בקליפורניה העלו מסים והכלכלה התאוששה - ואז הגיע הקיצוץ

הקיצוץ הפדרלי יפגע בתעשיות הצבאיות הגדולות ובתוכניות חינוך ורווחה בכלכלת קליפורניה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שנים של גירעונות תקציביים ענקים, קליפורניה עומדת על קרקע יציבה יותר. האבטלה גבוהה עדיין, אבל ההכנסות של המדינה ומחירי הבתים עולים. משלמי המסים הצביעו בעד העלאת מסים כדי להפחית גירעונות. ועתה, עם הקיצוץ האוטומטי (סיקווסטר) בתקציב הממשל הפדרלי, קליפורניה עומדת לספוק מכה – לא רק לתעשייה הצבאית הגדולה במדינה, אלא גם להתאוששות הכלכלית שלה.

הקיצוצים שנכנסו לתוקף ביום שישי יואצו עם חלוף הזמן, וקליפורניה תספוג הפסד של 9 מיליארד דולר השנה. התעשייה הצבאית תספוג 3.2 מיליארד דולר מהקיצוץ, אולם החינוך, תוכניות רווחה ותחומים אחרים, שנפגעו כבר קשה מהמשבר התקציבי של קליפורניה בשנים האחרונות, יספגו עוד מכה.

כלכלת קליפורניה, שגודלה 2 טריליון דולר, היא כלכלה מגוונת משל רוב המדינות, ופחות תלויה בעובדי ממשל. מומחים סבורים שהקיצוץ הפדרלי לא יספיק כדי לחנוק את ההתאוששות בה. הוא רק יאט את הצמיחה. הקיצוצים בתקציב יפגעו קשה באזור סן דייגו, שם התעשייה הצבאית משחקת תפקיד חשוב בכלכלה. 64 אלף אזרחים עובדי צבא בקליפורניה יספגו קיצוץ בהיקף העסקתם החל בחודש הבא (כנראה יום אחד בשבוע). הקיצוץ יהיה שקול ל-400 מיליון דולר בשכר השנה.

בינואר הכריז המושל ג'רי בראון על התקציב המאוזן הראשון של קליפורניה זה שנים, בעיקר הודות להעלאת מס זמנית שאושרה על ידי משלמי המסים בנובמבר.


צילום: אי פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker