מקושר ל-BSGR של שטיינמץ נעצר בארה"ב באישומי שחיתות

פרדריק סילאן נעצר בפלורידה בחשד לשיבוש הליכי חקירה, השפעה על עדים והשמדת מסמכים

רויטרס
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סוכני הבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI), עצרו אדם שעבד כנציגו של המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ בגינאה, במסגרת חקירת שחיתות אמריקאית במדינה האפריקאית. פרדריק סילאן, אזרח צרפתי בן 50 שהוגדר על ידי ממשלת גיניאה כסוכן עבור החברה של בני שטיינמץ, נעצר בפלורידה ביום ראשון על ידי ה-FBI. הוא הואשם בשיבוש הליכי חקירה, השפעה על עדים והשמדת מסמכים, לדברי משרד המשפטים האמריקאי.

BSG ריסורסז (BSGR), זרוע הכרייה של חברת בני שטיינמץ, נאבקת כיום בממשל בגיניאה בנוגע לזכות לכרות ברזל באחד המרבצים הגדולים בעולם, בשם סימנדו. החברה הכחישה פעמים חוזרות ונשנות כי שילמה שוחד לשליט גיניאה לשעבר על מנת לזכות בהקלות משמעותיות ברשיון הכרייה.

בני שטיינמץצילום: דודו בכר

הרשויות האמריקאיות החלו לחקור בינואר תשלומים בלתי חוקיים בגיניאה לשם השגת תנאים מועדפים במכרזים על זכויות כרייה. החוק האמריקאי נגד שחיתות במדינות זרות _FCPA) מאפשר לארה"ב לחקור ולהאשים מעורבים בשוחד מחוץ לגבולותיה.

"סילאן מואשם בתכנית להשמדת מסמכים ועידוד עד לתת עדות שקר לחבר מושבעים החוקר הפרות אפשריות של ה-FCPA”, לדברי מיתילי רמאן, תובעת במשרד המשפטים האמריקאי. העונש המירבי על שיבוש הליכים הוא 5 שנות מאסר, לדברי משרד המשפטים, ושני האישומים האחרים נושאים עונש מירבי של 20 שנות מאסר.

לא ניתן היה להשיג את סילאן או נציגו לאחר הדיווח על המעצר. דובר BSGR אמר כי לקבוצה אין תגובה מיידית. “אנו מודעים לכך שהרשויות בארה"ב עצרו אדם הקשור לבני שטיינמץ בהקשר של חקירת שחיתות, אמר דובר ממשלת גיניאה, דמנטנג אלברט קמארה. “נמשיך לחכות להתפתחויות עד להתבהרות התמונה, ונפרסם הצהרה מפורטת יותר בזמן המתאים לכך", הוסיף.

המעצר מגיע בתקופה של מתיחות בין גיניאה ל-BSG, ומעלה שאלות לגבי המשך ההתפתחויות במכרה סימאנדו, שם היה ל-BSG רשיון כרייה משותף עם ואלה הברזילאית. ואלה לא מסרה תגובה על מעצרו של סילאן.

ועדה ממשלתית פנתה באוקטובר ל-BSG ו-ואלה עם האשמות כי BSG הציעה ושילמה תשלומי שוחד במטרה להבטיח לעצמה את זכויות הכרייה בגיניאה. BSG הכחישה את ההאשמות, ותיארה אותן כמסע הכפשה. החברה טוענת כי ההליך נועד לאפשר לגיניאה לחזור בה מהתחייבויותיה.

מסמכי בית המשפט שהוגשו בארה"ב לא הזכירו את BSG, אך עולה מהם כי סילאן הועסק על ידי חברת כרייה שזכתה בבלוקים 1 ו-2 במרבץ סימאנדו ב-2008. סילאן מוזכר במכתב ששלחה ממשלת גיניאה באוקטובר, כנציג של BSG בגיניאה.

במכתב מ-2012 המשיב להאשמות ממשלת גיניאה, טענה BSG כי סילאן סייע לחברה להקים את משרדיה במדינה ב-2006. היא ציינה כי הוא נכח בפגישות שארגן עם שר המכרות, וכי עזב את גיניאה ב-2006 והפסיק לעבוד בחברה.

BSGR זכתה ברשיון הכרייה במחצית הצפונית של סימאנדו ב-2008, בהחלטה של ממשלת לנסנה קונטה. קונטה מת זמן קצר לאחר המכרז. BSGR לא נדרשה לשלם מקדמה על הרשיון, וקיבלה היתר לייצא את הברזל דרך ליבריה, נתיב ייצוא קצר יותר. בתמורה התחייבה BSGR להקים מסילת רכבת בשווי מיליארד דולר מהבירה קונקרי בחוף המערבי לקרואן בדרום מזרח המדינה. ואלה רכשה 51% מ-BSG תמורת 2.5 מיליארד דולר ב-2010, אך שילמה רק חצי מיליארד מסכום זה בטענה כי הפרוייקט לא עמד ביעדים.

קבוצת בני שטיינמץ שילמה תמורת הזכיון לאחד המכרות הגדולים בעולם 160 מליון דולר. מקורבים לתחום הכריה העריכו את התשלום כנמוך במיוחד. לקבוצה אין יכולת פיתוח מכרות ונסיונותיה לחבור לחברה סינית המתמחה בנושא לא צלחו. ב-2010 רכשה קבוצת ואלה הברזילאית 51% ממניות סימנדו משטיינמץ תמורת 2.5 מיליארד דולר. על פי רויטרס, הקבוצה שילמה עד כה רק 500 מליון דולר.

בסוף 2012 דיווח הטיימס הלונדוני, כי ממשלת גינאה פתחה בחקירת מתן שוחד לכאורה להשגת הזכיון של שטיינמץ בגינאה ושימורו לאחר חילופי השלטון במדינה ב-2008. בחקירה מסייע המיליארדר האמריקאי ג'ורג' סורוס. BSGR הכחישה את ההאשמות וכינתה אותן זדוניות ושקריות, תוך שטענה לזכויות בלתי מעורערות במכרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker