החטא ועונשו |

תביעת ענק בסך 6 מיליארד דולר נגד RBS

בעלי מניות של הבנק הבריטי טוענים כי הטעה אותם לגבי מצבו הפיננסי זמן קצר לפני שחולץ על ידי הממשלה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בעלי מניות של רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) תובעים ארבעה מיליארד ליש"ט (שישה מיליארד דולר) מהבנק הבריטי בגין הטעייתם לגבי מצבו של הבנק זמן קצר לפני שחולץ על ידי ממשלת בריטניה.

בתביעה, שהוגשה נגד הבנק וכן נגד ארבעה מבכיריו, טוענים 12 אלף משקיעים פרטיים וכ-100 משקיעים מוסדיים כי אותם לגבי מצבו הפיננסי בעת מכירת מניות שביצע בשנת 2008. סכום התביעה נגזר מהיקף ההפסדים שספגו המשקיעים על השקעתם במניות שהונפקו.

צילום: אי פי

בתביעה נטען כי דירקטורים של הבנק "ביקשו להטעות את המשקיעים על ידי הצגה מסולפת של מצבו של הבנק והסתרת מידע חיוני בתשקיף הנפקת זכויות בשנת 2008". RBS גייס 12 מיליארד ליש"ט בחודש יוני 2008 בניסיון לחזק את מצבו הפיננסי בצל הרעה במצב הכלכלה והתדרדרות בשווי נכסים שרכש במסגרת רכישת בנק ABN אמרו בשנת 2007.

RBS הודיע על כוונתו לבצע את מכירות המניות באפריל 2008 ופירסם את תשקיף ההנפקה באותו חודש. עם זאת, בחודש אוקטובר של אותה השנה נאלץ הבנק לבקש חילוץ ממשלתי ודיווח על הפסד נקי שנתי של 28 מיליארד ליש"ט. 81% ממניות הבנק נמצאות בבעלות ממשלת בריטניה כיום.

לצד הבנק, נתבעים גם מנכ"ל RBS לשעבר, פרד גודווין, היו"ר לשעבר טום מקילופ, ראש חטיבת בנקאות ההשקעות לשעבר ג'וני קמרון, וסמנכ"ל הכספים לשעבר גאי ויטיקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker