מכשול לבני שטיינמץ בגיניאה: נשיא BSGR הורחק מהמדינה

לפי מסמך ממשלתי שהגיע לידי רויטרס על אשר אבידן נאסר לשהות בגיניאה החל מאמצע פברואר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
לוגו רויטרס
רויטרס

על נשיא BSG ריסורסז, זרוע הכרייה בחברת האחזקות של בני שטיינמץ, נאסר להיכנס לגיניאה, שם נאבקת החברה בבחינה מחודשת של זכויות הכרייה שלה במחצית ממרבץ הברזל סימאנדו העצום.

לפי מסמך ממשלתי שהגיע לידי רויטרס, שציין "צעדים לבטחון פנים", נאסר על אשר אבידן להיכנס למדינה או להישאר בה נכון ל-15 בפברואר. החלטת הממשלה אושרה על ידי מקורות בעלי ידע אישי בנושא.

בני שטיינמץצילום: דודו בכר

גיניאה, שמנסה לנקות את מגזר המינרלים רווי שחיתויות, בוחנת כעת את חוזי הכרייה במדינה. גורמי ממשל אמרו בשנה שעברה כי הבדיקה תתמקד ב-3 החוזים הגדולים ביותר, בהם הזכויות של BSGR ושל ואלה, שותפתה הברזילאית במחצית הצפונית של סימאנדו.

הבדיקה אמורה היתה להיות מושלמת עד מארס, אך BSGR, ואלה והממשל עדיין במשא ומתן. 3 הצדדים נפגשו השבוע בלונדון, לדברי אחד המקורות. הממשלה מכחישה כי סימנה את BSGR, אך איסור על הגעת נשיא החברה מעלה שאלות לגבי תקוות החברה לאישור זכויות הכרייה שלה. BSGR לא מסרה תגובה על ההרחקה.

ממשלת גיניאה לא נמסרה תגובה, אך מקור המקורב לממשל אמר כי אישור התושבות של אבידן בוטל בעקבות פעולות שלדברי המקור לא הלמו את מעמדו כאיש עסקים. המקור לא פירט את הסיבות.

המקור אמר כי אף בכיר אחר ב-BSGR לא הושפע מהמלך, והוסיף כי האיסור אינו קשור להליך הבדיקה של סימאנדו או לפעילות המסחרית של BSGR בגיניאה. BSGR זכתה בזכויות הכרייה בסימאנדו, אחד ממרבצי הברזל הבלתי מפותחים הגדולים בעולם, ב-2008, חודשים ספורים לאחר שרשיון הכרייה נשלל מריו טינטו על ידי מי שעמד אז בראשות גיניאה, לנסנה קונטה. קונטה האשים את ריו, שהחזיקה ברשיון הכרייה עבור סימאנדו כולו, בפעילות איטית מדי. ריו פועלת כעת במחצית הדרומית של המרבץ, ואילו BSGR ו-ואלה במחציתו הצפונית.

BSGR לא נדרשה לשלם במזומנים, וקיבלה היתר ייצוא דרך ליבריה. מסלול ייצוא זה קצר וזול יותר לעומת מעבר דירך גיניאה, אך גם עלול לגזול חלק מהיתרונות הכלכליים שגיניאה עשויה להפיק מייצוא דרכה.

בתמורה, BSGR הסכימה להקים מסילה לרכבות נוסעים ומשא בין הבירה קונקרי בחוף המערבי, לקרואן בדרום מזרח המדינה. מאוחר יותר מכרה BSGR מחצית מהפרוייקט לואלה בעסקה ששווייה 2.5 מיליארד דולר, מתוכה שילמה החברה הברזילאית חצי מיליארד דולר עד כה.

BSGR ו-ואלה טוענות כי ההסכם שלה מהווה עסקה הוגנת לגיניאה, וכי הייצוא דרך ליבריה הגיונית כלכלית יותר מאשר העברת המחצבים דרך המדינה. אך תנאי העסקה זכו לביקורות רבות מצד מקדמי שקיפות ממשל, שטוענים כי הרשויות צריכות היו להשיג עסקה טובה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker