חשיפה: כיצד BSG של שטיינמץ הבטיחה מיליונים כדי להשיג זכיונות

מסמכים שהגיעו לידי רויטרס כוללים חוזה שנחתם על ידי יו"ר BSGR ובו התחייב לשלם 4 מיליון דולר כדי לשמור על בלוקים במרבץ סימאנדו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מסמכים שהשיגו הרשויות בארה"ב במסגרת חקירת השחיתות במכרות בגיניאה ממחישים, לטענת הרשויות, כיצד BSG ריסורסז, זרוע הכרייה בחברת האחזקות של בני שטיינמץ, הבטיחה לשלם מיליוני דולרים באפריקה כדי לזכות בזכיונות כריה. מומחים אמרו לרויטרס כי הראיות החדשות עלולות להטיל ספק בעתידו של אחד ממרבצי עפרות הברזל הלא מנוצלים העשירים בעולם.

BSGR של שטיינמץ נאבקת בממשלת גיניאה על חוזה מ-2008 לגבי זכויות הכרייה שלה בחצי הצפוני של מרבץ הברזל סימאנדו העצום. המסמכים שהשיגה הבולשת הפדרלית (FBI) הם ככל הנראה חוזים בין BSGR לבין חברה שנשלטה על ידי אשתו של נשיא גיניאה לשעבר, לנסנה קונטה, לגבי הזיכיון.

חלק מהמסמכים הגיעו לידי רויטרס, כולל חוזים שנחתמו ככל הנראה בין BSGR לבין החברה של אשתו של קונטה, ממאדי טורה. שניים מהמסמכים נחתמו בפברואר 2008. באוגוסט של אותה שנה, קונטה ביטל את זכותה של חברת ריו טינטו, שהחזיקה בכל הזיכיון לסימאנדו, על כריה במחצית הצפונית של המכרה. קונטה האשים את ריו טינטו בכך שהיא מתקדמת לאט מדי. הזכיון ניתן ל-BSGR ארבעה חודשים מאוחר יותר, שבועות ספורים לפני מותו של קונטה. ריו עדיין מחזיקה בזכיון לדרום סימאנדו וסירבה להגיב לכתבה.

בני שטיינמץצילום: דודו בכר

אחד החוזים, שנחתם על ידי יו"ר BSGR אשר אבידן ועל ידי טורה, הבטיח לשלם עמלה של 4 מיליון דולר כדי לשמור על בלוקים 1 ו-2 במכרה עבור BSGR. מחצית מהסכום הזה הובטח למטינדה אנד קו, חברה שלפי החוזה היתה מיוצגת על ידי טורה, לאחר שהחברה "נקטה את כל הצעדים הנדרשים כדי לקבל מהרשויות את החתימה" על הבלוקים.

לפי החוזה, יתר הסכום "יחולק בין צדדים בעלי רצון טוב שתרמו להאצת התהליך של הבטחת הבלוקים המדוברים". ברויטרס לא הצליחו להשיג את מטינדה לקבלת תגובה. גורם בכיר בממשלת גיניאה אשר ראה עותקים של המסמכים שהשיגה רויטרס אמר כי הם נראים לא חוקיים. עורך דין בסיירה לאונה, שחותמתו מופיעה על כמה מהמסמכים, סירב להגיב.

ראיות לשחיתות עשויות להביא לביטול החוזה

מומחים ויועצים בתעשיית הכריה אמרו כי ראיות מוצקות לשחיתות עשויות להיות מספקות בכדי שממשלת גיניאה תבטל את הרשיון של BSGR. "הממשלה הצהירה שוב ושוב כי ראיות לשחיתות צריכות לשמש כבסיס למשא ומתן מחודש או לביטול החוזה, והיא עשויה להשתמש בגוף הגדל והולך של ההאשמות נגד BSGR כדי להאיץ את תהליך ביטול הזכיונות", אמר לרויטרס טום וילסון, ראש חטיבת שירותי ייעוץ אסטרטגיים בחברת אפריקה פרקטיס. "ישנם כמה תרחישים אפשריים, אך אם ההאשמות יוכחו כנכונות - התבטאויות הממשלה בעבר מעידות כי ביטול אחד הזכיונות או שניהם אפשרי". ממשלת גיניאה לא מסרה תגובה מיידית.

בינואר החלו הרשויות האמריקאיות תשלומים בלתי חוקיים בגיניאה לשם השגת תנאים מועדפים במכרזים על זכויות כרייה. החוק האמריקאי נגד שחיתות במדינות זרות (FCPA) מאפשר לארה"ב לחקור ולהאשים מעורבים בשוחד מחוץ לגבולותיה.

בשבוע שעבר עצרו סוכני הבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI), אדם שעבד כנציגו של בני שטיינמץ בגיניאה, במסגרת חקירת השחיתות. פרדריק סילאן, אזרח צרפתי בן 50 שהוגדר על ידי ממשלת גיניאה כסוכן עבור החברה של בני שטיינמץ, נעצר בפלורידה ביום ראשון שעבר על ידי ה-FBI. הוא הואשם בשיבוש הליכי חקירה, השפעה על עדים והשמדת מסמכים, לדברי משרד המשפטים האמריקאי.

מחברת BSGR נמסר בתגובה: "לחברה מעל 6,000 עובדים ופעילות ב-12 מדינות ברחבי העולם שיוצרת ערך וצמיחה לבעלי מניותיה. אין אנו מודעים להאשמות נגד איש מעובדינו. BSGR מחוייבת לפעול לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של מימשל תאגידי. כפי שאמרנו ב-7 בנובמבר 2012, האשמות בדבר הונאה בהשגת זכויות הכריה שלנו בגינאה הן לחלוטין חסרות בסיס. אנו משוכנעים, שמעמדה של  BSGR בגינאה לחלוטין בר הגנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker