"שת"פ בין טורקיה וישראל בתחום הגז יבודד את קפריסין"

התנצלות ישראל צפויה להביא להידוק שיתוף הפעולה בין טורקיה לישראל בתחום הגז הטבעי, לדברי הכלכלן הראשי של סוכנות האנרגיה הבינ"ל

סוכנויות הידיעות

הכלכלן הראשי של סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA), פתיח בירול, העריך כי התנצלות ישראל בפני טורקיה תסייע לקדם את הידוק שיתוף הפעולה בין המדינות בתחום האנרגיה, באופן שצפוי לבודד את ממשלת קפריסין היוונית, דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו.

"התנצלות ישראל סוללת את הדרך להפיכתה של טורקיה לגורם עולמי מוביל בתחום הובלת האנרגיה", אמר בירול, שציין כי טורקיה תוכל להוביל מקורות אנרגיה לשוק העולמי יחד עם ישראל.

צילום: בלומברג

בירול הוסיף כי טורקיה היא הנתיב הכלכלי ביותר עבור ישראל להעביר גז טבעי מקידוחים במזרח הים התיכון לשווקים הבינלאומיים. להערכתו, כושר תפוקת הגז הטבעי של ישראל גדול פי 7-8 מהביקוש המקומי, ולכן יימכר ברובו בשווקים הבינלאומיים.

בירול הוסיף כי לא נותר כעת אף מכשול בדרך ליבוא גז טבעי מישראל לטורקיה, וציין כי קיימת התעניינות גוברת בקידוחי גז סביב קפריסין. עם זאת, הוא הוסיף כי עלות שאיבת הגז עדיין אינה ידועה. "אנו יודעים שיש עתודות גדולות".

בה בעת, מאמר שפורסם בעיתון "פייננשל טיימס" ביום שני, העריך כי ממשלת קפריסין היוונית עלולה להיקלע לבידוד על רקע שיתוף הפעולה בין טורקיה לישראל בתחום הגז הטבעי.

סגן ראש ממשלת טורקיה, עלי בבקן, ביקר ביום שני את הרעיון של קפריסין היוונית להשתמש בעתודות הגז הטבעי באגן המזרחי של הים התיכון כערבונות לקבל הלוואות, ואמר "העתודות אינן רק שלהם. על פי החוק הבינלאומי, הם בבעלות כל תושבי האי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker