סוכנויות הידיעות

מאונט גוקס (Mt Gox), זירת המסחר הגדולה ביותר של המטבע הווירטואלי ביטקוין, הודיעה היום (ה') על הפסקה זמנית של המסחר בביטקוין כדי לאפשר לשוק "להירגע" לאחר שערך המטבע איבד יותר ממחצית משוויו בתוך שעות ספורות. המסחר יחודש בשעה 5:00 לפנות בוקר שעון ישראל.

זינוק במספר חשבונות המסחר החדשים בביטקוין פגע בתפקוד מערכות המסחר של הבורסה, וגרם לעיכובים בביצוע פקודות, נאמר בהודעה שפורסמה באתר מאונט גוקס. "אנשים נכנסו לפאניקה, והחלו למכור מטבעות ביטקוין בהמוניהם, והדבר גרם לגידול בהיקף המסחר וגרם למנוע המסחר להפסיק לפעול", נכתב בהודעה.

מספר פקודות המסחר בבורסה גדל פי שלושה ב-24 השעות שקדמו להודעת הבורסה. החברה ציינה כי בעוד בכל מארס הצטרפו 60 אלף משתמשים לאתר, בימים הראשונים של אפריל הצטרפו מדי יום 20 אלף אנשים. האתר הכחיש כי ההאטה נבעה מפריצת האקרים.

מוקדם יותר נסחר ביטקוין ברמה של כ-120 דולר אמריקאי לביטקוין, נפילה של 55% משיאע של 266 דולר אליו זינק אתמול בבורסה המובילה שלו,

ביטקוין, שהושק לפני כשלוש שנים, אך בשבועות האחרונים נרשם זינוק בעניין בו, מה שבא לידי ביטוי בין היתר בכותרות תקשורתיות. בעקבות המשבר בקפריסין, נראה גידול במחזור המסחר של הביטקוין, מה שלכד את עינם של עיתונאים, שטרחו להעלות את מודעות הציבור לקיומו של המטבע הוירטואלי. מלבד היותו כלי ספקולטיבי למשקיעים, המטבע גם מספק הסוואה למי שאינם מעוניינים במעקב אחר כל פעולותיהם הפיננסיות.

ציבורים שכבר אימצו את המטבע, המאפשר אנונימיות גדולה והסתרת עסקות, כוללים סוחרי סמים, מלביני הון, וגם ספקולנטים. מחזורי המסחר בביטקוין, גם כעת לאחר הזינוק, הם עדיין קטנים משמעותית, ודאי ביחס למטבעות ממשיים מובילים, מה שמאפשר לסוחרים גם להניע את השוק משמעותית, ומקל על מניפולציה במסחר בו. כמו רוב ההשקעות הספקולטיביות (ויש שיטענו: בועתית), ההפסד המירבי שאפשר לרשום על השקעה בביטקוין הוא 100%, ואילו פוטנציאל הרווח יכול להגיע לאלפי אחוזים.

ביטקוין טיפס אתמול במהלך המסחר לשיא של 266 דולרים והשלים בכך זינוק של כמעט 1,900% מתחילת השנה. בתחילת החודש פרץ ביטקוין לראשונה את רף 100 דולר, פחות מחודש אחרי שחצה את רמת ה-50 דולרים. בתחילת השנה היה ערכו של ביטקוין 13.45 דולר, פי 270 מערכו בעת השקתו בינואר 2009.

המטבע נסק בחודשים האחרונים בעקבות זינוק בהיקף ההתעניינות בו, שנבע ממספר גורמים, בהם קבלת אישור אירופי רשמי כספק אמצעי תשלום, מס פיקדונות הבנקים בקפריסין שהגביר את הביקוש למטבע הווירטואלי בתור אפיק השקעה חלופי, והפרסום הגדול לו זכה בתקשורת. הזינוק בערך המטבע הוירטואלי עורר גם ויכוח הער לגבי התופעה, וטענות בדבר היווצרות בועה או משחק פירמידה.

ערך ביטקוין התחיל לצבור תנופה רבה יותר בחודש דצמבר לאחר זכה לאישור רשמי של האיחוד האירופי לאספקת אמצעי תשלום, והפך בכך לספק שירותי תשלום מורשה בדומה לפייפאל. בחודש החולף שב וזינק ערך המטבע הוירטואלי על רקע מס הפיקדונות על הבנקים בקפריסין.

מערכת ביטקוין, שנוסדה ב-2009 על ידי מפתח התוכנה שזהותו אינה ידועה ומאפשרת העברת כסף אלקטרוני באינטרנט. היא אינה מפוקחת על ידי סמכות בנקאית כלשהי ומתוחזקת בקוד פתוח על ידי קבוצה של מפתחים. "מטבעות" שנרכשים באמצעות כסף אמיתי במטבע אחר נשמרים כקובץ במחשב של בעל החשבון ומאפשרים לו להעביר את הכסף האלקטרוני באמצעות תוכנת ביטקוין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום