ממשלת גינאה נערכת להפקיע את זיכיונות הכרייה מבני שטיינמץ

BSGR פירסמה הודעה שבה נאמר כי ממשלת גינאה מתכוונת להפקיע את הזכויות במכרה סימנדו - אחד ממרבצי עפרות הברזל הגדולים בעולם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת BSGR, זרוע הכרייה של חברת האחזקות של המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ, הודיעה השבוע כי ממשלת גינאה נערכת לקראת הפקעת זיכיונות הכרייה של המיזם המשותף של החברה ושל חברת ואלה הברזילאית, באחד ממרבצי עפרת הברזל הגדולים בעולם.

בהודעה שפירסמה שלשום BSGR נאמר כי משימת ההיערכות לקראת הפקעת הנכסים של המיזם המשותף הופקדה בידי רשות ממשלתית חדשה לפיקוח על מגזר הכרייה בגינאה. מוקדם יותר החודש נאסר על נשיא BSGR, אשר אבידן, להיכנס לגינאה משיקולי בטחון פנים של המדינה. בהודעה שפירסמה BSGR נאמר כי הסיבות לאיסור כניסתו של אבידן למדינה הם "חסרות בסיס" וכי "איסור הכניסה הוא רק האחרון שמספר צעדים בלתי חוקיים שביצעה ממשלת גינאה", ובכלל זה הקמת הרשות הממשלתית החדשה לפיקוח על הכרייה.

"זו הדוגמה האחרונה לרדיפה הממשלתית הבלתי לגיטימית שנועדה למנוע מ-BSGR ומהמיזם המשותף VBG, לממש את זכותם החוזית שהוענקה להם באופן חוקי על ידי גינאה", נאמר בהודעת החברה.

האיסור על כניסת נשיא BSGR למדינה הוא עניין ביטחוני ואינו קשור למגזר הכרייה או לחברת BSGR, אמר דובר ממשלת גינאה בתגובה לסוכנות הידיעות בלומברג. עוד ציין כי הטענות בדבר כוונת הממשלה להפקיע את זכויות הכרייה מהמיזם המשותף הן "לחלוטין חסרות בסיס" ואינן ראויות לתגובה.

בנובמבר הודיעה BSGR כי גינאה פתחה בחקירה בחשד לשחיתות תשלומי שוחד הקשורים למתן זכויות כרייה רווחיות ביותר לחברה. העיתון "פייננשל טיימס" דיווח באותה עת כי במסגרת החקירה נגבו עדויות משותפים עסקיים לשעבר, יועצים ופיננסיירים שסיפרו על מתן טובות הנאה לממשלו של לנסנה קונטה, הדיקטטור הוותיק של גינאה אשר הלך לעולמו בסוף 2008, כמו גם לאנשי הממשל שבאו בעקבותיו.

הטיימס כתב  בין היתר כי החברה של שטיינמץ נתנה לשר בממשלה במתנה מיניאטורת מכונית פורמולה 1 מזהב ויהלומים. בתגובה, טענה החברה כי המתנה ניתנה בטקס פומבי למשרד המכרות של גינאה, וכי עלותה היתה 2,000 דולר בלבד. העיתון דיווח גם כי בחקירה עלה כי אשתו הרביעית של קונטה קיבלה תשלום של 2.5 מיליון דולר כדי לסייע לחברה של שטיינמץ לקבל זכויות כרייה. החברה הכחישה.

ההסכם הקיים בין BSGR וואלה לבין ממשלת גינאה נחתם בתקופת הרודנות שקדמה לנשיא הנוכחי אלפא קונדה. BSGR רכשה בשנת 2008 את זיכיון הכרייה בחלקים 1 ו-2 במכרות סימנדו תמורת 160 מיליון דולר, לאחר שממשלת גיניאה הפקיעה אותו מענקית הכרייה ריו טינטו והותירה בידיה את החלק האחר של סימנדו, חלקים 3 ו-4.

בעת הפקעת הזיכיונות מריו טינטו, אמרו מקורות המקורבים לממשלת גינאה כי זכויותיה של ריו טינטו במחצית מהשטח הופקעו כיוון שלא עמדה בציפיות של ממשלת גינאה להשקעות בפיתוח חברתי-כלכלי. ריו טינטו קיבלה את הזכיון על כל סימנדו ב-1990, אך לא עסקה מאז בפיתוח שוטף של האזור והמכרות. בשנים האחרונות נוטות ממשלות באפריקה להעניק זכיונות גם תמורת התחיבות להשקעות בפיתוח חברתי-כלכלי במדינה.

מכיוון שלחברה של שטיינמץ לא היו היכולות מספיקות לפיתוח המיכרות, חתמה BSGR באפריל 2010 על הסכם על ואלה, אחת מחברות הכרייה הגדולות בעולם, להקמת מיזם משותף לכרייה ושיווק של עפרת ברזל בסימנדו. במסגרת ההסכם, מכרה BSGR 51% מאחזקותיה במכרות לואלה תמורת 2.5 מיליארד דולר.

שטיינמץ נחשב לאחד מאנשי העסקים הישראלים האמידים ביותר. הונו האישי מוערך על ידי מגזין "פורבס" ב-4.1 מיליארד דולר, ופעילות העסקים שלו חובקת עולם וכוללת מכרות מתכות באפריקה ובבלקן, עסקי יהלומים ברחבי תבל שנבנו לא מעט על יחסים קרובים עם ענקית יהלומי הגלם העולמית דה בירס, נדל"ן באירופה וצפון אמריקה, חברות הנדסה וחיפושי גז ונפט בעולם, בכלל זה באזרביג'אן ובישראל.

בני שטיינמץצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום