בדרך לעוד חילוץ?

מודי'ס הורידה דירוג האשראי של סלובניה לרמת זבל

סוכנות דירוג האשראי נימקה את הצעד בחובות מגזר הבנקאי של סלובניה, בפגיעות של כלכלתה לטלטלות חיצוניות ובקושי למצוא ערוצי מימון עצמיים - מה שמגביר הסיכוי לסיוע פיננסי מהאיחוד האירופי

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סוכנות הדירוג מודי'ס הורידה הערב (ג') את דירוג האשראי של סלובניה לרמת זבל, צעד שמגביר את ההערכות כי המדינה תיאלץ לפנות בבקשה לחבילת חילוץ מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינ"ל (IMF). במקביל, בקפריסין אישר הפרלמנט המקומי את חבילת החילוץ למדינה בסך 10 מיליארד יורו. הסכם החילוץ לקפריסין, הכולל מס חסר תקדים על פקדונות של יותר מ-100 אלף יורו, אושר ברוב דחוק של 29 תומכים לעומת 27 מתנגדים.

מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של סלובניה ל-BA1 מרמה של BAA2, ופירסמה תחזית שלילית לכלכלת המדינה. בהודעתה נימקה מודי'ס את הצעד במגזר הבנקאי עתיר החוב של סלובניה ובהידרדרות במאזן התקציבי של הממשלה.

יאנז ינסה, ראש ממשלת סלובניהצילום: רויטרס

כמו כן, ציינה מודי'ס כי "הפגיעות של סלובניה לטלטלות חיצוניות, כמו המשבר בקפריסין, עלולות להקשות על המדינה לממן עצמה בשיעורי ריבית יציבים, מה שמגדיל את ההסתברות שהממשלה תיאלץ לפנות בבקשת סיוע חיצוני", נכתב בהודעת מודי'ס.

כבר לפני כחצי שנה, בספטמבר 2012, הזהיר ראש הממשלה הסלובני, יאנז ינסה, כי בעיות החוב של ארצו עלולות לאלץ אותו לבקש סיוע מהאיחוד האירופי. ממשלתו כבר התחייבה להעמיד ערבויות בסך 4 מיליארד יורו (5.2 מיליארד דולר) - יותר מ-11% מהתמ"ג של סלובניה - כדי לסייע למערכת הבנקאית של המדינה, שנפגעה בשל קריסת שוק הנדל"ן.

לפני שלושה שבועות הכחיש חוזה מנואל ברוסו, נשיא הנציבות האירופית, כי סלובניה תזכה לחילוץ במתכונת דומה לשל קפריסין, שבה הוחלט להטיל מס על בעלי פיקדונות של יותר מ-100 אלף יורו.

ברוסו אמר כי לעת עתה אין "כל אינדיקציה" שסלובניה תזדקק לחבילת חילוץ, אף שהמגזר הבנקאי שלה נתון בחובות כבדים. המגזר הבנקאי בסלובניה גדול פי 1.5 מהתמ"ג של המדינה, לעומת יחס של 7 ל-1 במגזר הבנקאי של קפריסין, שנזקקה לחבילת חילוץ כדי להימנע מקריסה כלכלית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker