חידת הונו של פוטין: בעל הכנסה צנועה שנוסע בלאדה או האיש העשיר בעולם?

הצהרת ההון הרשמית של נשיא רוסיה מציגה הכנסה של 187 אלף דולר ב-2012, אך אורחות חייו מעידות על אדם עשיר בהרבה הנהנה מבתים ומכוניות בשווי מיליארדי דולרים ■ לפי הערכות, ברשותו נכסי אנרגיה בשווי של עד 70 מיליארד דולר

Business Insider
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Business Insider

מנתונים ממשלתיים רשמיים שפורסמו בשבוע שעבר עולה כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, רשם ב-2012 הכנסות של 187 אלף דולר (5.8 מיליון רובל).

לפי המסמכים, הניתנים לצפייה באתר האינטרנט של הקרמלין, פוטין חי חיים ספרטניים למדי: הוא מחזיק בפיסת אדמה, בדירה ובחניה צמודה. בבעלותו שלוש מכוניות, כולן מתוצרת רוסית - שתי מכוניות מתוצרת גאז ורכב לאדה ניבה. לאשתו לודמילה, שכמעט ואינה נצפית בציבור, אין כל נכסים והכנסתה מסתכמת בפחות מ-4,000 דולר בשנה.

נשיא רוסיה פוטין במוסקווהצילום: אי–פי

אולם, אורח החיים של פוטין מעיד על גינונים של אדם עשיר הרבה יותר. הוא נצפה עונד שעונים בשווי של קרוב ל-700 אלף דולר ודיווחים שונים טענו כי ברשותו צי מכוניות בשווי מיליארד דולר וכי הוא מקים לעצמו אחוזת פאר פרטית לחופי הים השחור בסכום דומה.

אז כמה כסף באמת יש לפוטין? הונו האישי מהווה כבר שנים מושא לספקולציות. חלק מההערכות גבוהות ביותר. אחת מהן, שפורסמה על ידי "טלגרף" הבריטי ב-2007, טענה כי ברשות פוטין אחזקות של נכסי אנרגיה בשווי 40 מיליארד דולר - מה שהפך אותו לאיש העשיר באירופה.

ההערכה הגבוהה ביותר פורסמה באפריל 2012 על ידי "המשרד לעיתונות חוקרת" - ארגון ללא כוונת רווח שהוקם בבריטניה ב-2010. לפי הערכת הארגון, פוטין הינו בעל הון של 70 מיליארד דולר, באמצעות אחזקות בשלוש ענקיות גז ונפט: 4.5% ממניות גזפרום, 37% מחברת סרגוטנפטגז ועד 75% מחברת המסחר בנפט גונבור.

הצהרת ההון הרשמית של פוטין מגיעה על רקע קמפיין המאבק של ממשלת רוסיה נגד השחיתות בקרב האליטה הפוליטית במדינה. לפי דיווחים, הממשלה מתכוונת לבחון את הונם של כל עובדי הממשלה וחוקים חדשים יאסרו על פקידי ממשל להחזיק בחשבונות בנק מחוץ לרוסיה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker