כלכלנים בארה"ב: דו"ח התעסוקה לא יצמצם תמריצי הבנק הפדרלי

"נתוני התעסוקה לא יביאו לשינוי כללי המשחק של הבנק המרכזי"; שיטת חישוב מקיפה יותר של האבטלה רשמה ירידה מתונה יותר בשל זינוק במספר האנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

כלכלנים בארה"ב הכתירו את נתוני התעסוקה שפורסמו היום בתור חיוביים, אולם ציינו כי הנתונים לא היו חזקים דיה כדי לגרום לבנק הפדרלי להחליט להתחיל לצמצם את התמריצים לכלכלה. יתר על כן, שיעור האבטלה בכלכלה הגדולה בעולם אמנם ירד במפתיע בפברואר לרמתו הנמוכה ביותר זה חמש שנים, אולם לפי שיטת חישוב מקיפה יותר של משרד העבודה האמריקאי, נרשמה ירידה מתונה יותר בשיעור האבטלה בשל זינוק במספר האנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה, אשר אינם נכללים בחישוב נתון האבטלה הרשמי.

"דו"ח התעסוקה מועילים באופן שאינו משתמע לשתי פנים, וכל מגזר (למעט המגזר הממשלתי שבו נרשמה ירידה של 10,000 משרות) דיווח על צמיחה במספר המשרות בפברואר", כתב הכלכלן מילן מלריין מחברת TD סקוריטיס בדו"ח למשקיעים שפירסם בעקבות פרסום נתוני התעסוקה בארה"ב היום. "בסך הכל, הדו"ח מצביע על שיפור מתמשך בתנופה החיובית של שוק העבודה, ומספק אינדיקציה ברורה לכך שהכלכלה מצליחה לנווט את דרכה בהצלחה מול רוחות נגדיות שנגרמות עקב הקיצוצים בתקציב. עם זאת, האינפלציה ממשיכה להיות חלשה, והבנק הפדרלי צפוי להתמיד במדיניות המוניטרית המרחיבה הנוכחית לעת עתה", הוסיף מלריין.

"דו"ח התעסוקה היום לא יביא לשינוי כללי המשחק של הבנק הפדרלי - קצב גיוס העובדים החודשי הגבוה שנרשם לאחרונה (ממוצע של 191 אלף משרות בשלושה החודשים האחרונים, וממוצע של 187 אלף משרות בשישה החודשים האחרונים) הוא בהחלט התפתחות מבורכת, אולם הוא אינו חזק מספיק כדי להביא להתקדמות משמעותית בספיגת עודף ההיצע של העובדים", כתב הכלכלנית ג'וליה קורונדו מבנק BNP פאריבה בדו"ח שהוציאה לאחר פרסום נתוני התעסוקה.

הערכות הכלכלנים כי לא צפוי שינוי במדינות רכישת הנכסים של הבנק הפדרלי בעקבות דו"ח התעסוקה שפורסם היום, באים לאחר התבטאויות של כמה מבכירי הבנק המרכזי לפיהן אין לבנק הפדרלי כוונה לעת עתה להכניס שינויים במדיניות.

סגנית יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, אמרה בתחילת השבוע כי הבנק המרכזי אינו צריך לצמצם את מדיניות התמריצים לכלכלה. "נכון לעכשיו, אני מעריכה כי מאזן הסיכונים עדיין מצדיק מדיניות מוניטרית מרחיבה ביותר כדי לתמוך בהתאוששות הכלכלה ושיפור מהיר יותר בתעסוקה", אמרה ילן ביום שני בנאום בוושינגטון. "סיום רכישות הנכסים בטרם ייראה שיפור ניכר בשוק העבודה עלול גם ליצור הערכות לפיהן היקף המדיניות המרחיבה שסופק לא יספיק כדי להבטיח את המשך השיפור בכלכלה", הוסיפה ילן.

דבריה של ילן - הנחשבת למועמדת אפשרית להחליף את יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, לאחר סיום כהונתו השנייה בינואר 2014 - הצטרפו לאיתותיו של ברננקי בשבוע שעבר, בדבר כוונת הבנק המרכזי להתמיד ברכישות האג"ח. "באקלים הכלכלי הנוכחי, היתרונות הטמונים ברכישות נכסים הם ברורים", אמר ברננקי בשבוע שעבר בעדותו בפני ועדת הבנקאות של הסנאט.

ירידה מתונה יותר באבטלה מהנתון הרשמי

שיעור האבטלה בכלכלה הגדולה בעולם אמנם ירד במפתיע בפברואר לרמתו הנמוכה ביותר זה חמש שנים, אולם לפי שיטת חישוב מקיפה יותר של משרד העבודה האמריקאי, נרשמה ירידה מתונה יותר בשיעור האבטלה, בשל זינוק במספר האנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה, אשר אינם נכללים בחישוב נתון האבטלה הרשמי.

משרד העבודה מסר היום כי שיעור האבטלה בארה"ב ירד בפברואר ב-0.2% לעומת החודש הקודם, לרמה של 7.7% - רמתו הנמוכה ביותר זה חמש שנים. תחזית הכלכלנים היתה כי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי לעומת ינואר ברמה של 7.9%.

עם זאת, לפי שיטת חישוב מקיפה של יותר המשרד, שיעור האבטלה (U-6) - הכולל גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה - ירד בפברואר לרמה של 14.3% לעומת 14.4% בינואר. שיעור האבטלה U-6 נמוך כעת ביותר מ-3% משיא של 17.4% שרשם באוקטובר 2009, אשר היה שיעור האבטלה הגבוה ביותר שנרשם מאז שנת 1941 לפי כל שיטות חישוב האבטלה של משרד העבודה האמריקאי.

השיא שנרשם באוקטובר 2009 היה הגבוה ביותר מאז החל משרד העבודה לפרסם נתון זה בשנת 1994. באותה שנה, תפסה שיטת חישוב האבטלה U-6 את מקומה של שיטת חישוב אבטלה מקיפה אף יותר (U-7), שאותה החל משרד העבודה לפרסם בשנת 1976. שיעור האבטלה הגבוה ביותר שנרשם בשיטת חישוב U-7 היה 15.3%, במהלך המיתון של שנת 1982. באותה עת, היה שיעור האבטלה הרשמי (U-3) ברמה של 10.8% - יותר מ-3% מעל לרמתו הנוכחית.

236 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש שעבר לאחר גידול של 119 אלף משרות בינואר, לפי הנתונים שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 165 אלף משרות בפברואר, לאחר תוספת של 116 אלף משרות שעליה דווח במקור בינואר.

תגובות