פיץ' חתכה את דירוג איטליה; "מבוי סתום פוליטי עלול להעמיק המיתון"

מעניקה כעת לכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו דירוג אשראי של BBB פלוס - שלוש דרגות מעל "זבל" ודרגה אחת בלבד מעל ספרד - עם תחזית שלילית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

חברת דירוג האשראי פיץ' הורידה היום את דירוג האשראי של איטליה בדרגה אחת על רקע חששות כי המבוי הסתום הפוליטי אליו נקלעה בעקבות תוצאות הבחירות שהתקיימו במדינה בחודש שעבר, עלול לפגוע ביכולת הממשלה למנוע העמקה של המיתון הכלכלי ולהתמודד עם משבר החוב האירופי.

פיץ' הורידה את דירוג האשראי של איטליה מדרגת A מינוס לדרגת BBB פלוס, עם תחזית דירוג שלילית, שמשמעה כי תיתכן הורדה נוספת של דירוג איטליה. דירוג האשראי של איטליה נמצא כעת שלוש דרגות מעל לדרגת "זבל" ודרגה אחת בלבד מעל לדירוג האשראי שהמעניקה פיץ' לספרד.

"התגברות חוסר הודאות הפוליטית וקרקע לא פורייה לרפורמות מבניות נוספות מהוות זעזוע שלילי נוסף לכלכלה השקועה עמוק במיתון", נאמר בהודעה שפירסמה פיץ'. "המיתון המתמשך באיטליה הוא מהעמוקים ביותר באירופה".

פיץ' ציינה עוד כי נתונים כלכליים מצביעים על כך שהמיתון באיטליה עלול להיות חמור וממושך יותר מכפי שהעריכו עד כה. עקב כך צפויים חובות איטליה להתרחב השנה לשיא של כמעט 130% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP), לעומת תחזית קודמת של פיץ' באמצע שנה שעברה לפיה היחס בין החוב לתוצר יגיע ל-125% ב-2013.

הפגנות נגד הצנע באיטליהצילום: רויטרס

מוקדם יותר היום, הזהיר הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק, כי תוצאות הבחירות באיטליה הן איתות על תחילתה של סערה פוליטית, ומחאה ציבורית גוברת על תוכניות הצנע, לא רק באיטליה אלא במדינות נוספות.

רוביני, אשר נודע כמי שחזה את המשבר הכלכלי העולמי, אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג כי תוצאות הבחירות באיטליה מאיימות להצית מחדש את משבר החוב בגוש היורו, ועלולות לערער את התחייבותו של הבנק המרכזי של אירופה לרכוש אג"ח של מדינות שיעמדו ביעדי צמצום הגירעון בתקציב.

"תוצאות הבחירות באיטליה שינו את כלל המשחק מכיוון שעד עתה ההסכם היה שאיטליה ומדינות פריפריה אחרות בגוש היורו ינקטו במדינות צנע ויבצעו רפורמות ובתמורה הבנק המרכזי של אירופה וגרמניה יעזרו בסבלנות ויספקו נזילות", אמר רוביני. "ההסכם הפוליטי הזה כעת מתפרק כך שאני רואה סערה באופק של גוש היורו", הוסיף.

"באיטליה אנחנו נמצאים בתחילתה של סערה פוליטית. תוצאות הבחירות הראו כי מרבית הציבור באיטליה, עד שני שליש ממנו, מתנגד לתוכנית הצנע. וזה לא רק באיטליה. לאחרונה הפגינו חצי מיליון בני אדם ברחובות ליסבון, שיעור האבטלה ביוון הוא 25% ובספרד 50% מהצעירים מובטלים, ולכן יש אי שקט", אמר היום רוביני בראיון אחר לערוץ הטלוויזיה CNBC.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker