מי הוציא את הכסף בזמן? |

"דר שפיגל": סכומים גדולים הוברחו מקפריסין שעות לפני הסכם החילוץ

העיתון הגרמני מדווח כי חברי פרלמנט מאשימים את הבנק המרכזי שאיפשר העברות כספים גדולות ב-16 במארס לרוסיה ולבריטניה, שעות ספורות לפני חתימת הסכם החילוץ ■ בנוסף עולה חשד כי חברי ממשלה ועובדים בבנק המרכזי קיבלו אזהרה מוקדמת והספיקו למשוך את כספם מהבנקים

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדן פלדמן
נדן פלדמן

העיתון הגרמני "דר שפיגל" מדווח באתר האינטרנט שלו כי הפרלמנט בקפריסין חוקר חשדות לבריחת הון גדול מהמדינה - ערב החתימה על הסכם החילוץ הראשון עם האיחוד האירופי ביום שבת, ה-16 במארס. חברי פרלמנט חושדים הן בגורמים בממשלה והן בבנק המרכזי שאיפשרו הברחות הון, על אף שהמערכת הפיננסית בקפריסין מושבתת כבר כשבועיים והבנקים סגורים מאז.

לפי הדיווח בעיתון הגרמני, הברחות הון בהיקף גדול, שלא צוין, נעשו בשעות הבוקר הראשונות של 16 במארס משני הבנקים הגדולים בקפריסין - בנק אוף סייפרס ולאיקי בנק - שצפוי להיסגר במסגרת הסכם החילוץ. זאת, מתוך דיווחים כי יוטל מס גבוה על פיקדונות גדולים מ-100 אלף יורו. על פי הסכם החילוץ המקורי, שאותו דחה הפרלמנט הקפריסאי ב-19 במארס, המס על פיקדונות גדולים מ-100 אלף יורו היה אמור להיות בשיעור של 10% כאמצעי לכיסוי חובותיה של קפריסין, בנוסף לסיוע בגובה 10 מיליארד יורו ממדינות גוש היורו.

צילום: רויטרס

הבנק המרכזי של קפריסין מואשם כי לא עשה די כדי למנוע את בריחת ההון. לפי הדיווח, העברות "למטרות הומניטריות" הותרו ופתחו פתח לניצול לרעה של העברות כספים. הזעם גבר על כך שהבנק המרכזי איפשר "תשלומים מיוחדים", הגדרה שמשמעותה נותרה מעורפלת.

מחוקקים בפרלמנט בניקוסיה דרשו שהבנק המרכזי ירכיב וימסור להם את רשימת הלקוחות שהבריחו סכומי כסף גדולים לפני סגירת המוסדות הפיננסיים במדינה. בפרט, חברי פרלמנט דורשים לדעת אם עובדי הבנק המרכזי וחברי ממשלה קיבלו אזהרה מוקדמת והצליחו להציל את הנכסים שלהם במהירות.

הבנק המרכזי הקפריסאי הגן על עצמו בטענה שאי אפשר היה למנוע את העסקות לחלוטין, למרות הקפאת החשבונות. חלק גדול מהכסף הוצא מסניפים של בנקים קפריסאים בחו"ל, שם לממשלת קפריסין אין כל סמכות. סניפים של בנקים קפריסאים מחוץ לגוש היורו, כמו ברוסיה ובבריטניה - שאזרחיהן הפקידו מיליארדי יורו בקפריסין, אינם מחויבים להוראות הבנק המרכזי של אירופה.

"דר שפיגל" מותח ביקורת חריפה על הבנק המרכזי הקפריסאי וטוען כי ניסיון ההגנה שלו מעיד על "אימפוטנציה", משום שלחוסכים קטנים וחברות עסקיות לא היתה כל גישה לכספיהם במשך כמעט שבועיים, וברחבי המדינה אזרחים חוששים ממצב שבו הם לא יוכלו לקבל משכורת בתחילת החודש. מנגד, "אנשי העסקים העשירים והמקושרים בחו"ל היו יכולים להעביר את הכסף שלהם לחשבונות זרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker