פייסבוק: המשימה שלנו - להיות העיתון האישי הטוב ביותר

הגרסה החדשה של הרשת החברתית לניוז פיד נועדה למנוע בריחת משתמשים, להגדיל הכנסות מפרסום ולמנף את המעבר האדיר למכשירים ניידים ■ העדכון עלול לסבך משתמשים, אך הוא גמיש יותר ויש בו דגש על בחירה אישית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השינוי שחשפה ביום חמישי פייסבוק, מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם, הוא צעד לשיפור המראה והתחושה בניוז פיד - זרם החדשות של המשתמשים, הכולל עדכוני סטטוס, צילומים ופרסומות, ומופיע בדף הבית של כל משתמש פייסבוק.

במסיבת עיתונאים במטה החברה בקליפורניה, שבה נחשף השינוי המשמעותי ביותר בניוז פיד מאז השקתו ב–2006, אמרו בכירי החברה כי הגרסה החדשה של זרם העדכונים כוללת שלושה שינויים מרכזיים: אפשרות לבחירה רבה יותר בקביעת תוכן החדשות; עיצוב עשיר יותר; ויצירת עקביות בין מכשירים ניידים למחשבים.

מארק צוקרברג, מייסד פייסבוקצילום: בלומברג

נראה כי פייסבוק הגיעה למסקנה שעריצות הניוז פיד והטיימליין ‏(ציר הזמן של המשתמש‏) צריכה להתגמש לצרכיהם של המשתמשים. יתר על כן, פייסבוק מחפשת דרכים חדשות להניב הכנסות מפרסום, ועד כה הניוז פיד לא הוכיח את עצמו: הרווח שלה מפרסום זעום ביחס לממשקים פופולריים אחרים באינטרנט, כמו דפדפן הכרום של גוגל, ואפילו פורטלים מיושנים כמו יאהו.

אסימון נוסף שירד לפייסבוק הוא שהמובייל - עולם המכשירים הניידים - הוא העתיד של הדיגיטל. מרק צוקרברג דיבר במונחים מסורתיים מאוד, כשהזכיר "עיתון" בתור אנלוגיה לניוזפיד, אבל הוא צדק: אנשים צורכים מידע וחדשות כיום בצורה שונה, מפונקת, הדורשת התאמה לצרכים ולטעמים שלהם - ופייסבוק, שבמובנים מסוימים המציאה מחדש את הדרך שבה אנשים צורכים אינטרנט ותקשורת דיגיטלית, קצת השתרכה מאחור אחרי אתרים קטנים וזריזים יותר.

איך תקבלו את הניוז פיד החדש

בדומה לחיפוש הגרפי שהושק באחרונה, פייסבוק מאפשרת להירשם ברשימת ממתינים בעמוד האתר Facebook.com/about/newsfeed. החברה עורכת ניסוי בניוז פיד החדש בקרב קבוצה קטנה של משתמשים. "אנחנו משיקים את הניוז פיד החדש באטיות, ונאסוף משוב בשבועות הקרובים, כדי לשפר ואז להשיק אותו באופן רחב יותר", אמר דובר פייסבוק. ייתכן שאתם בין המשתמשים שנבחרו אקראית לבחינת הניוז פיד החדש.

העיצוב החדש מציע למשתמשים שלל דרכים חדשות לעקוב אחרי חבריהם, ולברור בין הצילומים ששותפו על ידי חבריהם או סרטונים שהם אוהבים. בניגוד למצב עד כה, יוכלו מעתה המשתמשים לסנן את העדכונים לפי נושא התוכן או סוג העדכון, ולא רק על פי הגדרות "סיפורים חשובים" ו"סיפורים אחרונים".

השינויים בניוז פיד שמו דגש רב יותר על הבלטתם של תמונות וסרטונים, באופן שמאפשר גם הצגת פרסומות באופן מושך יותר. הצילומים והסרטונים בפיד הוגדלו באופן משמעותי, ותמונות ממאמרים, אפליקציות ומפות אף הן יוגדלו. הטקסטים אף הם ארוכים יותר, ונוספו התמונה או הלוגו של מפרסם הסטטוס.

השינויים הבולטים בניוז פיד

כמו כן, ביצעה פייסבוק מתיחת פנים לאלבומי התמונות שבהם משתפים משתמשים. "אנחנו מציבים את הצילומים בקדמה ובמרכז, כדי שיהיו יותר נראים ומשולבים", אמרה ג'וליה זאו, מנהלת העיצוב של פייסבוק, שציינה כי כל התוכן בפיד יופיע בפורמט נקי יותר.

הגרסה החדשה גם יצרה עקביות באופן הצגת הניוז פיד במחשבים ומכשירים ניידים. כריס קוקס, סגן נשיא לתחום המוצר בפייסבוק, ציין כי מעתה הפיד ייראה באופן זהה בכל הפלטפורמות. העיצוב החדש התחיל לפעול ביום חמישי בגלישה במחשב, ויגיע למכשירי סלולר בשבועות הקרובים.

יותר ממיליארד משתמשים

"המטרה שלנו להפוך את העולם לפתוח ומקושר יותר. ניוז פיד הוא אחד השירותים החשובים ביותר שלנו", אמר מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, במסיבת העיתונאים. "אנחנו מאמינים שהעיתון המותאם אישית הטוב ביותר חייב לכלול תוכן מגוון".

"מהההתחלה, היעד שלנו בניוז פיד היה שונה מכל שירות חברתי אחר", המשיך צוקרברג, שציין כי השינויים נועדו להבליט יותר תוכן חזותי, כמו תמונות ווידאו, וכן ליצור הפרדה בין סיפוריים אישיים לבין עדכונים של דפים. "סוגי הסיפורים שאנחנו נוהגים לספר כשאנחנו מתקשרים באמצעות צילום, שונים לגמרי מאלה שבאמצעות טקסט. משתמש צריך להיות מסוגל לחלוק דברים באופן ציבורי או רק עם קומץ חברים. אנחנו חושבים כי לעיתון אישי יש מקום חשוב".

פייסבוק, המתהדרת ביותר ממיליארד משתמשים ובמאות אלפי מפרסמים, מבקשת באמצעות הגרסה החדשה של הניוז פיד למנוע מעבר של משתמשים צעירים לשירותים מתחרים, כמו פינטרסט, טאמבלר, טוויטר ואפילו אינסטגרם - שירות שיתוף התמונות שפייסבוק רכשה, ונהפך בהדרגה למתחרה שלה.

אנליסטים: השינויים בפיד יעזרו לפייסבוק

"אף שהעדכון של הניוז פיד לא היה מלהיב על פניו, לאורך זמן הכנסת הגרסה החדשה של הפיד עשויה להוביל לשיפור השימוש בפייסבוק וטומנת בחובה הזדמנויות כספיות חדשות", העריך האנליסט ג'ין מאנסטר מבית ההשקעות פייפר ג'פרי, שמעניק למניית פייסבוק המלצת "משקל יתר".

"לתפישתנו, עדכון הניוז פיד של פייסבוק כולל הצגה משופרת של תוכן, ומאותת על כך שהחברה מעוניינת לכבוש נתח משוק פרסום הווידאו המקוון, מהיר הצמיחה", אמר האנליסט ויקטור אנתוני מחברת טופיקה קפיטל מרקטס, שמעניק למניית פייסבוק המלצת "קנייה". אנליסט אחר שמעניק למניית פייסבוק המלצת "קנייה", ג'סטין פוסט מבנק מריל לינץ', העריך כי השינויים בפיד החדשות של פייסבוק יאפשרו לחברה להתמודד טוב יותר מול שירותים מתחרים כמו טוויטר ופינטרסט.

פייסבוק מייחסת חשיבות רבה לניוז פיד, שדרכו אנשים מקבלים עדכונים מחבריהם, שכן החברה מעריכה כי הפיד הוא האפיק הטוב ביותר עבור מפרסמים להגיע למשתמשים. "הניוז פיד הוא הסיבה שאנחנו נכנסים לפייסבוק. כל דבר שמגביר את הסיכויים שמשתמשים יבקרו באתר הוא חשוב", אמר האנליסט מייקל פקטר מחברת ההשקעות וודבוש סקוריטיס, בראיון לעיתון "לוס אנג'לס טיימס" לקראת חשיפת העיצוב החדש. "בכך שפייסבוק תאפשר התאמה אישית רבה יותר באופן ניתוב התכנים, היא תוכל להשיג מידע רב יותר לגבי מה מעניין את המשתמשים, וכך תוכל למקד טוב יותר את שירותיה לפרסמים. מיקוד טוב יותר משמעו מחירי פרסום גבוהים יותר, והדבר מתורגם לעלייה בהכנסות וברווחים של פייסבוק", הוסיף.

תחילת דרכו של הניוז פיד בפייסבוק היתה רצופת מהמורות. השקתו בספטמבר 2006 איפשרה למשתמשים לראות לפתע את כל הפוסטים של החברים שלהם, ורבים מהמשתמשים טענו כי עדכון חבריהם על כל פיסת מידע שחלקו ברשת החברתית מהווה פלישה גדולה מדי לפרטיותם. כ–700 אלף מתוך 9 מיליון משתמשי פייסבוק באותה עת הצטרפו למחאה נגד הניוז פיד, שכללה גם איומים בחרם נגד הרשת החברתית. עם זאת, פייסבוק לא התקפלה. במקום זאת, התנצל המנכ"ל צוקרברג על אופן הכנסת הניוז פיד לשימוש, והעניק למשתמשים שליטה רבה יותר בהגדרות הפרטיות.

לאזן בין פרסום לבין נוחות המשתמשים

פייסבוק, שמנסה לאזן בין הרצון להגדיל את הכנסותיה מפרסום לבין נוחיות המשתמשים, הכניסה במהלך השנים כמה שינויים בניוז פיד, הן בעיצוב והן באופן ניתוב תכנים הנכתבים על ידי משתמשים. כך למשל, בשנה שעברה הכפילה פייסבוק את גודל התמונות בניוז פיד, הכניסה שינויים בדרך תצוגת האלבום, וביצעה מתיחת פנים גם באופן הצגת הטקסט.

בחזית ניתוב התכנים ביצעה פייסבוק שינויים רבים אף יותר במהלך השנים, בניסיון לאפשר למפרסמים למצוא נתיבים לפרסום ממוקד למשתמשי פייסבוק, המבוסס על מאגר המידע האדיר שצברה הרשת החברתית. ב–2009 החלה הרשת החברתית להשתמש באלגוריתם המנסה לקבוע אלו פריטים יעניינו את המשתמשים. ואולם, היות שאנשים רבים אינם מכירים את כל ה"חברים" שלהם בפייסבוק, התקשתה פייסבוק לסנן את הפיד לפי פוסטים רלוונטיים. ב–2010 איפשרה החברה למשתמשים לסנן את התוכן באופן כרונולוגי, וב–2011 היא השיקה סרגל צד המציג עדכונים אחרונים.

בסתיו שעבר, הציעה פייסבוק למותגים ולמשתמשים פרטיים לשלם עבור קידום תוכן שלהם בניוז פיד של חבריהם. המהלך עורר ביקורת חריפה וטענות משתמשים כי התוכן שלהם נדחק למטה לטובת תוכן שפייסבוק מקדמת למטרות רווח. השבוע, בתגובה לגל ביקורת נוסף בעניין, נאלצה פייסבוק לפרסם הודעה שבה הצהירה כי לא "מנעה באופן מלאכותי" הופעת תכנים במטרה לעודד משתמשים לשלם עבור קידום פוסטים.

העיצוב החדש של הניוז פיד מהווה ניסיון לאזן בין הצורך להמשיך לרתק אנשים לאתר, תוך הגדלת ההכנסות מפרסום ומבלי להקריב את נוחיות המשתמשים.

מוקדם יותר השנה, התפרסם דיווח של מכון המחקר פיו, שממנו עלה כי 61% ממשתמשי פייסבוק יצאו ל"שבתון" מהרשת החברתית - לעתים לפרק זמן של כמה חודשים. שעמום היה אחת הסיבות שצוינו בסקר כסיבה לחופשה היזומה מהרשת החברתית. עוד עלה מהסקר כי 20% מהמשתמשים ביטלו את חשבונם כליל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות