הנציבות האירופית: "סלובניה אינה קפריסין - כל השוואה תהיה מעליבה"

נשיא הנציבות האירופית, חוזה מנואל בארוסו, הכחיש בתוקף כי חילוץ עתידי לסלובניה יהיה במתכונת דומה לשל קפריסין, שבה הוחלט להטיל מס על בעלי פיקדונות גדולים; המגזר הבנקאי עתיר החובות של סלובניה גדול פי 1.5% מהתמ"ג, לעומת פי 7 בקפריסין

גרדיאן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חוזה מנואל ברוסו, נשיא הנציבות האירופית, הכחיש היום בתוקף כי סלובניה, שעלולה להיות הבאה בתור לסיוע מגוש היורו, תזכה לחילוץ במתכונת דומה לשל קפריסין, שבה הוחלט להטיל מס על בעלי פיקדונות של יותר מ-100 אלף יורו.

בארוסו אמר במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת סלובניה כי לעת עתה אין "כל אינדיקציה" שסלובניה תזדקק לחבילת חילוץ, אף שהמגזר הבנקאי שלה נתון בחובות כבדים. כשנשאל על ידי פיטר שפיגל מ"פיננשל טיימס" אם יש לבארוסו מה למסור לבעלי הפיקדונות בסלובניה, אמר נשיא הנציבות האירופית כי הוא "לא עוסק" בשום השוואה לקפריסין. הוא הוסיף כי יהיה זה מעליב לעשות השוואה בין שתי המדינות.

יאנז ינסה, ראש ממשלת סלובניהצילום: רויטרס

בין המגזרים הפיננסיים של המדינות יש שני הבדלים עיקריים: המגזר הפיננסי של סלובניה גדול פי 1.5% מהתמ"ג שלה, בעוד של קפריסין גדול פי שבעה מהתמ"ג של האי. בנוסף, סלובניה לא שימשה מקלט עולמי למעלימי מס כפי שקפריסין נהפכה להיות בעשור האחרון. עם זאת, בדומה לקפריסין גם הבנקים הסלובנים בבעיה, כתוצאה מהלוואות אדירות שהעניקו בשנים שלפני המשבר לחברות פרטיות, שכעת אינן מסוגלות להחזיר אותן.

היום ביצעה סלובניה הנפקת אג"ח שבחן את ביטחון המשקיעים במדינה, על רקע אזהרת ה-OECD לגבי המגזר הבנקאי הסלובני והחשש כי היא תזדקק לחילוץ. סלובניה מכרה אג"ח ב-56 מיליון יורו, בתשואות גבוהות משמעותית מהנפקה דומה במארס. התשואה על אג"ח לשישה חודשים עמדה על 1.7%, לעומת 1.5% לפני חודש, והתשואה ל-12 חודשים זינקה ל-3%, לעומת 2% במארס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker