הפוליטיקאי נהג במהירות מופרזת, האשים את אשתו - וחיי שניהם נהרסו

הכלכלנית הבכירה ויקי פרייס זייפה דו"ח מהירות וטענה כי היא אשמה ולא בעלה, הפוליטיקאי כריס היון; לאחר שבע שנים הודה היון במעשה; בית המשפט קבע כי שניהם אשמים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במשך שנים הם היו אחד הזוגות הנוצצים של לונדון: הוא, פוליטיקאי שזינק לפסגה, עם דעות אופנתיות שמשמאל למרכז בנושאים חברתיים ורקע בתחום הפיננסים שהניב לו הון של מיליונים; היא, אחת הכלכלניות הבכירות בממשלה, שבעבר רמזה בראיון כי שאיפתה היא להפוך לשרת האוצר הראשונה בבריטניה.

ואולם, תהפוכות גורל בנוסח רומן של ג'פרי ארצ'ר, שזורות שאיפות, הונאות ונקמה, גרמו לעולמם להיחרב עליהם. סיפורם נהפך לסיפור חורבן של נישואים ושל מוניטין, והותיר אותם, עם תום המשפט שנערך בבית המשפט העליון בבריטניה ביום חמישי, מול אפשרות של עונש מאסר.

ויקי פרייס. השופט הזהיר אותה ש"לא תחיה באשליות"צילום: אי–פי

ויקי פרייס, כלכלנית ממוצא יווני, הצהירה ב–2003 כי נהגה במכונית שביצעה עבירת תנועה, אף כי בעלה, כריס היון ‏(Huhne‏), בכיר במפלגה הליברלית־דמוקרטית בבריטניה, היה זה שאחז בהגה. עתה הורשעה פרייס פה אחד על ידי המושבעים בעיוות הליכי משפט. פרייס, 60, קיבלה את גזר הדין בשתיקה הלומה, ועזבה את אולם בית המשפט לאחר ששוחררה בערבות עד להקראת גזר הדין. היא לא דיברה עם עשרות אנשי התקשורת שהמתינו בחוץ.

השופט, סר נייג'ל סוויני, הזהיר את פרייס שלא "תחיה באשליות" לקראת גזר הדין במשפט: זהו ביטוי ששופטים משתמשים בו כדי לאותת על עונש מאסר צפוי. אזהרה דומה ניתנה לפני כחודש להיון, 58, לאחר שהודה לפתע כי הוא היה האשם באותה האשמה, לאחר שנים שבהם כינה את הטענות על החלפת השמות בדו"ח המהירות כ"שטויות" ו"שקרים".

המיילים שחשפו הכל

החלפת זהויות במקרים של נהיגה במהירות אסורה נעשית אלפי פעמים בשנה בבריטניה, לפי המשטרה. עבור היון, שצבר כבר שלושה דו"חות מהירות, המשמעות של דו"ח נוסף היתה שלילת רשיונו. לפי הערכתו, הדו"ח הנוסף היה גם מונע את הזכייה שלו במושב בפרלמנט 
ב–2005 - מהלך משמעותי בקריירה הפוליטית שלו, שסימן את המעבר מתפקיד בפרלמנט האירופי לפרלמנט בבריטניה.

בסופו של דבר, נראה כי ההימור לא השתלם. אם היה מודה היון באשמה ב–2003, הוא היה נאלץ לשלם קנס של 100 דולר ושלילה של חצי שנה עד שנה. בגלל ששיקר, הוא איבד את מקומו בפרלמנט וזכה בתואר של הפוליטיקאי הבריטי הראשון שהודח מתפקידו בגלל אישום פלילי. כמו כן, לפי פרשנים בבריטניה, הוא איבד כל סיכוי לקריירה פוליטית בעתיד.

אשת הקריירה הצהירה שהיא קורבן

יש עוד המון תרחישים של "מה היה אילו", שממשיכים להתגלגל בתקשורת הבריטית. אילו אלפי פתקי הצבעה לטובתו לא היו מתעכבים בדואר, היון היה כנראה מצליח להביס את ניק קלג בבחירות להנהגת מפלגת הליברל־דמוקרטים ב–2007. עמדה זו יכולה היתה להביא את היון לתפקיד סגנו של ראש הממשלה, דיוויד קמרון, כשהמפלגה הצטרפה למפלגה השמרנית של קמרון בקואליציה שהורכבה ב–2010.

כריס היון וקרינה טרימינגהאם, העוזרת הפרלמנטרית שלו, שלטובתה עזב את פרייסצילום: רויטרס

ואולם הפן האישי תפס מקום בפרשה יותר מאשר הפן הפוליטי. פרייס דבקה בגרסתה השקרית במשך שבע שנים, עד שהיון עמד בפני חשיפה של רומן שניהל עם עוזרת פרלמנטרית על ידי צהובון בריטי, לאחר 25 שנות נישואים.

בית המשפט גילה כי החדשות על הבגידה נודעו לפרייס, כשבעלה חשף אותם בפניה במהלך הפסקת המחצית במשחק הגמר של אליפות העולם בכדורגל ב–2010, ואמר לה כי הוא זקוק לפרידה מיידית כדי שיוכל לשמור על תפקידו בקבינט.

פרייס, אשת קריירה חזקה ועשירה, העדיפה לבחור בסטטוס קורבני: היא העידה בבית המשפט כי היון איים עליה שתיקח על עצמה את האשמה בדו"ח המהירות, ואמרה שלא היתה לה ברירה, לאחר שמבלי להיוועץ בה, היון חתם על מסמך שבו הוא מזהה אותה כנהגת.

עורכי הדין של פרייס טענו כי מדובר ב"כפייה בנישואים" - מושג שאינו נפוץ בבתי המשפט בבריטניה - והציגו אותה כאשה פגיעה להפליא, הנחושה להגן על נישואיה ועל חמשת ילדיה. עורך הדין טען כי היא התרגלה לציית לדרישות של היון, שדרש ממנה בין היתר לעבור שתי הפלות, שטען כי הבאת ילדים נוספים לעולם עלולה להפריע להתקדמות הפוליטית שלו.

סגן ראש ממשלת בריטניה ניק קלגצילום: רויטרס

נראה כי ההגנה הזו על פרייס, שזכתה לתמיכה מקיפה על ידי נשים בולטות בעיתונות וכן על ידי ארגוני זכויות נשים, לא השפיעה במידה רבה על חבר המושבעים במשפט. המושבעים, שבעה גברים ואשה אחת, קיבלו את גרסתו של פרקליט התביעה אנדרו אדיס, שתיאר את פרייס כאשה בעלת רצונות חזקים, שהיתה מוכנה "לרמות את המערכת" יחד עם היון, עד שהשתלט עליה רצון עז יותר לנקמה על כך שנטש את הנישואים.

בסך הכל, פרייס עמדה למשפט פעמיים. בפעם הראשונה המושבעים נפסלו כאשר לא הצליחו להגיע להכרעה. שני המשפטים הבליטו את ניסיונה העיקש להרוס את המוניטין של בעלה בתקשורת, כנקמה על כך שעזב אותה לטובת קרינה טרימינגהאם, 46, שעבדה עבורו.

האמת היא שפרייס היא "אשה שבילתה את חייה בקבלת החלטות חשובות, אף שהיא טענה בבית המשפט שהיא 'לא היתה מסוגלת להחליט אם לבצע פשע או לא, בגלל שגבר, בין אם בעלה או לא, אמר לה מה היא חייבת לעשות'", טען אדיס.

הליברל־דמוקרטים ניצלו מתבוסה

בשעה שפרייס והיון אורזים פיג'מות פסים, חוגגת המפלגה שבה עלו לגדולה ניצחון בבחירות המקומיות באיסלטליי, מושב פרלמנט שממנו התפטר היון. הניצחון, לפי הערכות במפלגה ומחוצה לה, היה אולי הדבר שהציל את המפלגה מכיליון, ולא רק בגלל שערוריית פרייס והיון. מנהיג המפלגה, ניק קלג, הודה כי כשל בטיפול בהאשמות בהטרדה מינית נגד מנכ"ל המפלגה לשעבר, לורד רנארד. נשים חברות מפלגה התלוננו כי רנארד הטריד אותן, אבל בכירי המפלגה התעלמו מהתלונות.

"הנשים שנפגעו חשות שאיכזבנו אותן. הן ראויות לכך שתלונותיהן ייבחנו בצורה יסודית ויטופלו בצורה נאותה, אבל זה לא קרה", אמר קלג. "איכזבנו אנשים, וזה לא מקובל עלי". קלג הכריז כי הלנה מוריסי, חברת מועצת המפלגה, תוביל חקירה בעניין.

במפלגה מעריכים כי בבחירות הכלליות הם עשויים להגדיל את כוחם ל–50 מושבים ויותר. נתונים כאלה יכולים לתת בידי קלג את היכולת לשמש שוב מכתיר מלכים אחרי הבחירות ב–2015. נשיא המפלגה, טים פארון, השתמש בדימוי קצת ביזארי כשדיבר על הניצחון: "אנחנו כמו מקקים אחרי מלחמה גרעינית, רק פחות מסריחים, עשויים מחומר עמיד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker