ההיי-טק דחף את וול סטריט לעליות; מיקרוסופט בשיא של 7 חודשים

אפל התאוששה ב-2% לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים ביום שלישי ■ הזהב נסגר מעל 1,400 דולר לאונקייה ■ הין מתאושש מול הדולר והיורו ■ התשואה על האג"ח בארה"ב קרובה לשפל של 2013

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בורסות וול סטריט, שרשמו בשבוע שעבר את זה חמישה חודשים, נסגרו היום במגמה חיובית בהובלת מניות הטכנולוגיה לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים של אפל מחר.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה ב-0.1%; מדד S&P 500, שירד בשבוע שעבר ב-2.1% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז נובמבר - בעקבות דו"חות כספיים מאכזבים של יבמ ובנק אוף אמריקה ועל רקע האטה מפתיע בצמיחת כלכלת סין, טיפס היום ב-0.5%; מדד נאסד"ק, שצנח בשבוע שעבר ב-2.7%, עלה ב-0.9%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר ביציבות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים כמעט ללא שינוי ברמה של 1.7%. בשבוע שעבר ירדה התשואה על אג"ח אלו לרמה של 1.67% - רמתה הנמוכה ביותר מאז אמצע חודש דצמבר.

בשוק הסחורות, מחירי הזהב והנפט הגולמי טיפסו זה היום השלישי ברציפות, לאחר שצנחו בשבוע שעבר בכ-7% ובכ-4% בהתאמה. החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,421.2 דולר לאונקייה, עלייה של 1.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בשבוע שעבר נפל מחיר הזהב ב-7.1% לאחר שצלל ביום שני ביותר מ-9% - הנפילה היומית החדה ביותר זה כשלושה עשורים - לרמתו הנמוכה ביותר מאז פברואר 2011. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 88.76 דולר לחבית, עלייה של 0.9%, לאחר שנפלו בשבוע שעבר ב-3.6% - שבוע שלילי שלישי ברציפות - והשלימו בכך ירידה של 13% תוך שנה.

בשוק המט"ח, הין היפני מתאושש מול הדולר, לאחר שמוקדם יותר נחלש והתקרב לרמה של 100 ין לדולר לראשונה מאז אפריל 2009, אחרי שהבנק המרכזי של יפן זכה להכשר מצד קבוצת ג'י-20 להמשך מדיניות המוניטרית המרחיבה האגרסיבית.

הין מתחזק ב-0.6% מול הדולר לשער של 99.26 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר היום נחלש לרמה של 99.9 ין לדולר - רמתו הנמוכה ביותר מאז ה-11 באפריל, אז נפל לשער של 99.95 ין לדולר - שפל של ארבע שנים. הין מטפס ב-0.7% מול היורו לרמה של 129.655 ין ליורו. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.3061 דולר ליורו.

ירידה מפתיעה במכירות בתים קיימים בארה"ב

, אולם מחירי הבתים טיפסו על רקע ביקוש מוגבר לבתים יקרים.

מכירות בתים קיימים בארה"ב ירד בחודש שעבר ב-0.6% לעומת פברואר, לקצב שנתי של 4.92 מיליון בתים, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה בקצב המכירות השנתי לרמה של 5 מיליון בתים. לעומת חודש מארס 2012 גדלו מכירות הבתים ב-7.2%. נתוני חודש פברואר תוקנו כלפי מטה לקצב מכירות שנתי של 4.95 מיליון בתים לעומת קצב של 4.98 מיליון בתים שעליו דווח במקור.

המחיר החציוני של בתים קיימים טיפס בחודש מארס ל-184,300 דולרים - רמה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2005 ועלייה של 11.8% לעומת מארס 2012.

עונת הדו"חות בוול סטריט; אפל במוקד

עונת הדו"חות הכספיים בוול סטריט מתקרבת לשיאה, ושמונה חברות הנכללות במדד המניות S&P 500 מפרסמות היום את תוצאותיהן הרבעוניות, בהן יצרנית השבבים טקסס אינסטרומנטס (TI), ענקית המיכון הכבד קטרפילר ושירות הסרטים המקוון נטפליקס. במהלך השבוע כולו יפרסמו דו"חות כספיים 168 חברות הנכללות במדד.

מתוך 104 החברות הנכללות במדד שכבר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות לרבעון הראשון של השנה, 67.3% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס. אנליסטים צופים כי רווחי כל החברות הנכללות במדד S&P 500 גדלו ב-2.1% ברבעון הראשון של השנה לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, לעומת תחזית לצמיחה של 1.5% ברווחים בתחילת החודש.

קטרפילר, יצרנית ציוד הכרייה והבנייה הגדולה בעולם, לטווח של 57-61 מיליארד דולר, לעומת תחזית קודמת להכנסות של 60-68 מיליארד דולר, על רקע ציפיות החברה להיחלשות הביקוש לציוד במגזר הכרייה. בשורה התחתונה צופה ענקית המיכון הכבד לרשום רווח שנתי של שבעה דולר למניה לעומת תחזית קודמת לרווח של 7-9 דולר למניה. החברה גם דיווחה על רווח נמוך מהצפוי ברבעון הראשון של השנה. עם זאת, החברה סיפקה תחזית אופטימית לעסקיה בסין, והעריכה כי התפוקה בכלכלה הגדולה בעולם תגדל ברבעון השני השל השנה.

ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל תפרסם ביום שלישי לאחר סגירת המסחר בוול סטריט את דו"חותיה הרבעוניים, לאחר שמנייתה צללה בשבוע שעבר ב-9.1% למחיר של כ-390 דולר, והשלימה בכך נפילה של כמעט 45% מאז הסתיו שעבר. המניה קרובה כעת למחיר של 378.25 דולרים בו נסחרה בחמישי באוקטובר 2011 - היום שבו הלך לעולמו מנכ"ל אפל לשעבר, סטיב ג'ובס. המגזין "פורבס" דיווח בסוף השבוע מפי מקורות המקרובים לבכירי אפל, כי , טים קוק, שהחליף את ג'ובס בתפקיד לפני שנה וחצי.

מניית מיקרוסופט זינקה במסחר בוול סטריט לשיא של שבעה חודשים על רקע דיווח בערוץ הטלוויזיה CNBC לפיו חברת ההשקעה הפרטית בהיקף של שני מיליארד דולר.

ג'י-20 העניק הכשר למדיניות המרחיבה של יפן

בפסגת שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של 20 הכלכלות המובילות בעולם (ג'י-20) שנערכה בוושינגטון ביום שישי, לא הביעו שרי האוצר התנגדות לתוכנית הבנק המרכזי של יפן לבצע רכישות אג"ח בהיקף של יותר משבעה טריליון ין (70 מיליארד דולר) מדי חודש. התוכנית נועדה לשים קץ ל-15 שנים של דיפלציה בכלכלה השלישית בגודלה בעולם, והיעד שקבע הבנק המרכזי של יפן הוא להביא לעליית שיעור האינפלציה במדינה לרמה של 2% בתוך שנתיים.

"ההבנה הבינלאומית לה זכינו מעניקה לי בטחון רב יותר בניהול המדיניות המוניטרית באופן הולם", אמר נגיד הבנק המרכזי של יפן, הרוהיקו קורודה, לכתבים לאחר הפסגה. "אנו נמשיך במדיניות ההרחבה הכמותית והאיכותית שלנו בשנתיים הבאות", הוסיף.

"מעודד לראות שלא היתה התנגדות מצד מנהיגי ג'י-20 למדיניות המוניטרית של יפן", אמרה ורוניקה פכליינר מחברות ההשקעות אשבורטון, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "השווקים רואים בכך סימן חיובי מכיוון שהם מצפים להמשך מגמת ההרחבה הכמותית והיחלשות הין".

אירופה עברה לירידות; מילאנו ומדריד מטפסות ב-1%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעקבות בחירת ממשלה חדשה באיטליה. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2% - סגירה חיובית ראשונה זה שבעה ימי מסחר; פאריס נסגרה ללא שינוי. מילאנו עלתה ב-1.7%; מדריד טיפסה ב-1.4%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר רשם בשבוע שעבר את הנפילה השבועית החדה ביותר זה חמישה חודשים, טיפס ב-0.2%.

צרפת וספרד לא הצליחו לעמוד ביעדי הגרעון ב-2012, כך לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה האירופית יורוסטאט. הגרעון התקציבי בצרפת הגיע ל-4.8% מהתוצר למרות שיעד הממשלה היה ל-4.5% מהתוצר, ובספרד הגיע הגרעון ל-7.1% מהתמ"ג – לא כולל העלויות עבור הסיוע למגזר הבנקאות – בניגוד לתחזיות לגרעון ברמה של 6.3% מהתמ"ג.

הגרעון בגוש היורו הכולל 17 מדינות הסתכם ב-3.7% ב-2012 לעומת 4.2% ב-2011 ו-6.5% ב-2010. קיצוצים חדים בהוצאות הממשלה היו האמצעי העיקרי בגוש היורו לחיזוק בטחון המשקיעים ביבשת מוכת החוב. עם זאת, שיעור האבטלה הגואה באירופה מאלץ את המנהיגים לחשוב על טקטיקות אחרות, כאלו שיעודדו צמיחה.

כהונתו של נשיא איטליה, ג'ורג'ו נפוליטאנו בסוף השבוע לאחר חודשיים בהן לא היה ברור כיצד תתנהל הנהגת המדינה. מנהיג גוש המרכז-שמאל באיטליה, פייר לואיג'י ברסאני, הודיע במפתיע בסוף השבוע על התפטרתו מראשות המפלגה הדמוקרטית. זאת אחרי ששני המועמדים שהציע לתפקיד הנשיא הבא של איטליה לא זכו לרוב הדרוש בבית הנבחרים ובסנאט. גם נשיאת המפלגה הדמוקרטית, רוזי בינדי, הודיעה על התפטרותה.

עובדי חברת לופטהנזה פצחו היום בשביתה בת יום בדרישה להעלאות שכר. חברת התעופה קירקעה 1,755 טיסות מתוכן 1,650 הן טיסות בתוך אירופה. החברה הודיעה כי היא לא יכולה עדיין לאמוד את הנזק הכספי שכן היא טרם יודעת מי מן הנוסעים יבטלו הטיסות, יקבעו טיסות חדשות או ימצאו חלופה אחרת. מדובר בהשבתה הגדולה ביותר של טיסות בגרמניה מאז ב-2010.

המסחר באסיה

מגמה מעורבת נרשמה הבוקר בבורסות אסיה, כאשר טוקיו זינקה ב-1.9% הודות להיחלשות הין אך שנחאי נחלשה בעקבות רעידת האדמה שגרמה למותם של 186 אנשים, פציעתם של אלפים, ולנזק כבד לרכוש. הבורסה בסין איבדה 0.1%; סיאול עלתה ב-1%; סידני הוסיפה 0.7%; הונג קונג עלתה ב-0.3%.

מגזר הביטוח הסיני נפגע כתוצאה מרעידת האדמה בסין, ומניות הביטוח בסין ובהונג קונג נחלשו היום אך לעומת זאת, חלק מחברות הבנייה מתחזקות על רקע הציפיות לתנופת בנייה לשיקום הנזקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker