חוקרים בעולם הרפואה מקווים כי גלקסו סמיתקליין תתברר כמובילת מגמה

גלקסו סמיתקליין היא יצרנית התרופות הבינלאומית הגדולה הראשונה שהתחייבה לעמוד בדרישות של ארגון AllTrials ולפרסם כלל מחקריה, בניגוד למנהג הסתרת המחקרים הנפוץ במגזר

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

המאמצים להגדלת השקיפות במגזר התרופות מתחילים לשאת פרי, ובאחרונה הצטרפו גם 80 ארגוני חולים ומטופלים ליוזמה AllTrials, הקוראת לפרסום כלל תוצאות המחקרים הקליניים, בעבר ובעתיד. הניצחון הגדול ביותר של היוזמה, בהובלת ד"ר בן גולדאייקר ומכון קוקריין הבריטי, בין היתר הוא הודעתה של יצרנית התרופות הבריטית גלקסו סמיתקליין על כוונתה לפרסם את תוצאות מחקריה באתר שיהיה נגיש לכלל הציבור.

אנדרו ויטי, מנכ"ל גלקסו סמיתקליין, הכריז על תמיכתו ב-AllTrials בפברואר, והודיעה כי תקים אתר מיוחד בו יתפרסמו כלל הניסויים הקליניים שהיא מבצעת, כמו גם את תוצאותיהם. את התכנים שפירסמה בינתיים החברה ניתן למצוא כאן. באתר ניתן לבצע חיפושים לפי ניסוי ספיציפי, לפי תרופה או לפי מחלה. החברה כבר נהגה לפרסם תוצאות באתר זה, אך כעת תחל לפרסם גם מסמכים בשם CSR (Clinical Study Reports), המספקים מידע מפורט על תנאי הניסוי והתוצאות.

החשיבות של פרסום מידע גולמי מפורטת בהרחבה בספרו האחרון של גולדאייקר, Bad Pharma, בו הוא מתייחס גם למנהגים גרועים אחרים הנפוצים במגזר התרופות. גולדאייקר עצמו, בבלוג שלו badscience.net, ציין כי "זה אדיר, ואדיר גם ברמה בינלאומית.... GSK גם מדברת בהיגיון על נושאים פרקטיים, מה שמעיד שהם חשבו על ההשלכות", הוסיף.

גלקסו סמיתקליין הודיעה על הפשרה 8 חודשים לאחר שנצטוותה לשלם קנס בסך 3 מיליארד דולר בארה"ב - הקנס הגבוה מעולם על חברת תרופות בארה"ב, על הסתרת מידע על תופעות לוואי מזיקות של תרופת הסוכרת אוונדיה.

ויטי התחייב, בראיון ל-BMJ, אחד מכתבי העת הרפואיים המובילים, כי חוקרים יוכלו לקבל גישה חופשית לנתוני מחקרים, אם יקבלו אישור של ועדה מיוחדת שתוקם בחברה. לדבריו, הועדה תכלול גם אנשים חיצוניים לחברה, כדי לשמור על אובייקטיביות. הוא גם הודיע על כוונת החברה להקים ועדה מיוחדת שמטרתה לאתר את כל המסמכים ולקבץ את כל המסמכים הנוגעים למחקר אחד יחדיו.

"ההשקפה שלי היא שאם החמצנו משהו בניתוח תוצאות הניסוי שלנו, עדיף לכולם שמישהו יזהה אותה. אני לא מאמין ולו לרגע כי יש כוונה רעה ב-GSK. אך איני יכול לשלול את האפשרות שטעינו, או הסתכלנו על משהו בצורה אחרת מאנשים אחרים", אמר ויטי ל-BMJ.

יצויין כי בעבר לגלקסו היה מאגר אינטרנטי בו פורסמו מחקרים, אך בעקבות סדרת מיזוגים ושינויי הנהלה, הפסיקה החברה לפרסם באתר ולבסוף הורידה אותו.

כעת מקווים ב-AllTrials כי חברות נוספות ילכו בעקבות גלקסו, וכי רגולטורים ומחוקקים בעולם אף הם יפעלו לקידום פרסום כלל הניסויים הקליניים המתבצעים, גם במימון חברות תרופות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker