סערה בקפריסין: מקורבי הנשיא הספיקו למשוך פיקדונותיהם

לפי דיווחים בתקשורת הקפריסאית, מקורביו של ניקוס אנסטסיאדס העבירו פיקדונות ללונדון שבוע לפני הדיווח על חבילת החילוץ

לוגו גרדיאן
גרדיאן
לוגו גרדיאן
גרדיאן

לחץ פוליטי חדש מופעל על נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדס, לאחר דיווחים כי חברה שנוהלה על ידי קרוב משפחתו משכה פיקדונות מבנקים קפריסאים לפני שהמדינה זכתה בחילוץ אירופי שהותנה במס על פיקדונות באי.

תחנת טלוויזיה קפריסאית פרסמה רשימה של יותר מ-100 בעלי פיקדונות שלכאורה העבירו כספים אל מחוץ למדינה לפני חבילת החילוץ, שגרמה להפסדים גדולים עבור בעלי פיקדונות גדולים בבנקים.

לפי דיווחים, חברת א לוטסיוס ובניו, שבבעלות משותפת של חתנו של אנסטסיאדס, העבירה 21 מיליון יורו מלאיקי בנק בשבוע שקדם לחילוץ. לאחר מכן הועבר הכסף ללונדון, לפי דיווח בעיתון "הראווגי", המקושר למפלגת אקל הקומוניסטית.

תחנת הטלוויזיה הקפריסיאית סיגמה טי.וי פירסמה בעקבות דיווח ראשוני זה שמות של 132 חברות ואנשים פרטיים שהעבירו כספים אל מחוץ לקפריסין בשבועות שקדמו לחילוץ, והפרטים שפירסמה חיזקו את הדיווח הראשוני. לא ניתן לאמת את הרשימה, וחברת א לוטסיות הכחישה כי העבירה מזומנים.

נשיא קפריסין אמר כי הדיווחים הם "ניסיון להכפיש חברות ואנשים הקשורים למשפחתי. אין זה אלא ניסיון להסיט את תשומת הלב של אנשים מאותם אנשים שהובילו את המדינה לפשיטת רגל". הוא הוסיף כי אף אחד, כולל הוא עצמו, לא יתחמקו מחקירת המשבר, וכי כאשר ועדת החקירה תתגבש, הוא יבקש מחבריה לבחון במיוחד מקרה זה.

דובר אקל, סטברוס אווגורו, קרא לועדת החקירה לבחון האשמות בנוגע למשיכת פיקדונות על ידי קרובי משפחתו של אנסטסיאדס, והעברות אחרות מהמדינה לקראת החילוץ.

בשבוע שעבר, קפריסין וטרויקת המלווים הבינלאומיים - הנציבות האירופית, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) וקרן המטבע הבינלאומית (IMF), הסכימו על חבילת חילוץ בסך 10 מיליארד יורו לקפריסין. ההסכם כלל תנאי לפי בעלי פיקדונות הגדולים מ-100 אלף יורו יפסידו 37.5% מחסכונותיהם בתמורה למניות בבנקים. 22.5% נוספים יועברו לקרן שלא תעניק תשלומי ריבית, ועשויה להיות מוחרמת אף היא במקרה שהבנק יזדקק למזומנים נוספים. בעלי פיקדונות נמוכים מ-100 אלף יורו יהיו מוגנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker