3% מול הין היפני לשער של 97.12 ין לדולר. היורו מתחזק ב-0.2% מול הין לרמה של 128.6 ין ליורו - יום שלישי ברציפות של עליות מול המטבע היפני. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5% לרמה של 81.336 נקודות, לאחר שמוקדם יותר כבר נסוג לרמה של 81.331 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז ה-25 בפברואר. זה היום החמישי ברציפות בו רושם המדד ירידות.

הבנק הפדרלי אותת לראשונה רשמית על שינוי אפשרי בהיקף רכישות האג"ח

הבנק הפדרלי הותיר היום ללא שינוי את הריבית בארה"ב ואת היקף תוכנית רכישות האג"ח, אולם אותת לראשונה באופן רשמי על גמישות אפשרית בהיקף רכישות האג"ח.

הבנק המרכזי ציין לראשונה באופן רשמי בהודעתו כי יתכן שיגדיל או יצמצם את היקף רכישות האג"ח "בהתאם לשינויים בתחזית לשוק העבודה והאינפלציה". יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, כבר אמר לאחר ישיבתו הקודמת של הבנק המרכזי בחודש מארס כי יתכן שיחולו שינויים בהיקף רכישות האג"ח, אולם הדברים לא נכללו בהודעה הרשמית שפירסם הבנק הפדרלי בתום הפגישה.

בתום ישיבתה בת היומיים, ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בארה"ב (FOMC) החליטה להותיר ללא שינוי את הריבית בארה"ב בשפל של 0%-0.25%. כמו כן, החליטה להשאיר ללא שינוי את תוכנית רכישות האג"ח בהיקף חודשי של 85 מיליארד דולר, ודבקה בתוכניתה להותיר את הריבית ברמה נמוכה כל עוד שיעור האבטלה בארה"ב מעל לרמה של 6.5%. החלטת הוועדה התקבלה ברוב של 11 תומכים מול מתנגד אחד.

"הוועדה צופה כי באמצעות מדיניות מרחיבה מתאימה, הצמיחה הכלכלית תימשך בקצב מתון, ובשיעור האבטלה עתיד לרדת בהדרגה", נאמר בהודעת הבנק הפדרלי. "הוועדה גם צופה כי האינפלציה בטווח הבינוני צפויה להיות ברמה של 2% או מתחתיה - בהתאם ליעד".

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, באירופה, צפוי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) לפרסם את החלטת הריבית מחר.

נתוני מקרו כלכליים מאכזבים בארה"ב

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמחה באפריל בקצב המתון ביותר השנה, מספר נמוך מהצפוי של משרות נוסף למגזר הפרטי בארה"ב בחודש שעבר, והוצאות הבנייה בארה"ב ירדו במפתיע במארס לשפל של שבעה חודשים, לפי נתונים מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב ירד באפריל לרמה של 50.7 נקודות - רמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר - לעומת רמה של 51.3 נקודות באפריל, מסר היום מכון המחקר ISM. כלכלנים צפו ירידה מעט יותר חדה של המדד לרמה של 50.5 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

הוצאות הבנייה בארה"ב ירד בחודש מארס ב-1.7% לקצב שנתי של 856.7 מיליארד דולר - הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט - לאחר עלייה של 1.5% בפברואר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.7% במארס.

מוקדם יותר היום מסר מכון המחקר ADP כי מספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב גדל בחודש אפריל ב-119 אלף. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 150 אלף משרות.

משרד העבודה האמריקאי יפרסם ביום שישי את דו"ח התעסוקה של חודש אפריל. כלכלנים צופים כי נוספו לשוק העבודה האמריקאי 148 אלף משרות באפריל לאחר גידול של 88 אלף משרות במארס.

מניות במוקד: דו"חות פייסבוק לאחר הסגירה

עונת הדו"חות בוול סטריט נמשכת, ובין החברות שמפרסמות היום את תוצאותיהן הכספיות בולט מגזר המדיה. ענקית הרשתות החברתיות פייסבוק תפרסם את תוצאותיה הרבעוניות לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

חברת המדיה טיים וורנר דיווחה על גידול של 23% ברווחיה ברבעון הראשון של השנה לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת - בהתאם לתחזיות האנליסטים. הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-6.94 מיליארד דולר - פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 7.15 מיליארד דולר.

עוד במגזר המדיה: ויאקום רשמה ירידה של 18% ברווח הרבעוני וירידה של 6% בהכנסות. תוצאות החברה בשורה התחתונה עלו על תחזיות האנליסטים, אולם בשורה העליונה רשמה ויאקום הכנסות נמוכות מהצפוי.

חברת הכבלים קומקסט דיווחה על רווח רבעוני נמוך מהצפוי וגידול מתון מהצפוי של 3% בהכנסות.

אולפני הקולנוע דרימוורקס דיווחה על נפילה של 39% ברווח הנקי ברבעון הראשון של השנה, אולם התוצאות עלו בשיעור ניכר על תחזיות האנליסטים, אשר צפו הפסד רבעוני. הכנסות החברה בתקופה המדווחת ירדו ב-1% לעומת הרבעון המקביל, לעומת תחזית האנליסטים לנפילה של 27% בהכנסות.

חברת האשראי מסטרקארד דיווחה כי רווחיה ברבעון הראשון של השנה גדלו ל-766 מיליון דולר - מעל לתחזיות האנליסטים - אולם הכנסותיה ירדו ב-8%, שיעור חד מהצפוי.

חברת המדיה והאינטרנט IAC של בארי דילר, שבבעלותה אתר ההיכרויות Match.com והמגזין "ניוזוויק", דיווחה על הכנסות רבעוניות של 742 מיליון דולר - פחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 757 מיליון דולר.

יצרנית התרופות מרק דיווחה על ירידה ברווח הרבעוני ועל הכנסות רבעוניות נמוכות מתחזיות האנליסטים, והורידה את תחזית הרווח השנתי. כמו כן הודיעה החברה על תוכנית לקנייה חוזרת של מניות בהיקף של 15 מיליארד דולר.

פייסבוק, מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם, תפרסם את דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

חברת ברקשייר התאוויי של המשקיע המיליארדר וורן באפט, הודיעה על רכישת 20% ממניות חברת ישקר הישראלית ממשפחת ורטהיימר תמורת 2.05 מיליארד דולר. בכך גדלו החזקותיה של ברקשייר בחברה ל-100% ממניות ישקר לאחר שרכשה לפני שבע שנים 80% ממניות החברה. העסקה משקפת לישקר שווי של כ-10 מיליארד דולר - כפול מהשווי בו בוצעה העסקה הראשונה במאי 2006 - עת רכש 80% ממניות ישקר תמורת 4 מיליארד דולר.

מרבית בורסות אירופה ואסיה סגורות לרגל 1 במאי; עליות בלונדון

בורסת לונדון - אחת הבורסות הבודדות באירופה הפתוחות היום, 1 במאי - נסגרה בעלייה של 0.3%. בורסות אסיה ננעלו בירידות על רקע ירידה במדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בסין.

כמה אנשים נפצעו היום באיסטנבול לאחר שמשטרת המהומות הטורקית השתמשה בתותחי מים ובגז מדמיע לפיזור מאות מפגינים שהפרו צו איסור הפגנות ב-1 במאי בכיכר תקסים. כתריסר אנשים אושפזו לאחר שנחשפו לגז מדמיע. בין הפצועים גם שני שוטרים וצלם של סוכנות הידיעות אי-אף-פי שהותקף על ידי מפגינים. 20 מפגינים נעצרו.

באתונה החלו כבר איגודי העובדים הגדולים להתאסף לקראת צעדה לכיכר סינטגמה שמול הפרלמנט היווני. במקביל, ייערכו שביתות חלקיות במערכות התחבורה, הבריאות והחינוך, לאחר קיצוץ של אלפי משרות נוספות במגזר הציבורי מוקדם יותר השבוע.

פעילות הייצור בבריטניה המשיכה להתכווץ בחודש אפריל, לפי מדד מנהלי הרכש של מרקיט/ CIPS שפורסם היום. המדד רשם עליה קלה ל-49.8 באפריל, לעומת 48.6 במארס. אף שזוהי רמה גבוהה מעט מהתחזיות, כל קריאה של פחות מ-50 נקודות מצביעה על המשך התכווצות פעילות הייצור.

בורסות אסיה ירדו היום ונסוגו בכך מרמתן הגבוהה ביותר זה כמעט חמש שנים על רקע התחזקות הין והאטה בפעילות הייצור בסין. טוקיו ירדה ב-0.5%; סידני איבדה אף היא 0.5%; מדד MSCI אסיה פסיפיק ירד ב-0.3% לאחר שעלה אתמול לרמתו הגבוהה ביותר מאז יוני 2008. הבורסות בסין, הונג קונג, הודו, דרום קוריאה, טייוואן, סינגפור, מלזיה, תאילנד, וייטנאם והפיליפינים סגורות היום לרגל 1 במאי.

מדד מנהלי הרכש הרשמי לפעילות הייצור בסין ירד ל-50.6 בחודש אפריל, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה במדינה. אנליסטים צפו כי המדד יישאר ברמה של 50.9 נקודות, כמו בחודש מארס. עם זאת, כל רמה של יותר מ-50 נקודות במדד מעידה כי פעילות הייצור בסין המשיכה לצמוח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום