וול סטריט ננעלה בעליות; אפל קפצה ב-3% עקב הודעת ההנפקה

אירופה סגרה חודש 11 ברציפות של עליות; בקפריסין אישר הפרלמנט סופית את חבילת החילוץ; בארה"ב נפל מדד מנהלי הרכש (PMI) של שיקגו לשפל של שלוש שנים וחצי; היורו התחזק מול הדולר; עליות נרשמו בבורסות אסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע נתוני מקרו מעורבים והודעת אפל על הנפקת אג"ח, שהביאה לקפיצה במחיר המניה. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.1% והשלים עלייה של 1.8% באפריל. מדד S&P 500 עלה ב-0.2% ורשם שיא נומינלי של כל הזמנים, לאחר שהוסיף גם הוא 1.8% לערכו באפריל. מדד הנאסד"ק עלה ב0.5% והשלים עלייה חודשית של 1.9%. התשואות על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ירדו ב-0.02% ל-1.65%. הדולר נחלש מול היורו ב-0.5% לשער של 1.3165 דולר ליורו.

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה מעורבת, על רקע אישור חבילת החילוץ לקפריסין בפרלמנט המקומי ונתונים מקרו כלכליים מאכזבים בגוש היורו. לונדון ירדה ב-0.4%; פרנקפורט עלתה ב-0.5%; פאריס ירדה ב-0.3%; מדריד ירדה ב-0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי רשם ירידה של 0.2%, אולם בסיכום חודשי עלה ב-1% - עליה חודשית 11 ברציפות.

אפל מנפיקה אג"ח ב-17 מיליארד דולר

ענקית הטכנולוגיה אפל הודיעה על הנפקת איגרות חוב קונצרניות, לראשונה מאז 1996, כדי לסייע במימון החזר הון של 100 מיליארד דולר לבעלי המניות באמצעות הגדלת דיווידנד ורכישת מניות חוזרת. בעקבות הודעת החברה קפצה מניית אפל ב-3% וננעלה במחיר של 442.6 דולר למניה.

אפל תנפיק אג"ח בסכום כולל של 17 מיליארד דולר - הנפקת האג"ח הגדולה ביותר בהיסטוריה, לחברה שאינה נמנית על מגזר הפיננסים. אפל תציע אג"ח בריבית משתנה ל-3 שנים ו-5 שנים ואג"ח בריבית קבועה ל-3 שנים, 5 שנים, 10 שנים ו-30 שנים. החברה גייסה את שירותיהם של גולדמן סאקס ודויטשה בנק להוביל את ההנפקה. סוכנויות הדירוג מודי'ס וסטנדרד אנד פורס (S&P) העניקו לאג"ח של אפל את דירוג האג"ח השני בגובהו.

לפני שבוע הודיעה אפל כי בכוונתה להעלות את הדיווידנד הרבעוני ב-15% ל-3.05 דולר למנייה. כמו כן הודיעה החברה כי תגדיל ב-50 מיליארד דולר את תוכנית רכישת המניות העצמית ל-60 מיליארד דולר

התכווצות בפעילות העסקית בארה"ב

מדד מנהלי הרכש (PMI) של שיקגו רשם בחודש אפריל נפילה מפתיעה לשפל של שלוש שנים וחצי. בחודש אפריל נפל המדד לרמה של 49 נקודות, לעומת 52.4 במארס ולעומת תחזיות לרמה של 52.5 בקרב אנליסטים. רמה הנמוכה מ-50 נקודות במדד משקפת התכווצות בפעילות הייצור.

מנגד, ביטחון הצרכנים בארה"ב זינק באפריל לאחר ירידה חדה במארס שנבעה מהקיצוצים בתקציב הפדרלי. המדד עלה באפריל לרמה של 68.1 נקודות, לעומת 61.9 במארס, לפי מדד קונפרנס בורד. ביטחון הצרכנים התחזק הודות לעלייה במחירי המניות וירידה במחירי הדלק.

בנוסף נרשמה עלייה חדה במדד אופטימיות הצרכנים ל-73.3 נקודות באפריל, לעומת 63.7 במארס. זוהי הרמה הגבוהה מאז נובמבר 2012.

זינוק במחירי הבתים בארה"ב

שוק הנדל"ן בארה"ב ממשיך במגמת ההתאוששות שלו, כאשר מחירי הבתים בארה"ב זינקו בחודש פברואר, על פי נתוני מדד קייס-שילר, הבוחן את שוק הדיור ב-20 הערים הגדולות בארה"ב.

בחודש פברואר זינקו מחירי הבתים בארה"ב ב-9.3% לעומת החודש המקביל ב-2012 - העלייה החדה מאז מאי 2006. כמו כן מדובר בעלייה של 0.3% לעומת ינואר.

כל 20 הערים הגדולות בארה"ב רשמו עליות מחירים, כשפניקס בראש הרשימה עם עלייה שנתית של 23%. ניו יורק בתחתית הרשימה עם עלייה מתונה של 1.9% ב-12 החודשים האחרונים. למרות עליות המחירים, מדד 20 הערים הגדולות עדיין נמוך ב-29% ממחירי השיא שנרשמו ב-2006, לפני פקיעת בועת הנדל"ן.

בארה"ב תיפתח היום ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי את ישיבתה בת היומיים, וההערכות הן כי הבנק ישקול לחדש את מחויבותו לתוכנית רכישת הנכסים. באירופה דרוכים השווקים לקראת ישיבת הבנק המרכזי (ECB) ביום חמישי, בה הוא עשוי להוריד את הריבית לנוכח ההחמרה בתנאים הכלכליים בגוש היורו.

עלייה נוספת באבטלה בגוש היורו

האבטלה בגוש היורו עלתה במארס לשיא של 12.1%, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה של גוש היורו, יורוסטאט. מספר המובטלים בגוש היורו הסתכם במארס ב-19.2 מיליון. יוון היא שיאנית האבטלה בגוש היורו, עם 27.2% אבטלה נכון לינואר 2013 – החודש האחרון שנתונים לגביו זמינים. המדינה בעלת שיעור האבטלה הנמוך ביותר היא אוסטריה, שבה 4.7% מהאוכלוסיה מובטלת.

האינפלציה בגוש היורו הואטה באפריל לרמה הנמוכה ביותר זה למעלה משלוש שנים, לפי נתונים שפורסמו היום. יורוסטאט דיווחה כי מדד המחירים לצרכן עלה ב-1.2% בשנה שהסתיימה באפריל, לאחר עליה של 1.7% במארס ומתחת לתחזיות לעליה של 1.6%. 

בספרד דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה על צמיחה שלילית ברבעון הראשון. התמ"ג של ספרד רשם צמיחה שלילית של 0.5% בשלושת החודשים הראשונים של השנה – רבעון שביעי ברציפות של צמיחה שלילית – לפי נתוני הלשכה. בחישוב שנתי נסוגה כלכלת ספרד ב-2% ברבעון הראשון, נסיגה חדה יותר מ-1.9% ברבעון הקודם והנסיגה השנתית החדה ביותר מאז תחילת המיתון הנוכחי ברבעון האחרון של 2011. 

בנק UBS השווייצי דיווח היום על רווח גבוה מהצפוי, הודות לביצועים טובים מהתחזיות של חטיבות ניהול העושר ובנקאות ההשקעות. הרווח של UBS, הבנק הגדול בשווייץ, הסתכם ברבעון הראשון ב-988 מיליון פרנק שווייצי (1.05 מיליארד דולר), לעומת רווח של 1.04 מיליארד פרנק שווייצי ברבעון המקביל בשנה שעברה. אנליסטים צפוו רווח נמוך יותר של 412.3 מיליון פרנק. 

עליות באסיה

 עליות נרשמו הבוקר במרבית בורסות אסיה, ומדד MSCI אסיה פסיפיק, שהתחזק ב-0.8% היום, סיים את החודש בעלייה של 4.4% - העלייה החודשית החדה ביותר מאז יוני 2012. מדד ניקיי 225 היפני אמנם ירד ב-0.2%, אך מדד טופיקס הרחב יותר התחזק ב-0.3%, ושני המדדים סיימו את החודש בעליות של יותר מ-11% - מהביצועים הטובים ביותר באזור.

הונג קונג עלתה ב-0.7%; סיאול עלתה ב-1.2%; טייוואן עלתה ב-0.8%. בורסת אוסטרליה עלתה ב-1.3% לרמתה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2008, בעת פרוץ המשבר הפיננסי. בורסות סין עודן סגורות לרגל חג.

על מדד ניקיי הכבידו שתי מניות תעשייה שפירסמו דו"חות מאכזבים. מניית יצרנית המכוניות הונדה ירדה ב-3.4% לאחר שהחברה פירסמה תחזית רווח מאכזבת לשנת הכספים שתסתיים במארס 2014 - צמיחה של 58% ברווח הנקי לסך של 580 מיליארד ין (5.9 מיליארד דולר). התחזית פורסמה ביום שישי לאחר סגירת המסחר בטוקיו, ואתמול הייתה בורסת טוקיו סגורה לרגל חג. יצרנית ציוד המיכון פאנוק נחלשת ב-7.3% לאחר שדו"חותיה אכזבו.

בורסת טוקיוצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker