מדיניות התמריצים ביפן משפיעה: משקי הבית מתחילים להוציא כסף

הוצאות משקי הבית ביפן זינקו בקצב המהיר זה 9 שנים; שיעור האבטלה בשפל מאז המשבר הפיננסי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

הוצאות משקי הבית של יפן זינקו במארס בקצב המהיר זה 9 שנים - אות לכך שמאמציו של ראש הממשלה, שינזו אבה, לשים קץ לשני עשורי דשדוש כלכלי מעודדים את הצרכנים ומכינים את הבמה להתאוששות.

שלל נתונים ביפן סיפקו תקוות מוקדמות לכך שהאגרסיוויות של אבה בקידום מדיניות תקציבית ומוניטרית מתמרצת מתחילה להשתלם. בנפרד, דווח היום כי שיעור האבטלה ביפן ירד לרמתו הנמוכה זה יותר מ-4 שנים. אף שהתפוקה התעשייתית של יפן הייתה נמוכה מהצפוי במארס, בשל ביקוש פושר מחוץ למדינה, כלכלנים מאמינים כי היצוא והייצור יתאוששו בסופו של דבר הודו לחולשת הין.

"אני צופה כי הצמיחה בתמ"ג ברבעון הראשון תהיה גבוהה מקצב שנתי של 2%, ואם גם המגזר התאגידי יילך בעקבות משקי הבית, קצב הצמיחה עשוי להאיץ עוד יותר", אמר יושיקי שינקה, כלכלן בכיר במכון המחקר של חברת הביטוח דאי-איצ'י לייף. "ההתאוששות בייצוא הייתה איטית, וכך גם התפוקה התעשייתית, אך חולשת הין צפויה לרומם את שניהם בחודשים הבאים".

המדיניות של אבה, שזוכה לכינוי "אבנומיקס", הובלה את הין לשפל של 4 שנים מול הדולר, והובילה לזינוק של 50% במחירי המניות היפניות מאז נובמבר. עליות אלה עודדו את הצריכה הפרטית במדינה, כפי שניסה אבה לעשות. האמון ביפן קיבל זריקת עידוד נוספת ב-4 באפריל, כאשר נגיד הבנק המרכזי החדש, שמינה אבה, הרחיב את תוכנית ההרחבה הכמותית שלו, והתחייב להזרים 1.4 טריליון דולר נוספים לכלכלה תוך פחות משנתיים.

הוצאות משקי הבית זינקו ב-5.2% במארס במונחים ריאליים, לפי נתוני משרד הפנים והתקשורת ביום שלישי, הרבה מעל לתחזיות כלכלנים לעלייה של 1.8%. זהו הקצב המהיר ביותר של צמיחת הוצאות משקי הבית מאז פברואר 2004. גידול כה חד אינו צפוי להימשך לנצח וקיים חשש כי השכר לא גדל בקצב מהיר מספיק. כלכלנים הזהירו בעבר כי הדגימה של הוצאות משקי הבית קטנה מדי.

שיעור האבטלה ירד ל-4.1% במארס, רמתו הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2008, ורמה נמוכה גם מתחזיות כלכלנים לאבטלה בשיעור 4.3%.

ראש ממשלת יפן שינזו אבהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker