צפון קוריאה מכריזה מלחמה - ואזרחיה מתים מעוני ומרעב

עלייתו לשלטון של קים ג'ונג און עוררה תקוות לפתיחות כלכלית ורפורמות, אך בינתיים כורעים תושבי צפון קוריאה 
תחת השלכות הסנקציות וההוצאות הביטחוניות הכבדות - וגם שותפת הסחר סין חוששת מקריסה של שכנתה

רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה

התוקפנות הגוברת של צפון קוריאה מעוררת חששות מפני מלחמת עולם שלישית. אך בעוד היא מהווה סכנה ברורה ומיידית לארה"ב ובנות בריתה באסיה, כפי שאמר שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, מי שיסבלו מכתוצאה מכך יהיו תושביה העניים של המדינה.

התקשורת בצפון קוריאה דיווחה בשבוע שעבר כי בפגישה של המועצה המרכזית של מפלגת הפועלים, מפלגת השלטון במדינה, התחייב קים ג'ונג און, מנהיגה הצעיר, להמשיך לפתח נשק גרעיני ולשפר את מצב הכלכלה. ואולם שתי המטרות סותרות זו את זו. תוכניות הגרעין של המדינה מעבירות הון וכוח אדם מצרכים אחרים של המדינה, ומביאות להידוק הסנקציות הכלכליות הבינלאומיות על צפון קוריאה - שמכבידות עוד יותר על הכלכלה.

צפון קוריאה במפגן כחצילום: אי–פי

עלייתו של קים ג'ונג און לשלטון, לאחר מות אביו בסוף 2011, עוררה תקוות כי הוא ימתן את התוקפנות הצפון קוריאנית - ואולי אף יפתח את המדינה ואת כלכלתה. קים עשה רושם של אדם מתקדם יותר בדעותיו בשל גילו הצעיר, אשתו האופנתית וניסיון החיים שלו - הוא למד בבית ספר פרטי בשווייץ בין 1998 ל–2000, ובני כיתתו שם סיפרו כי היה אוהד של קבוצת ה–NBA שיקגו בולס.הוא גם נוהג לדבר בפומבי, בעוד נאומים של אביו היו מחזה נדיר. ואולם עד כה, לא יזם קים רפורמות כלכליות רבות. האליטה הדיקטטורית הצבאית ממשיכה לשגשג, השחיתות גואה והתוקפנות של צפון קוריאה כלפי העולם מחריפה והולכת.

סבו של קים, קים איל סונג, בנה את צפון קוריאה של אחרי מלחמת העולם השנייה על בסיס עיקרון הג'ושה, המבוססת על עצמאות כלכלית. לפני 1945, דרום קוריאה התבססה בעיקר על חקלאות וצפון קוריאה היתה מתועשת מאוד. מצב זה התהפך מאז, וכיום רק 2% מהתמ"ג של דרום קוריאה מגיע מחקלאות, לעומת 20%–25% בצפון קוריאה, שם עדיין יש תעשייה כבדה ומגוון רחב של משאבי טבע, כמו זהב, עפרות ברזל, מינרלים נדירים ואורניום.

עד אמצע שנות ה–70 היה התמ"ג לנפש של צפון קוריאה גבוה מזה של שכנתה מדרום. ואולם, בעת שדרום קוריאה התאמצה לאמץ מדיניות שוק חופשי, ונהפכה לכלכלה ה–15 בגודלה בעולם, כלכלת צפון קוריאה נותרה כבולה לצבא, שאליו מוזרם תקציב השקול ל–31% מהתמ"ג שלה - וסבלה מהחרפת הסנקציות הבינלאומיות. כיום, התמ"ג לנפש של צפון קוריאה, שאינה מפרסמת נתונים כלכליים רשמיים, מוערך ב–1,800 דולר - לעומת 32 אלף דולר בדרום קוריאה, לפי נתוני CIA.

המצב הכלכלי של צפון קוריאה המשיך להידרדר בשנות ה–80, והחריף במיוחד לאחר נפילת ברית המועצות, כשהמדינה נותרה עוד יותר מבודדת בזירה העולמית,
עלייתו לשלטון ב-1994 של אביו של קים ג'ונג און, קים ג'ונג איל.

מה שהכביד עוד יותר על המצב היה הרעב הקשה שפקד את צפון קוריאה ב–1995–1999, שלפי ההערכות השמרניות ביותר הביא למותם של מיליון צפון קוריאנים. בעקבות המשבר נעשו מאמצים להגדיל את תפוקת המזון של צפון קוריאה, ותוכנית המזון העולמית של האו"ם וארגונים ללא מטרות רווח העניקו סיוע למדינה.

תמיכה חיונית מסין

מי שבכל זאת תומכת בצפון קוריאה ומנהלת עמה קשרי מסחר ענפים היא סין, שתמיכתה הדיפלומטית והפיננסית חיונית לה כבר כמה עשורים. סך ההשקעות הסיניות בצפון קוריאה הגיע ליותר מ–6 מיליארד דולר ב–2011. סין מספקת כיום 90% מצורכי האנרגיה של צפון קוריאה, 80% ממוצרי הצריכה ו–45% מהמזון של המדינה.

קים ג'ונג און בוחן מזוןצילום: אי–פי

סין הפעילה לחץ על צפון קוריאה לבצע רפורמות כלכליות, מחשש כי קריסה כלכלית שלה תביא לבריחה של המוני פליטים לתוך גבולותיה, ותסיים את תפקידו של הצפון כמחיצה המפרידה מהדרום, שם מוצבים 28 אלף חיילים אמריקאים. בשבוע שעבר הביעה בייג'ין דאגה לגבי המתיחות הגוברת בחצי האי הקוריאני. "במצב הנוכחי, סין מאמינה שכל הצדדים צריכים להישאר רגועים, להפגין איפוק, לא לנקוט צעדים פרובוקטיביים ולא לנקוט פעולות שרק יחריפו את המצב", אמר ביום רביעי סגן שר החוץ של סין, ז'נג יסוי.

היחסים בין צפון לדרום קוריאה עברו תהפוכות רבות במהלך השנים. קשרי המסחר בין שתי המדינות התחממו בסוף שנות ה–90 ובעשור שעבר, בעקבות מדיניות "השמש הזוהרת" של נשיא דרום קוריאה, קים דה ג'ונג. השיא היה מפגש פסגה בינו לבין קים ג'ונג איל ב–2000. הסחר הישיר בין שתי המדינות צמח, חברות רבות הסכימו להשקיע בצפון קוריאה, ודרום קוריאה ערבה להשקעות אלה.

ב–2004 נפתח אזור התעשייה בעיר קיסונג, הסמוכה לגבול בין שתי המדינות, כפרויקט משותף ראשון בין צפון לדרום קוריאה, עם ציפיות רבות כי יסמל את שיתוף הפעולה האפשרי בין שתי המדינות. בפארק התעשייה יש 120 מפעלים בבעלות דרום קוריאנית עם 53 אלף עובדים צפון קוריאנים, שבנוסף להם כמה מאות עובדים מהדרום. מיוצרות בו סחורות בשווי 470 מיליון דולר בשנה, והוא מהווה נדבך חשוב למדי בכלכלה של צפון קוריאה. עם זאת, ביום רביעי הודיעה צפון קוריאה כי היא סוגרת את הגישה לאזור בפני עובדים מדרום קוריאה, בשל הנסיבות הפוליטיות.

כבר ב–2009 הביא התרגיל הצבאי המשותף של דרום קוריאה וארה"ב לסגירת הגבול בקיסונג לימים ספורים. אך בעלי המפעלים והעובדים הדרום קוריאנים חוששים כי הפעם ההשלכות עלולות להיות דרמטיות יותר. "אני דואג מכיוון שאני לא יכול לעשות עסקים ואני גם חושש מהעתיד לבוא", אמר לסוכנות הידיעות אי־פי ג'ו אין־סוק, דרום קוריאני בן 54 שעובד בקיסונג. ללא חומרי הגלם, שמגיעים ברובם מדרום קוריאה, המפעלים בקיסונג לא יוכלו לתפקד מעבר לימים הקרובים.

משכורת חודשית בשווי 3 ק"ג תפוחים

סגירת אזור התעשייה עלולה לפגוע קשות בכלכלת צפון קוריאה, שלפי הערכות צמחה ב–0.8% בלבד ב–2011. אף שבנאומו לשנה החדשה הדגיש קים את חשיבות עידוד הכלכלה, הוא לא עשה צעדים משמעותיים בכיוון.

בנאום שנשא באפריל אמר קים כי צפון קוריאה צריכה לדבוק ב"עקרונות הכלכליים הסוציאליסטיים", תוך הגברת התפוקה. ואולם, ביולי דחתה ממשלתו דיווחים על רפורמות כלכליות צפויות, וכינתה אותן "הזיות". ב–2002 התנסתה צפון קוריאה במעט רפורמות כלכליות, שמהן נסוגה במהרה. זאת, לאחר שפעילות המסחר בשווקים זינקה, והממשלה חששה מאיום לשליטתה הדיקטטורית על האוכלוסייה. ב–2009 הידקה הממשלה את שליטתה על השווקים, מה שהצית אינפלציה גבוהה.

הכלכלן הגרמני רודיגר פרנק, מבקר קבוע בצפון קוריאה, אמר ל"אקונומיסט" כי "המחירים כאן מחרידים. שלושה ק"ג תפוחים עולים כמו משכורת חודשית. אך העובדה שאפילו דברים כמו בננות נמכרים היא מדהימה".

בינתיים, הפערים החברתיים במדינה מתרחבים, במיוחד בין רמת החיים של תושבי הבירה פיונגיאנג לשאר המדינה. סוכנויות של האו"ם דיווחו אמנם על שיפור קל ברמות התזונה בשנה שעברה, אך חשפו רמות גבוהות של תת־תזונה בקרב ילדים עד גיל 5. שיעור הילדים הקטנים שסובלים מתת־תזונה נע בין 20% בפיונגיאנג לכמעט 40% במחוז ריאנגאנג, חלק מהצפון הכפרי והעני של המדינה.

על אף הפערים, אין סימנים למחאה מצד הציבור בצפון קוריאה - אין בה ארגונים לזכויות אדם ויש בה כ–200 אלף אסירים פוליטיים שנמצאים במחנות ריכוז. מומחים אמרו ל"אקונומיסט" כי היעדר ההתנגדות אינו רק תוצאה של שטיפת מוח, אלא גם בשל מסורת הדיכוי שבה מורגלים תושבי צפון קוריאה, שלה שורשים עוד הרבה לפני שושלת קים: במחצית הראשונה של המאה ה–20 היו אלה היפנים, ולפני כן היה נהוג במדינה משטר מלוכני נוקשה.

עם זאת, יש מעט סימני פתיחות לעולם החיצוני. ארגונים כמו צ'וסון אקסצ'יינג הסינגפורי ופרויקט פיונגיאנג הקנדי עורכים סדנאות לעובדי מדינה מצפון קוריאה שעוסקות בנושאים כמו בנקאות ופיננסים, שבעבר נחשבו לרגישים. בנוסף, קיים לחץ על צפון קוריאה להסיר את מחסומי המידע. באחרונה ביקר במדינה יו"ר גוגל, אריק שמידט, ורשת BBC מתכננת לפתוח ערוץ בשפה הקוריאנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker