קפריסין: השוד של החוסכים הקטנים יערער האמון בבנקים באירופה

במקום תספורת לנושים או פגיעה במלביני הכספים מרוסיה, בחרה קפריסין להטיל מס על החוסכים המקומיים ■ הבהלה לא צפויה להתפשט מיד, אך בכל גוש היורו יידעו שבעת צרה - גם החסכונות שלהם בסכנה

הוגו דיקסון, רויטרס

ההצעה להטיל מס של 6.75% על בעלי פיקדונות מבוטחים בבנקים הקפריסאים היא מעין שוד בחסות החוק ותקדים נוראי. קפריסין צריכה להטיל מס גבוה יותר על בעלי פיקדונות לא מבוטחים, ולא לגעת בחוסכים הקטנים. החרמת כספי החוסכים תפגע באמון בבנקים ובממשלה. החוסכים הקטנים הם גיבורי המערכת הפיננסית, ולא אלה שמערערים אותה באמצעות לקיחת הלוואות ענק.

טכנית, הממשלה לא הפרה את הבטחתה לבטח את החוסכים הקטנים, מכיוון שהיא זו שלא מחזירה את הכסף, ופשוט לוקחת לעצמה נתח מהחסכונות - לא הבנקים. הגלולה תומתק על ידי מתן מניות של הבנקים לחוסכים כפיצוי. ועדיין - זו הפרת הבטחה.

אין ספק שקפריסין זקוקה לפתרון. האי הים תיכוני נמצא על סף תהום. מערכת הבנקאות שלו, שגדלה פי שמונה מהתמ"ג בזכות הזרמות כספים מרוסיה והתרחבות אגרסיבית ביוון - קרסה טכנית. החשיפה שלה לכלכלה היוונית, לאג"ח של יוון ולבועת הנדל"ן המקומית שצמחה, דאגה לכך.

בנק אוף סייפרוסצילום: בלומברג

קפריסין זקוקה ל-17 מיליארד יורו - כמעט 100% מהתמ"ג שלה - כדי להציל את הבנקים ולהתמודד עם החובות הממשלתיים. אם ניקוסיה היתה לווה את הכל במזומן, היא היתה כורעת תחת החוב ומגיעה במהרה לחדלות פירעון. קרן המטבע והאיחוד הסכימו להלוות לה 10 מיליארד יורו, ולהפחית את חובה בהדרגה עד 2020.

כדי למצוא עוד 7 מיליארד יורו, היו שתי אפשרויות - תספורת לבעלי האג"ח של קפריסין או לנושי הבנקים. האפשרות לעשות תספורת לבעלי האג"ח הממשלתיות, כמו שעשתה יוון בשנה שעברה, נדחתה. רבים מהנושים הם בנקים קפריסאים, שהיו נדרשים במקרה כזה לחילוץ גדול אף יותר. לבנקים בקושי היו בעלי אג"ח, ואי אפשר היה להשיג הרבה כסף בדרך זו. הדרך הנותרת היתה לפגוע במפקידים, בהיקף כולל של 5.8 מיליארד יורו.

במדיניות הזו יש אפילו סוג של צדק קשוח. חצי מ-68 מיליארד היורו שנמצאים בפיקדונות מוחזקים על ידי רוסים ואוקראינים, וחלקו נחשב לכסף שחור שהולבן דרך קפריסין.

הגירעון בתקציב קפריסין

יתר על כן, הבנקים משלמים ריבית גבוהה בחודשים האחרונים - אפילו 7% על פיקדונות ביורו - וזהו כסף בסיכון גבוה. אם המס היה מוגבל לפיקדונות לא מבוטחים, שעומדים בפני מס של 9.9%, אפשר היה לטעון בעדו. אך הענישו כאן גם את המפקידים המבוטחים, במקום להעלות את המס על הלא מבוטחים ל-15%. עדיין לא מאוחר עבור הפרלמנט הקפריסאי לדון בכך. הדיון בנושא נדחה להיום, אם כי הבנק המרכזי של אירופה לוחץ על קבלת החלטה מיידית. הבנקים בקפריסין סגורים עד יום רביעי, והמפקידים צבאו על הכספומטים ביום שישי.

ממשלת קפריסין לא רצתה לעשות את זה, מכיוון שחששה שמעמדה כמקלט מס פיננסי ייפגע. אך אפילו אם היה היגיון פוליטי מקומי בהגנה על המאפיה הרוסית על חשבון האלמנות הקפריסאיות - מדיניות כזו היא רעה לשאר גוש היורו.

ככל הנראה לא תהיה התפשטות מיידית של הבהלה למדינות אחרות. קפריסין, בגלל קוטנה, מתאימה לניסויים כאלה. אך אזרחי שאר מדינות גוש היורו יודעים כעת שאם לא תהיה ברירה - הפיקדונות המבוטחים שלהם יישדדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker