בורסות עולם

וול סטריט נסוגה משיא; אפל נפלה ב-3%

לאחר רצף הירידות הארוך זה 12 שנים - הין היפני התחזק לשיא של חודש; מדדי S&P 500 ודאו ג'ונס נסוגו משיא נומינלי; יצרנית המכוניות החשמליות טסלה זינקה ב-15% לאחר שעברה לרווח; באירופה לא התקיים מסחר; הנפט נסוג משיא של שישה שבועות

נמרוד הלפרן
רונית דומקה
נמרוד הלפרן
רונית דומקה

בורסות וול סטריט, שסגרו בשבוע שעבר את הרבעון החזק ביותר זה שנה, פתחו את הרבעון השני בירידות, ומדדי S&P 500 ודאו ג'ונס נסוגו משיא נומינלי, בעקבות האטה מפתיעה בצמיחת מגזר הייצור בארה"ב. מגזר הטכנולוגיה הוביל את הירידות, ומניית אפל - אשר נפלה ב-17% ברבעון הראשון - צנחה היום ב-3% נוספים. בבורסות אירופה לא התקיים היום מסחר לרגל יום שני של חג הפסחא.

מדד דאו ג'ונסנסוג בפחות מ-0.1%. המדד נסגר ביום חמישי בשיא נומינלי (ביום שישי לא התקיים מסחר לרגל יום שישי של חג הפסחא), אך עדיין היה נמוך בכ-7% משיא מותאם אינפלציה. במונחים ריאליים, יצטרך מדד דאו ג'ונס לעלות לרמה של 15,600 נקודות כדי להגיע לשיא. המדד עלה ב-11% ברבעון הראשון של השנה.

מדד S&P 500 שנסגר ביום חמישי בשיא סגירה נומינלי, אך עודנו נמוך משיא תוך יומי של 1,576.09 נקודות שרשם באוקטובר 2007, נסוג היום ב-0.5%. המדד עלה ברבעון הראשון של השנה ב-10% - העלייה הרבעונית החדה ביותר זה שנה - וגבוה כעת בכ-130% משפל של 12 שנים שאליו נפל ב-2009, בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי.

מדד נאסד"ק, שטיפס בחודש שעבר לרמתו הגבוהה ביותר זה 12 שנים ועלה ברבעון הראשון ב-8%, איבד היום 0.9%. המדד עודנו נמוך בכ-35% משיא שרשם במארס 2000 בהתאמה לאינפלציה.

סיכום הרבעון הראשון: "נהנינו מעליות של שנה שלמה"

"נהנינו מעליות של שנה שלמה בתוך שלושה חודשים", אמר טים הרטסל, מנהל ההשקעות של חברת סקואנט אסט מנג'מנט, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "המניות בארה"ב עלו על חשבון השווקים האחרים, אבל ייתכן שתהיה האטה ככל שנכנס לקיץ", הוסיף.

בורסות המניות בשווקים המפותחים פתחו את 2013 ברבעון חזק, ומדד מניות השווקים המפותחים של MSCI עלה בכ-7% ברבעון הראשון. מדד המניות S&P 500 בארה"ב נסגר ביום חמישי בשיא נומינלי בדרכו לעלייה הרבעונית החדה ביותר זה שנה, בורסות אירופה השלימו רבעון חיובי שלישי ברציפות, ובורסת טוקיו השלימה את ששת החודשים הטובים ביותר זה 40 שנה.

בניגוד לשווקים מפותחים, השווקים המתעוררים רשמו את פתיחת השנה הגרועה ביותר מאז שנת 2008. מדד מניות השווקים המתעוררים של MSCI ירד בכ-2% ברבעון הראשון של השנה - הירידה החדה ביותר שרשם המדד ברבעון הראשון של השנה מאז שנת 2008.

נתוני מקרו מעורבים בארה"ב

צמיחת פעילות מגזר הייצור בארה"ב רשמה במפתיעה האטה בחודש שעבר, ואילו הוצאות הבנייה גדלו בפברואר בשיעור חד מהתחזיות, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב ירד בחודש במארס לרמה של 51.3 נקודות לעומת רמה של 54.2 בפברואר, מסר היום מכון המחקר ISM. כלכלנים צפו כי המדד יישאר ללא שינוי לעומת החודש הקודם, ברמה של 54.2 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

הוצאות הבנייה בארה"ב גדלו בפברואר ב-1.2% - מעל לתחזית הכלכלנים לעלייה של 1%. באותה שעה פורסמו נתוני הוצאות הבנייה בארה"ב של פברואר, שגדלו לפי ההערכות ב-1% לאחר ירידה של 2.1% בינואר.

השבוע הקרוב יהיה עמוס בנתוני מקרו כלכליים בארה"ב. ביום רביעי, יפורסם מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב, וביום שישי יפורסם דו"ח התעסוקה של מארס.

לאחר שני רבעונים שליליים: האג"ח הממשלתיות בארה"ב ממשיכות לרדת

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות קלות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עולה ירדה ב-0.01% לרמה של 1.84% - קרוב לשפל של ארבעה שבועות. האג"ח של ממשלת ארה"ב סגרו בשבוע שעבר רבעון שני ברציפות של ירידות, לראשונה זה שנתיים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה במהלך הרבעון הראשון של השנה ב-0.09% לרמה של 1.85%. במהלך הרבעון הרביעי של 2012 טיפסה התשואה ב-0.12%. הפעם הקודמת שבה התשואה טיפסה במשך שני רבעונים ברציפות היתה ברבעון הרביעי של 2010 והרבעון הראשון של 2011. התשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה בשמיני במארס לרמה של 2.08% - רמתה הגבוהה ביותר מאז החמישי באפריל 2012.

מניות במוקד: טסלה, אפל

טסלה מוטורס, יצרנית המכוניות החשמליות של המיליארדר אילון מאסק, דיווחה כי נהפכה לרווחית ברבעון הראשון של השנה, הודות למכירות טובות מהצפוי של מודל S. טסלה הגיעה לרווחיות מלאה לאחר שמכירות מודל S היו גבוהות ב-250 יחידות מ-4,500 היחידות שהחברה צפתה באמצע פברואר שתמכור, נאמר בהודעה שפירסמה החברה. בהודעה לא פורסמו נתוני הרווח. אנליסטים מבלומברג העריכו כי טסלה תדווח על הפסד של 11 סנט למניה, בניכוי סעיפים חד פעמיים.

מנהל הקרנות וויל דאנוף, אשר קרן פידליטי קונטרה-פאנד שבניהולו מנהלת נכסים בהיקף 92 מיליארד דולר והיא בעלת המניות הפעילה הגדולה ביותר בענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל, צמצם ב-10% את החזקותיו באפל במהלך החודשיים הראשונים של שנת 2013. קונטרה-פאנד החזיקה ב-10.43 מיליון מניות של אפל בשווי 4.6 מיליארד דולר נכון לסוף חודש פברואר, לפי העדכון החודשי האחרון של פידליטי. הקרן החזיקה ב-11.56 מיליון מניות בסוף חודש דצמבר.

מניית אפל נפלה ב-17% ברבעון הראשון של השנה, על רקע חששות מפני האטה בביקוש למוצריה, והשלימה בכך רבעון שני ברציפות של ירידות.

לאחר רצף הירידות הארוך זה 12 שנים - הין מתאושש לשיא של חודש

הין היפני, שהשלים במארס את רצף הירידות החודשי הארוך ביותר זה 12 שנים על רקע הערכות כי הבנק המרכזי יגביר את התמריצים לצמיחה בישיבתו השבוע הבא, מתחזק היום לשיא של כמעט ארבעה שבועות. הין מתחזק מול הדולר לשער של 93.79 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר טיפס לרמה של 93.28 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר מאז השישי במארס.

הין מתחזק מול היורו ב-0.5% לשער של 120.19 ין ליורו, לאחר שמוקדם יותר טיפס לרמה של 119.51 ין ליורו, רמתו הגבוהה ביותר מאז ה-27 בפברואר. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.1% לאחר שנפל מול המטבע האמריקאי בכ-3% ברבעון הראשון של השנה, על רקע חוסר הוודאות הפוליטית באיטליה ולאחר שהמשבר הפיננסי בקפריסין הגביר את החששות מפני הצתתו מחדש של משבר החוב בגוש היורו.

הנפט נסוג משיא של שישה שבועות; הזהב מעל 1,600 דולר

בשוק הסחורות: מחיר הזהב נסגר מעל 1,600 דולר לאונקייה לאחר שהשלים בשבוע שעבר ירידה רבעונית שנייה ברציפות - לראשונה מאז 2001 - ומחיר הנפט הגולמי נסוג משיא של שישה שבועות ונסגר בירידה לראשונה זה שישה ימים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו בבורסת הסחורות של ניו יורק במחיר של 1,600.9 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%. מחיר הזהב עלה בחודש מארס ב-1.1% אולם נפל בסיכום רבעוני ב-4.8% - רבעון שני ברציפות של ירידות. הפעם האחרונה בה ירד מחיר הזהב במשך שני רבעונים ברציפות היתה בשנת 2001. מחיר הזהב השלים ב-2012 עלייה שנתית 12 ברציפות - רצף העליות השנתי הממושך ביותר זה כמעט מאה שנים.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה בחודש מאי נסגרו בניו יורק במחיר של 97.07 דולר לחבית, ירידה של 0.2%. בחודש מארס טיפס מחיר הנפט הגולמי ב-5.6% ובסיכום רבעוני עלה ב-5.9%.

בורסות אסיה פתחו את הרבעון בירידות

המסחר בבורסות אסיה התנהל בירידות שערים, בעקבות עלייה מתונה מהצפוי בביטחון העסקים ביפן והאטה בפעילות הייצור בסין. בורסת טוקיו נפלה ב-2.1% לאחר שהשלימה את חצי השנה הטובה ביותר מאז 1972; הונג קונג ירדה ב-0.7%; שנחאי איבדה 0.3%; הבורסות בהונג קונג, אוסטרליה, ניו זילנד ואירופה סגורות היום לרגל חג הפסחא.

החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על שינויים קלים במדדים המובילים ביום הראשון לרבעון השני של 2013, לאחר שמדד דאו ג'ונס ו-S&P 500 נעלו את הרבעון הראשון בשיא ריאלי.

הביטחון בקרב היצרניות היפניות הגדולות השתפר בשיעור מתון מהצפוי, כך לפי מדד טנקן של הבנק המרכזי של יפן שפורסם היום. המדד עלה ברבעון הראשון של 2013 לרמה של מינוס 8, לעומת מינוס 12 ברבעון שקדם לו, אך מתחת לתחזיות כי יגיע לרמה של מינוס 7. קריאה שלילית של המדד מעידה כי מספר גדול יותר של נשאלים היו פסימיים לגבי מצב הכלכלה.

הבנק המרכזי של יפן צפוי להתכנס מחרתיים לישיבה בת יומיים, ישיבת המדיניות הראשונה של הבנק מאז שנכנס לתפקידו הנגיד החדש הרוהיקו קורודה, אשר התחייב לעשות כל שיידרש על מנת לשים קץ לדפלציה.

בסין פורסמו היום שני נתונים לגבי פעילות הייצור. מדד מנהלי הרכש של לשכת הסטטיסטיקה הסינית ומשרד הלוגיסטיקה והרכש עלה לרמה של 50.9 נקודות במארס - הרמה הגבוהה ביותר זה 11 חודשים - אך מתחת לתחזיות כי יסתכם ב-51.2 נקודות. מדד נפרד של HSBC ומרקיט הראה על עליה לרמה של 51.6, לעומת 50.4 בחודש הקודם. קריאה מעל ל-50 נקודות מצביעה על גידול בפעילות הייצור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker