רוביני: צפוי תיקון בשווקים בארה"ב במחצית השנייה של השנה

"הצמיחה בארה"ב השנה תהיה לכל היותר 1.5%; באירופה, תוצאות הבחירות באיטליה מאיימות להצית מחדש את משבר גוש היורו - שינו את כללי המשחק"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הכלכלן נוריאל רוביני מאוניברסיטת ניו יורק, שנודע כמי שחזה את המשבר הכלכלי העולמי, הזהיר כי הצמיחה בארה"ב השנה צפויה להיות נמוכה מהצפוי וכי יתכן שיהיה תיקון בשוקי המניות בארה"ב במחצית השנייה של השנה. רוביני התייחס בראיונות שנערכו עמו היום גם לאירועים באירופה, ואמר כי תוצאות הבחירות באיטליה הן איתות על תחילתה של סערה פוליטית, ומחאה ציבורית גוברת על תוכניות הצנע, לא רק באיטליה אלא במדינות רבות נוספות.

"השווקים הולכים להיות מופתעים מכמה שהצמיחה השנה תהיה נמוכה בארה"ב, אפילו ביחס לשנה הקודמת", אמר רוביני, שהעריך כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב עתיד לצמוח בשנה לכל היותר ב-1.5%, בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC. "כתוצאה מכך, בהמשך הדרך, במחצית השנייה של השנה יתכן שיהיה תיקון כלשהו בשוק המניות בארה"ב".

"ארה"ב גנבה צמיחה מהעתיד בעזרת מדיניות תקציבית אגרסיבית, ועכשיו היא תיאלץ לנקוט במדינות צנע שבאירופה כבר ביצעו", הוסיף. רוביני התייחס גם לקיצוץ הרוחב השרירותי בתקציב הממשל בארה"ב שנכנס לתוקף בתחילת החודש, וציין כי המשבר התקציבי יגרע השנה 1.5% מהצמיחה.

עם זאת, רוביני ציין כי ישנם מספר גורמים שתומכים בצמיחת כלכלית ארה"ב: התאוששות שוק הדיור, הזינוק בתפוקת נפט פצלים, תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) השלישית של הבנק הפדרלי, והשיפור בשוק התעסוקה. רוביני העריך כי הבנק הפדרלי יצטרך להתמיד בתוכנית התמריצים הנוכחית, במסגרתה הוא רוכש אג"ח בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש, עד ששיעור האבטלה בארה"ב יירד לרמה של 7%.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בפברואר לרמה של 7.7% - רמתו הנמוכה ביותר זה חמש שנים - לעומת 7.9% בינואר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה כי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי ברמה של 7.9%.

רוביני התייחס היום גם למצב מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, באירופה. בראיון אחר לערוץ הטלוויזיה של בלומברג אמר רוביני כי תוצאות הבחירות באיטליה מאיימות להצית מחדש את משבר החוב בגוש היורו, ועלולות לערער את התחייבותו של הבנק המרכזי של אירופה לרכוש אג"ח של מדינות שיעמדו ביעדי צמצום הגירעון בתקציב.

"תוצאות הבחירות באיטליה שינו את כלל המשחק מכיוון שעד עתה ההסכם היה שאיטליה ומדינות פריפריה אחרות בגוש היורו ינקטו במדינות צנע ויבצעו רפורמות ובתמורה הבנק המרכזי של אירופה וגרמניה יעזרו בסבלנות ויספקו נזילות", אמר רוביני. "ההסכם הפוליטי הזה כעת מתפרק כך שאני רואה סערה באופק של גוש היורו", הוסיף.

"באיטליה אנחנו נמצאים בתחילתה של סערה פוליטית. תוצאות הבחירות הראו כי מרבית הציבור באיטליה, עד שני שליש ממנו, מתנגד לתוכנית הצנע. וזה לא רק באיטליה. לאחרונה הפגינו חצי מיליון בני אדם ברחובות ליסבון, שיעור האבטלה ביוון הוא 25% ובספרד 50% מהצעירים מובטלים, ולכן יש אי שקט", אמר רוביני בראיון ל-CNBC.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker