מדוע הזדרז פוטין לפרסם "רשימה שחורה" של אמריקאים ומי נכלל בה?

ממשלת רוסיה פירסמה את שמותיהם של 18 אנשי ממשל אמריקאים המעורבים לכאורה בעינויים בכלא גוואנטמו ובהפרות זכויות אדם של רוסים; הרשימה - תגובה ישירה לרשימה של ממשלת ארה"ב, הכוללת 18 אזרחים רוסים שמעורבים בתיק שחיתות של חברת השקעות אמריקאית, שסופו במותו בבית הכלא של עורך דין רוסי שחשף את ההונאה

Business Insider
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Business Insider

ממשלת רוסיה פירסמה את שמותיהם של 18 אזרחים אמריקאים, כולם אנשי ממשל, שנאסר עליהם להיכנס לתחומי רוסיה. השמות המופיעים ברשימה כוללים כאלה המעורבים לכאורה בעינויים בבית הכלא במפרץ גוואנטמו, ואחרים שנטען כי מעורבים בהפרת זכויות אדם של אזרחים רוסים. רשת BBC מדווחת כי לרשימה יש "סעיף סודי" הכולל שמות נוספים.

הרשימה של ממשלת רוסיה כוללת אישים כגון דייויד ספירס אדינגטון, ששימש ראש הסגל של סגן הנשיא לשעבר דיק צ'ייני בשנים 2009-2005, קצינים בכירים בכלא גוואנטמו, בו נכלאו פעילים רבים של אל-קעידה לאחר פיגוע הטרור במגדלי התאומים ב-2001, ושורה של משפטנים ממשרד המשפטים בניו יורק.

הודעתה של רוסיה נראית כפעולת תגמול ברורה להכרזת משרד האוצר של ארה"ב על "רשימת מגניצקי" אתמול, שכוללת גם היא 18 שמות - של אזרחים רוסים. 16 מהם קשורים לפרשה הקרויה "תיק מגניצקי", ועוד שניים הקשורים להפרת זכויות אדם. נכסיהם בארה"ב הוקפאו ואשרות הכניסה שלהם לארה"ב הוחרמו.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטיןצילום: בלומברג ואי־פי

סרגיי מגניצקי היה עורך דין ממוסקווה שהעניק שירותים לקרן השקעות בשם הרמיטג' קפיטל, וחשף הונאת ענק של קציני משטרה רוסים לגנוב 230 מיליון דולר במסים, באמצעות כספים שהרמיטג' שילמה לממשלת רוסיה ב-2006. מגניצקי טען כי שוטרים מושחתים השתמשו בחותמות של החברה ובמסמכים שנתפסו בפשיטה על משרדיה ב-2007 במוסקבה והקימו חברות מזויפות תחת שמות דומים, כדי לקבל החזרי מס מלאים.

כשמגניצקי הופיע בפני ועדת חקירה ממלכתית ברוסיה ב-2008, הוא נקב בשמות השוטרים שהוא האמין שהיו מעורבים בהונאה. שר הפנים של רוסיה, שלא במקרה, מינה את אותם הקצינים לחקור את המקרה. בנובמבר 2008, מגניצקי עצמו הואשם בהעלמת מס ונשלח לבית הסוהר. הוא מת בנסיבות חשודות ב-2009 בזמן שישב בכלא.

ממשלת ארה"ב פירסמה את "רשימת מגניצקי" רק אתמול. בנימוקים לפרסום 18 האזרחים הרוסים, רובם קציני משטרה, נכתב כי הם אחראים "למעצר, התעללות ומותו של סרגיי מגניצקי, לקשירת קשר להונאה של הרשויות הרוסיות באמצעות רווחי הרמיטג', ולהפרות בוטות אחרות של זכויות אדם ברוסיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker