מחיר מזג האוויר בקטאר

שליטהּ של קטאר מנסה עכשיו לשווק את ההשקעות הגדולות בפרויקט כשירות לאזרחי קטאר, ולא רק כסמל ליוקרתה של המדינה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

תשע שנים הן לכאורה זמן ארוך כדי להתכונן למשחקי המונדיאל. אבל כאשר צריך להקים כמה אצטדיונים, לחפור רכבת תחתית, לסלול עשרות קילומטרים של כבישים חדשים ולבנות בתי מלון, עפים דפי לוח השנה במהירות, לעתים במהירות רבה מדי. זהו לוח הזמנים שבו צריכה נסיכות קטאר לעמוד אם ברצונה לארח בכבוד הראוי למיליארדרים את משחקי המונדיאל של 2022.

קטאר היא המדינה העשירה בעולם במונחי הכנסה לנפש ‏(כ-90 אלף דולר‏). רזרבות המט"ח שלה ועודף תקציבי בסך כ-50 מיליארד דולר מעוררים קנאה, וההשקעה העצומה שהיא מתכננת בתשתית למונדיאל, כ-150 מיליארד דולר, גורמת לחברות בנייה, סלילה, מיזוג אוויר, תכנון וייעוץ ברחבי העולם לצפות בדריכות בתקווה לזכות בנתח מן הבוננזה הצפויה.

גולת הכותרת של ההכנות תהיה מערכת משוכללת של מיזוג אוויר, שתאפשר לקיים את המשחקים באצטדיונים פתוחים, וכך לנטרל את השפעת החום הכבד בקיץ, שמגיע ליותר מ-40 מעלות. מזג האוויר הזה אמנם גורם כבר למחלוקת בין פיפ"א ‏(התאחדות הכדורגל הבינלאומית‏) לבין הפרמיירליג ‏(ליגת הכדורגל הבכירה באנגליה‏) באשר לעיתוי המונדיאל - בעוד פיפ"א מצדדת בהעתקת המשחקים לחורף, הפרמיירליג תובעת לקיימם בקיץ - אבל קטאר אינה נרתעת. "אנחנו מוכנים לקיים את המשחקים בקיץ או בחורף", הודיעה ממשלת קטאר, שמבינה כי העתקת המשחקים עלולה לגרום למכרז חדש בין המדינות שהתמודדו על אירוח המונדיאל. קיום המשחקים בקטאר עשוי להניב בונוס גם למדינות אחרות בעולם השלישי, שכן הממשלה הבטיחה לפרק את האצטדיונים לאחר המשחקים ולתרום אותם עם מערכות מיזוג האוויר למדינות מתפתחות.

אבל מעבר ליוקרה ולכסף הרב שיושקע בהכנות, לקיומם של משחקי המונדיאל בנסיכות הקטנה עלולה להיות השפעה מרחיקת לכת על החברה ועל אורח החיים בה. כ-1.7 מיליון תושבים מתגוררים במדינה, מתוכם רק כ-250 אלף הם אזרחים והיתר עובדים זרים. כבר עכשיו מתכוננת קטאר לייבא עוד עשרות אלפי עובדים ממדינות אסיה, שמספרם רק ילך ויגדל ככל שיתקרב מועד המשחקים. לצד אלה צפויים להגיע אלפי עובדים מן המערב, ואזרחי המדינה חוששים כי אלה ייבאו עמם אורח חיים, אופנות ומנהגים שאינם תואמים את אופיה השמרני של קטאר, שדבקה באסכולה השמרנית של האסלאם - זו הקרובה לאסכולה הווהבית הנהוגה בסעודיה.

אצטדיון בקטאר שתוכנן לקראת מונדיאל 2022 (הדמיה). מוכנים בקיץ או בחורף

כאן גם טמון ההבדל בין קטאר לבין דובאי או מדינות מפרץ אחרות, שחלקן הטמיעו ללא קושי את ההתמערבות שנחתה עליהן. עושרה של קטאר, הנחשבת ליצואנית הגדולה בעולם של גז טבעי, איפשר לשליטהּ לחמוק מגלי המהפכות שפקדו חלק ממדינות ערב. העלאת שכרם של עובדי המדינה - רובם ככולם אזרחי קטאר - בכ-60%, תמיכה מסיבית בנזקקים ובסטודנטים ומיתוגה של המדינה כפטרונית של חינוך גבוה, אופנה ואמנות, בלמו עד כה את שאיפתם של קבוצות אזרחים לכונן בה משטר דמוקרטי, או לפחות מונרכיה חוקתית.

מנגד, הבזבוז העצום של כספי המדינה בהשקעות ברחבי העולם, רבות מהן לצורכי יוקרה, כמו רכישת מותג האופנה ולנטינו, הסיוע שהעניקה למצרים, בסך 5 מיליארד דולר, והשקעות פוליטיות ברחבי המזרח התיכון שנועדו לקדם את השפעתה באזור, מעוררים מחלוקת בקרב אזרחי קטאר, שאינם מבינים מדוע משאביהם, שמוחזקים ומנוהלים על ידי צמרת השלטון, מפוזרים בעולם ללא בקרה וללא ביקורת.

קטאר אמנם תמכה בסילוק שלטונו של מועמר קדאפי, תרמה כספים רבים לממשל התוניסאי שתפס את השלטון אחרי הדחתו של זין אל־עאבדין בן עלי והיא מהתורמות העיקריות לאופוזיציה הפוליטית והצבאית בסוריה, אבל בכל הנוגע לקידום הדמוקרטיה בנסיכות היא רחוקה מאוד מהמדינות שעברו מהפכות, או משכנותיה, בהן כווית או איחוד הנסיכויות.

הפרדוקס הוא שקטאר, המממנת את רשת הטלוויזיה אל־ג'זירה שחוללה את מהפכת התקשורת במזרח התיכון ופתחה לרווחה את השיח הציבורי נגד משטרים דיקטטוריים, מקפידה בעצמה למנוע ביקורת פנימית על מעשיה. שליטהּ של קטאר, הנסיך חמד בן חליפה אל ת'אני, הבטיח אמנם כי השנה יאפשר בחירות למועצה מייעצת, אך לא נקב במועד ולא ברור מה יהיו סמכויותיה של אותה מועצה.

מכאן גם חשיבותה של הזכייה באירוח משחקי המונדיאל. שליטהּ של קטאר מנסה עכשיו לשווק את ההשקעות הגדולות בפרויקט כשירות לאזרחי קטאר, ולא רק כסמל ליוקרתה של המדינה. כבישים חדשים, רכבת תחתית ועסקים קטנים שייהנו מן השקעות ישמשו סם הרגעה לתביעות לדמוקרטיזציה. רק שמזג האוויר לא ינפץ לו את החלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker