איום מס הפיקדונות בקפריסין הזניק את מטבע ביטקוין באירופה

בספרד נרשם גל הורדות יישומי ביטקוין, ומחיר המטבע זינק ב-15% תוך יומיים; "זוהי תוצאה צפויה והגיונית לחלוטין למה שקורה בקפריסין. אם רוצים להבין באיזה לחץ נמצאים החוסכים האירופאים, צריך רק להסתכל על מחירי הביטקוין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאז יום ראשון האחרון ועד ליום שלישי, אז דחה הפרלמנט הקפריסאי את הצעת החילוץ האירופית, שלושה יישומי ביטקוין, המטבע הווירטואלי, זינקו במעלה דירוגי ההורדות בספרד, במקביל לדיווחים על מס פיקדונות אפשרי בקפריסין. נראה שיש ספרדים שחששו כי הטלת מס פיקדונות בקפריסין עלול להגיע גם לספרד, אם זו תידרש לחילוץ נוסף, וניסו להגן על עצמם באמצעות רכישת המטבע הדיגיטלי הניסיוני.

"זוהי תוצאה צפויה והגיונית לחלוטין למה שקורה בקפריסין", אמר ניק קולאס, אסטרטג שווקים ראשי בחברת קונברג'קס. "אם רוצים להבין באיזה לחץ נמצאים החוסכים האירופאים, צריך רק להסתכל על מחירי הביטקוין". ערכו של המטבע הווירטואלי זינק כמעט ב-15% תוך יומיים ב-18-19 במארס, לפי נתוני התמחור העדכניים ביותר. "100% מזה נגרם על ידי המצב בקפריסין", אמר קולאס, "פירוש הדבר שהאירופאים מתחילים להיות מעורבים".

עם זאת, תנודה זו אינה יוצאת דופן בביטקוין כלל. בתחילת מארס זינק המטבע ב-40% תוך יומיים, ומאז זכה המטבע באישור רשמי באיחוד האירופי לאספקת אמצעי תשלום, זינק ב-275%.

העובדה שהספרדים שוקלים להמיר חלק מחסכונותיהם הנעלמים למטבע peer-to-peer ניסיוני שעוד רגיש לתנודות מחירים פראיות ומדי פעם נפגע על ידי סוסים טרויאנים או או האקרים, מראה עד כמה נפגע האמון בבנקים בחלקים מסוימים של אירופה. אותם נתוני הורדות באיטליה, לעומת זאת, הראו כי האיטלקים עדיין לא מוכנים לנטוש את הבנקאות המסחרית – מדהים בהתחשב בכך שאיטלקים רבים עוד זוכרים את אותו יום שחור ב-1992 כשהתעוררו וגילו מס על חשבונות החיסכון שלהם.

קולאס מציין כי עבור המיליונרים הרוסים שנכוו על ידי אפשרות מס הפיקדונות בקפריסין, ביטקוין אינו מהווה מקלט בטוח. "ביטקוין טוב למי שרוצים להפקיד אלף עד עשרת אלפי דולרים. אך אין לו מספיק נזילות עבור עסקות של מיליוני דולרים".

צילום: בלומברג
המטבע הוירטואלי ביטקוין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker