פוטין הקציב לפקידות הבכירה שלושה חודשים להיפטר מהנכסים בחו"ל

בצו שפורסם אתמול הודיעה הממשלה כי כל אחד שייתפס מחזיק נכסים אסורים יפוטר באופן מיידי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לקח צעד נוסף לקראת פיקוח הדוק על הפקידות הבכירה בממשל הרוסי. לפי צו שאושר אתמול (ג') לבכירים יש שלושה חודשים לסגור את חשבונות הבנקים הזרים שלהם.

ב-1 ביולי יחוייבו הבכירים להגיש את הצהרות ההון שלהם הכוללים דיווח על הכנסות ונכסים. אף אחד לא יהיה מעל החוק, אמר סרגיי איוונוב, ראש הסגל של פוטין וכל אחד שייתפס מחזיק נכסים אסורים יפוטר באופן מיידי.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטיןצילום: בלומברג ואי־פי

המהלך הוא חלק ממאמציו של פוטין להחזיר את הכלכלה הרוסית לגבולות המדינה, מטרה שעליה הצהיר בדצמבר. המטרה אינה רק לפתור בעיות שחיתות והעלמות מס באליטה הפוליטית, אלא גם להוריד את ההשפעה של כלכלות זרות על כספי הבכירים.

"זוהי הלאמה של האליטה", אמר קונסטנטין קוסטין, בכיר לשעבר בקרמלין. "במשך זמן רב, בכירים רבים ראו ברוסיה שדה קרב, הם היו שומרים על כספיהם וגרים במקומות אחרים".
בדצמבר, לאחר הודעתו של פוטין, דיווחה התקשורת הרוסית על לפחות 100 פקידים המחזיקים נכסים בעשרות מדינות בעולם, בין היתר במדינות כמו ארה"ב, מונטנגרו, קונגו, ספרד ואיטליה. כן דווח על לפחות שני פקידים שביצעו עסקות נדל"ן בישראל.

בעקבות הצעת החוק החלו להתפרסם בתקשורת הרוסית טפטופי דיווחים על הנכסים של הפקידות הבכירה בממשל. אחת הדוגמאות הקלאסיות היא רעייתו של ראש העיר מוסקווה לשעבר, ילנה בטורינה, שהחזיקה ותפעלה אימפריית נדל"ן. הונה הוערך לפני כשנתיים בכ-2.9 מיליארד דולר וכיום הוא מוערך בכ-1.2 מיליארד דולר, לאחר שבעלה, יוג'ין לושקוב, פוטר.

כמה הצעות חוק עוד עומדות בפני אישור הקרמלין ומרביתם נעצרו בדומה, הבית התחתון ברוסיה. בפברואר נוסחו מחדש כמה חוקים ואושרה קריאה ראשונה של אחד מהם, אך לא נקבע תאריך לקריאות הבאות.

קסניה סורוקינה, עורכת של המגזין הרוסי "סנוב" אמרה לסי.אן.אן: "כיום יש סוג של אלגוריתם ברוסיה עבור הפקידות הבכירה. הם אוגרים כסף בחו"ל, שולחים את המשפחות לגור שם וכשהם פורשים הם מצטרפים למשפחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker