אפקט קפריסין

ארה"ב ואירופה סגרו שבוע שלילי ראשון זה חודש

היורו מתחזק ל-1.3 דולר על רקע ציפיות כי קפריסין תימנע מחדלות פירעון ■ מוסקווה נפלה ב-3.6% השבוע - הנפילה השבועית החדה זה 10 חודשים ■ האג"ח הממשלתיות בארה"ב סגרו שבוע שני של עליות ■נייקי ומיקרון זינקו ב-11% בעקבות דו"חות

נמרוד הלפרן
מיכל רמתי
נמרוד הלפרן
מיכל רמתי

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט חודש, נסגרו במגמה חיובית בעקבות דו"חות כספיים חזקים של חברות בארה"ב, בהן נייקי, טיפאני ומיקרון. עם זאת, בסיכום שבועי רשמו המניות בארה"ב שבוע שלילי ראשון זה ארבעה שבועות, על רקע חוסר הוודאות לגבי יכולתה של קפריסין לעמוד בתנאים לקבלת סיוע פיננסי בינלאומי שיסייע למדינה להימנע מחדלות פירעון. בורסות אירופה נסגרו היום בירידות בדרכן לשבוע שלילי ראשון מזה חודש.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.6%; מדד S&P 500 עלה ב-0.7% אולם ירד בסיכום שבועי ב-0.2% - ירידה שבועית ראשונה זה ארבעה שבועות, ושבוע שלילי שני בלבד השנה. מדד נאסד"ק טיפס היום ב-0.7% אולם ירד השבוע 

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר היום ביציבות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נשאר ללא שינוי, ברמה של 1.92%. זה היום השישי ברציפות שבו התשואה על האג"ח הללו מתחת לרמה של 2%. בסיכום שבועי ירדה התשואה ב-0.08% - ירידה שבועית שנייה ברציפות. עם זאת, מתחילת השנה עלתה התשואה ב-0.15%, ונמצאת בדרכה לעלייה רבעונית שנייה ברציפות - לראשונה זה שנתיים.

שוק הסחורות

מחיר הזהב נסוג משיא של שלושה שבועות אולם השלים עלייה שבועית שלישית ברציפות, ומחיר הנפט הגולמי השלים ירידה שבועית ראשונה זה שלושה שבועות. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,606.1 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שאתמול טיפס מחירם לרמה של 1,616.5 דולר לאונקייה - רמתו הגבוהה ביותר מאז ה-26 בפברואר. בסיכום שבועי עלה מחיר הזהב ב-0.9% - עלייה שבועית שלישית ברציפות. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 93.71 דולר לחבית, עלייה של 1.4%. עם זאת, בסיכום שבועי ירדו החוזים ב-0.1% - ירידה שבועית ראשונה זה שלושה שבועות.

שוק המט"ח

היורו עלה לרמה של 1.3 דולר לראשונה זה שבוע, ומתחזק מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם על רקע הערכות כי קפריסין תצליח להימנע מחדלות פירעון. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.7% לרמה של 1.2984 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר כבר עלה לשער של 1.3 דולר ליורו - לראשונה מאז ה-15 במארס. המטבע האירופי מטפס מול הין היפני ב-0.2% לרמה של 122.65 ין ליורו. הדולר נחלש מול הין ב-0.5% לרמה של 94.48 ין לדולר.

מרוץ נגד הזמן למניעת חדלות פירעון של קפריסין

ראשי המפלגות הפוליטיות בקפריסין מתכנסים כעת כדי לגבש את פרטיה של תוכנית שתעמוד ביעדים ובקווי המתאר שקבע האיחוד האירופי. התוכנית עשויה לסלול את הדרך לקבלת סיוע פיננסי בינלאומי, מה שיימנע את הגעתה של קפריסין לחדלות פירעון - כך לפי דיווחים בקפריסין. בהמשך הערב צפוי הפרלמנט של קפריסין להתכנס כדי להצביע על התוכנית.

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הודיע אתמול כי אם לא תשיג קפריסין חבילת חילוץ זו או אחרת, יפסיק את מימון החירום לבנקים במדינה ביום שני.

העיתון היווני קתמריני דיווח כי נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדס, קיים הבוקר מגעים עם "הטרויקה" - הכינוי לאיחוד האירופי, הבנק המרכזי של אירופה וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) - ונראה כי על ממשלתו יהיה לוותר על תוכניתה להקים קרן השקעות שתמנע את קריסת מערכת הבנקאות, במסגרת "תוכנית ב" של הממשל.

“פייננשל טיימס" דיווח כי הטרויקה הודיעה לקפריסין כי התכנית שגובשה אתמול אינה מניחה את דעתם. “היה דיון באפשרות של חזרה לתוכנית של מס על פקדונות בנקאיים, אך הבנק המרכזי מתנגד", אמר אדם המקורב לנושא. ההתנגדות העיקרית נעוצה בהלאמת קרנות הפנסיה הקפריסאיות ובהנפקת אג"ח המובטחות על ידי הכנסות עתידיות מחיפושי הגז במימי קפריסין.

דובר ממשלת קפריסין, כריסטוס סטיליאנידס, אמר כי אנסטסיאדס נאלץ להסכים לקבלת מס הפקדונות, למרות הסתייגותו מהטלת המס, “ובמחיר פוליטי כבד, לאחר שלקח בחשבון את הסבל החברתי שדחיית ההצעה תגרום". עם זאת, לפי ערוץ סיגמה טי.וי, תנאי המס ככל הנראה ישונו, על מנת לפטור מהמס את כל מי שמחזיקים בפקדונות של פחות מ-100 אלף יורו. מס חד פעמי של 15% יוטל על פקדונות של יותר מ-100 אלף יורו. סטיליאנידס קרא למחוקקים ולאזרחים לגלות אחריות, כיוון ש"גורלה של קפריסין יהיה מונח על הכף בשעות הקרובות".

מניות במוקד בוול סטריט: טיפאני, נייקי ומיקרון

קמעונאית תכשיטי היוקרה טיפאני דיווחה היום על גידול קל ברווח הרבעוני, והעריכה כי מכירותיה העולמיות צפויות לצמוח ב-6% עד 8% בשנת הכספים הנוכחית, עם צמיחה במכירות בכל האזורים הגיאוגרפיים. החברה רשמה רווח רבעוני של 179.6 מיליון דולר, או 1.4 דולר למניה מדוללת, לעומת רווח של 178.4 מיליון דולר, או רווח של 1.39 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. מכירות טיפאני בתקופה המדווחת הסתכמו ב-1.24 מיליארד דולר, לעומת 1.19 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה הקודמת.

יצרנית השבבים מיקרון דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על התרחבות הפסדיה הרבעוניים עקב הוצאות הקשורות לרכישה המתוכננת של יצרנית השבבים היפנית אלפידה ממורי. הכנסות מיקרון ברבעון האחרון הסתמכו ב-2.08 מיליארד דולר, גידול של 3.4% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזית האנליסטים. מניית מיקרון עלתה מתחילת השנה ועד אתמול ב-43%.

ענקית מוצרי הספורט נייקי דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר על רווח רבעוני גבוה מהצפוי של 866 מיליון דולר, או 95 סנט למניה, לעומת רווח של 560 מיליון דולר, או 60 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בשורה העליונה רשמה החברה הכנסות של 6.19 מיליארד דולר, צמיחה של 9% לעומת הרבעון המקביל, אך מעט פחות מתחזיות האנליסטים למכירות של 6.2 מיליארד דולר.

המשבר בקפריסין גרר את בורסות אירופה לשבוע שלילי ראשון מזה חודש

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בצל חוסר הוודאות בקפריסין, בדרכם לירידה שבועית ראשונה מזה חודש. בורסת לונדוןנסגרה בעלייה של 0.1% אולם ירדה ב-1.5% בסיכום שבועי. בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.3% ואיבדה בסיכום שבועי 1.6%; פאריס איבדה 0.1% בדרכו לירידה שבועית של 1.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.2% בדרכו לירידה שבועית של 1.1% - ירידה שבועית ראשונה זה חמישה שבועות. 

מדד מייסקס של בורסת מוסקווה ירד ב-1.2% לרמתו הנמוכה ביותר זה כמעט ארבעה חודשים, בדרכו לנפילה שבועית של 3.6% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז חודש מאי.

ירידות באסיה

מגמה מעורבת נרשמה הבוקר בבורסות אסיה, כאשר טוקיו נחלשה על רקע התחזקות הין, ואילו אוסטרליה התחזקה. מדד MSCI אסיה פסיפיק יורד ב-0.6%. טוקיו ננעלה בירידה של 2%; סיאול ירדה ב-0.1%; אוסטרליה עלתה ב-0.2%; הונג קונג ירדה ב-0.5%; שנחאי עלתה ב-0.2%. 

באוסטרליה נרשמו עליות היום, לאחר שראש הממשלת ג'וליה גילארד הצליחה לנצח בהצבעת מנהיגות מפתיעה אתמול. אתמול נחלשה הבורסה לקראת הצבעת הפתע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker