בורסות עולם |

וול סטריט ננעלה בירידות על רקע הורדת הדירוג לגרמניה

סוכנות דירוג האשראי איגן-ג'ונס הורידה הלילה את דירוג החוב של גרמניה מ-A+ ל-A; צניחה במניות אפל ובנק אוף אמריקה הובילו לירידות בולטות במהלך המסחר; ירידות חדות בנפט; הדולר קפץ מול היורו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות שערים בולטות בהובלת מניות הבנקים, הטכנולוגיה והאנרגיה, על רקע הורדת דירוג מפתיעה לגרמניה על ידי סוכנות דירוג האשראי איגן-ג'ונס הלילה. חששות מעונת דו"חות חלשה מהצפוי וצניחה במניות בנק אוף אמריקה ואפל הכבידו על המסחר במהלך היום. מדד דאו ג'ונס ירד ב-1%, מדד S&P 500 איבד 1.4%, מדד הנאסד"ק נפל ב-1.9%. התשואות על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים ירדו ב-0.02% לשער של 1.71%.

סוכנות דירוג האשראי איגן-ג'ונס אימתה הלילה את השמועות השונות שרצו בשווקים, לאחר שהודיעה על הורדת דירוג היסטורית לגרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה שכמעט ולא נפגעה ממשבר החוב הקשה של גוש היורו. איגן ג'ונס הורידה את דירוג החוב המושלם של גרמניה מ-A+ ל-A

הדולר התחזק היום משמעותית מול היורו ועל רקע ירידות בנפט ובזהב, וננעל בעליות של 1% בשער של 1.3044 דולר ליורו.

במסחר בנפט נרשמו ירידות חדות בעקבות נתונים על ירידה בהיקף אספקת הנפט בארה"ב, שעשויה להעיד על חולשה כלכלית. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק נסחרו בירידות של 2.6% למחיר 86.40 דולר לחבית. החוזים על הנפט מסוג ברנט נסחרו בירידות של 2.5% למחיר 97.36 דולר לחבית.

בשוק הסחורות, הזהב נסחר בירידות של 0.9% למחיר 1375 דולר לאונקייה, לאחר שאתמול התאושש ב-2% מהנפילה היומית החדה מאז ראשית שנות ה-80. תוך שני ימי מסחר שהסתיימו ביום שני איבד הזהב 13% מערכו ונסגר ברמה הנמוכה מאז פברואר 2011. החוזים על הכסף ננעלו בירידות של 1.7% לאחר שאיבדו 15% בשלושת ימי המסחר האחרונים. 

הורדת דירוג לגרמניה

סוכנות דירוג האשראי העצמאית איגן-ג'ונס על הורדת דירוג היסטורית לגרמניה, הכלכלה הגדולה והחזקה באירופה שכמעט ולא נפגעה ממשבר החוב הקשה שפוקד את אירופה. 

איגן-ג'ונס הורידה את דירוג החוב של גרמניה ברמה אחת, מדירוג A+ לדירוג A, בשל המגזר הבנקאי הבעייתי של גרמניה והיקף החוב הגבוה שלה ביחס לתמ"ג. בנוסף, פירסמה סוכנות הדירוג תחזית שלילית לגרמניה, שמשמעותה כי כלכלתה חשופה להורדות דירוג נוספות בעתיד. 

ירידות חדות באירופה

באירופה ננעלו המדדים בירידות חדות והשלימו יום רביעי רצוף של ירידות עקב עלייה באבטלה בבריטניה וצניחה במכירות הרכבים ביבשת. שמועות כי אחת מסוכנויות דירוג האשראי הגדולות צפויה להוריד את דירוג האשראי המושלם של גרמניה הכבידו על הירידות. לונדון ירדה ב-1%; פרנקפורט ופאריס נפלו ב-2.3%; סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.5%; היורו נפל ב-1% מול הדולר לרמה של 1.3049 דולר ליורו.

בורסת פרנקפורט ירדה על רקע שמועות כי אחת מסוכנויות דירוג האשראי הגדולות צפויה להוריד את דירוג האשראי של גרמניה. "המשקיעים מודאגים מכך שכלכלת גרמניה לא מחזיקה מעמד יותר, והשמועות על הורדת הדירוג הצפויה מפזרות יותר פחד בשווקים היום", אמר לבלומברג ג'ון פלסארד מחברת מירבוד סקיוריטיז. "בשילוב עם נתוני התמ"ג המאכזבים של סין מתחילת השבוע וצניחת מחירי הזהב, אנחנו בעיצומו של שלב אי ודאות ואולי תיקון – הדבר האחרון שהשוק רוצה לשמוע בתקופה כזו אלה שמועות על הורדת דירוג".

אפל נופלת לרמה הנמוכה מתחילת 2012

מניית אפל צללה היום במסחר בוול סטריט לרמתה הנמוכה ביותר מאז ינואר 2012. המניה ננעלה בירידות של 5.5% למחיר של כ-402 דולר למניה ובמהלך המסחר אף ירדה מתחת לרף ה-400 דולר למניה, לראשונה מאז דצמבר 2011.

הסיבה לנפילה במניית אפל היום קשורה ככל הנראה לצניחה במניית סירוס לוג'יק, ספקית שבבי אודיו לאייפון ואייפד, שירדה בכ-10% בפתיחת המסחר בעקבות צפי לרווחים מאכזבים. סירוס לוג'יק היא אחת מספקיות המשנה הגדולות של אפל, ומשקיעים רבים רכשו מניות שלה כאשר מניית אפל התרוממה ושברה שיאים. 

כעת חוששים בשוק כי החמצת התחזיות של סירוס לוג'יק עלולה לאותת על דו"ח רבעוני מאכזב גם עבור אפל, שתפרסם אותו בשבוע הבא. מספר אנליסטים כבר חזו אפשרות כי אפל תחמיץ את התחזיות שלה ותפרסם תחזית גרועה לרבעון השני.

רווח מאכזב לבנק אוף אמריקה

בנק אוף אמריקה, הבנק השני בגודלו בארה"ב במונחי נכסים, דיווח היום על רווח נמוך מהצפוי ברבעון הראשון. הרווח הנקי של בנק אוף אמריקה הסתכם ברבעון הראשון של 2013 ב-2.62 מיליארד דולר או 20 סנט למניה לעומת רווח של 653 מיליון דולר או 3 סנט למניה ברבעון המקביל שנה קודם לכן. ברבעון המקביל בשנה שעברה פגעה ברווח הפרשה חשבונאית חד פעמית של 4.8 מיליארד דולר. הרווח היה נמוך מהתחזיות שצפו כי יסתכם ב-23 סנט למניה.

בעקבות הדו"חות המאכזבים צנחה היום מניית בנק אוף אמריקה ביותר מ-6% במסחר בוול סטריט.

בנק אוף אמריקה הוא האחרון מבין ארבעת הבנקים הגדולים בארה"ב שמפרסם את דו"חותיו הכספיים לרבעון הראשון. ג'יי פי מורגן צ'ייס, הבנק הגדול בארה"ב, דיווח על עלייה של 33% ברווחיו, ולס פארגו דיווח על גידול של 22% ברווח הודות לקיצוצי הוצאות וסיטי דיווח על עלייה של 30%.

אבטלה של 7.9%

70 אלף איש נוספו למעגל האבטלה בבריטניה שהגיע ל-2.56 מיליון בין החודשים דצמבר לפברואר. שיעור האבטלה הגיע ל-7.9%, עלייה קלה מנתון של 7.7% ברבעון הקודם.

טסקו יוצאת מארה"ב

טסקו, הקמעונית הגדולה ביותר בבריטניה הודיעה כי היא יוצאת מהשוק האמריקאי לאחר שמחקה 1.5 מיליארד דולר על חנויותיה בארה"ב שמעולם לא רשמו רווח. רווחיה של החברה בשנה שהסתיימה ב-23 בפברואר ירדו לראשונה זה 20 שנה.

גם בבריטניה נחתך ערך החנויות של טסקו ב-1.2 מיליארד דולר ושווי עסקיה בפולין, צ'כיה וטורקיה צנח ב-1.5 מיליארד דולר. טסקו דיווחה על רווח לפני מס של 3 מיליארד דולר ירידה של 51% לעומת השנה הקודמת.

צניחה במכירות כלי הרכב

מכירות כלי הרכב באירופה ירדו ב-10% בחודש מארס בעיקר על רקע צניחה של 17% בביקושים בגרמניה. כמות ההזמנות נפלה ל-1.35 מיליון בחודש שעבר לעומת 1.5 מיליון בחודש המקביל בשנה שעברה, כך דיווח ארגון יצרניות כלי הרכב באירופה (ACEA).

המסחר באסיה

המסחר באסיה ננעל בעליות לאחר שבמהלך יום המסחר מחקו בורסות הונג קונג, סיאול ושנחאי את הירידות. טוקיו הוסיפה 1.2%; שנחאי ירדה ב-0.05%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; סיאול הוסיפה 0.08%; הין נחלש ב-0.6% מול הדולר ונסחר תמורת 98.15 ין לדולר.

סיבה נוספת לעליות השערים ביפן, הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, היא על ידי קרן המטבע הבינלאומית (IMF). כלכלת יפן צפויה לצמוח השנה ב-1.6%, שיפור לעומת התחזית הקודמת מינואר לצמיחה של 1.2%. הקרן העלתה את תחזית הצמיחה של יפן גם לשנת 2014, צופה כעת צמיחה של 1.4% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 0.7%.

הקרן הורידה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית וקראה לקובעי המדיניות באירופה לנקוט במדיניות מוניטרית אגרסיבית על רקע שנה שנייה של התכווצות התוצר בגוש היורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker