תספורת של 80% |

הניסוי הפיננסי בקפריסין פירק את גוש היורו

אף שיציאת קפריסין את גוש היורו לכאורה נמנעה, כלכלנים מעריכים כי הגבלות ההון יצרו שער מטבע נפרד ליורו בתוך קפריסין ומחוצה לה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

(עדכון) הבנק המרכזי של קפריסין אישר בצהריים את טיוטת ההגבלות שיוטלו על ההון לקראת הפתיחה הצפויה של הבנקים מחר. לדברי פידיאס פלידס, יו"ר לשכת המסחר הקפריסאית, הגבלות ההון יגבילו את הוצאת ההון אל מחוץ לקפריסין, אך לא יפגעו בעסקות בתוך המדינה. דוברת הבנק המרכזי אמרה כי ככל הנראה הבנקים אכן ייפתחו מחר כצפוי.

קפריסין נמצאת על סף ניסוי פיננסי חסר תקדים: הטלת הגבלות על העברות כספים בכלכלה לה אין מטבע משלה. מדינות מארגנטינה ועד איסלנד השתמשו בהגבלות דומות על ההון בעבר על מנת להגן על מטבעותיהן מפיחות. אך היותה חלק מגוש היורו עשוי להקשות על קפריסין לאכוף את ההגבלות כיוון שכסף שיוצא ממערכת הבנקאות אינו מאבד מערכו.

זה עשוי גם להקשות על קפריסין לעמוד ביעד שהציב שר האוצר הקפריסאי מיכאל סאריס אתמול למדינה, להסיר את ההגבלות על ההון תוך שבועות ספורים. כאשר כלכלות באסיה ובאמריקה הלטינית ניסו למנוע את זרימת הכספים החוצה בשנות ה-80 וה-90, הן הותירו את הגבלות ההון לפרקי זמן של חצי שנה עד שנתיים. איסלנד, מדינה נוספת שמערכת הבנקאות המנופחת שלה קרסה, עדיין לא הסירה את ההגבלות שהטילה על ההון לפני 5 שנים עם קריסת הבנקים ב-2008.

"הודות לניהול פוליטי כושל, יש לנו עכשיו תקדים: הגבלות הון בגוש היורו", אומר ניקולס ורון, שותף בכיר במכון המחקר ברויגל בבריסל. "כמה נמשך מצב זמני? ייתכן שזה יהיה כמו איסלנד, ויימשך שנים".

קפריסין עשויה לפרט היום את מגבלות ההון הספיציפיות שבכוונתה ליישם, בטרם פתיחת הבנקים שלה מחדש מחר, לאחר שבוע וחצי בהם היו סגורים על רקע המשבר. מנהיגי קפריסין מנסים למנוע את בריחת ההון מהבנקים בקפריסין.

בשבוע שעבר העניק הפרלמנט בקפריסין סמכויות מגוונות לנגיד הבנק המרכזי, פאניקוס דמטריאדס, ולשר האוצר סאריס. עם סמכויות אלה נכללו אפשרויות להגבלת סכום המשיכה היומי מכספומטים, ולאלץ חידוש של פקדונות עם הגיע מועד פירעונם. ביכולתם גם להגביל פתיחת חשבונות חדשים, שימוש בכרטיסי אשראי וחיוב, העברות כספים בין חשבונות באותו בנק או בין בנקים.

"הם יזדקקו להגבלות חמורות על מנת לוודא שהכסף אינו עוזב את המדינה", אמר ניקולאוס פאניגירצוגלו, אסטרטג בסניף ג'יי. פי מורגן צ'ייס בלונדון. "אחרת, איני רואה כיצד כסף זה יישאר מרצון במדינה".

בריחת הון מקפריסין תעביר חלק גדול יותר מאחריות המימון למדינה לבנק המרכזי של אירופה (ECB), המספק הלוואות חירום בסך כ-10 מיליארד יורו לבנקים הקפריסאים. להערכת פאניגירצוגלו, לאחר הלוואות בסך 30 מיליארד יורו, הבנק המרכזי ייאלץ להוריד את דרישות הבטחונות שלו מהבנקים הקפריסאים, ועלול להתחיל להפסיד כספים על ההלוואות.

במסגרת חבילת החילוץ האירופית לקפריסין, יוטל מס על פקדונות מעל 100 אלף יורו בבנקים בקפריסין. במקביל, בנק סייפרוס פופולר (לאיקי) יפורק ל"בנק טוב" ו"בנק רע", כאשר נכסי "הבנק הטוב", הכוללים את הפקדונות המבוטחים (עד 100 אלף יורו), ימוזגו אל תוך הבנק הגדול בקפריסין, בנק אוף סייפרוס. בעלי הפקדונות הלא מבוטחים בשני הבנקים יספגו את המס.

לדברי שר האוצר הקפריסאי, התספורת לבעלי הפקדונות הלא מבוטחים של לאיקי בנק עשויים להגיע ל-80%. לדבריו, עשויות להידרש 6-7 שנים עד שיקבלו את כספם בחזרה, והסכום שיקבלו עשוי להיות 20% מהסכום שהפקידו. שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, אמר אתמול לפרלמנט כי ממשלת בריטניה מנסה למנוע מהזרוע הבריטית של לאיקי בנק להיכלל בחבילת החילוץ ולספוג אף הוא תספורת לבעלי הפקדונות.

יורו של קפריסין ויורו של אירופה

כאשר איסלנד הטילה הגבלות על ההון עם התפוצצות בועת הנדל"ן במדינה וקריסת הבנקים שלה, אמרו מנהיגי המדינה כי ההגבלות יהיו זמניות בלבד. איסלנד נתנה למגזר הפיננסי שלה, שנכסיו היו גדולים פי 11 מגודל כלכלתה, לקרוס. הבנקים פוצלו ל"בנקים טובים" וב"בנקים רעים". מחזיקי האג"ח של הבנקים ספגו את מרבית ההפסדים. הקרונה האיסלנדית איבדה יותר ממחצית מערכה.

ההגבלות על ההון באיסלנד נועדו לייצב את המטבע, ובעיקר נגעו להמרת הקרונה למטבעות אחרים, אך גם הגבלות מועטות אלה היו בעלות השפעה שלילית על כלכלת איסלנד, לדברי פול הרדרסון, נשיא הסניף האיסלנדי של מפעילת הבורסה נאסד"ק OMX.

לדבריו, ההגבלות פגעו במוכנות של אנשים חיצוניים להשקיע, והקשו על חברות איסלנדיות למכור אג"ח מעבר לים. ההשקעות הזרות באיסלנד טרם חזרו לרמתם קודם למשבר. אג"ח נקובות בקרונה מלפני המשבר אינן ניתנות להמרה למטבעות זרים עם הגיען לפירעון. עובדה זו יצרה שני שערים לקרונה - אחד רשמי בתוך המדינה, ואחד מחוצה לה, נמוך בהרבה.

מצב זה יהיה נכון כעת גם עבור היורו, כאשר מדינה אחת מגודרת בנפרד מהיתר, לדברי ראו רופארל, כלכלן ראשי במכון המחקר הבריטי "אירופה הפתוחה". "כעת ישנם שני מטבעות יורו - אחד בקפריסין ואחד בכל מקום אחר", אמר רופארל. "כל הרעיון של מטבע אחיד הוא שהוא יכול לחצות גבולות ללא הגבלה. הגבלות הון באחת מחברות גוש היורו למעשה שמות קץ להסדר זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker