"צ'אבס חילק את העוגה באופן שיוויוני יותר, אך העוגה לא גדלה"

רמת החיים של אזרחי ונצואלה השתפרה מאוד תחת צ'אבס ואי השיוויון צומצם במידה ניכרת, אולם יורשו של נשיא ונצואלה שמת השבוע ייאלץ להתמודד עם בעיות רבות, שעלולות לערער את התמיכה במדיניות הסוציאליסטית שהנהיג צ'אבס

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רמת החיים של אזרחי ונצואלה השתפרה בקצב השלישי בגודלו בעולם ואי השיוויון הצטמצם תחת שלטונו של הוגו צ'אבס, שמת השבוע בגיל 58 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.

בין 2006 ל-2011 - המחצית השנייה של שלטון צ'אבס, התקדמה ונצואלה שבעה מקומות במדד הפיתוח האנושי של האו"ם, אל המקום ה-73 מתוך 187 מדינות. שתי המדינות היחידות שביצעו התקדמות גדולה יותר במדד הן קובה והונג קונג. המדד מבוסס על נתוני תוחלת חיים, שירותי בריאות וחינוך.

ההתקדמות נרשמה בעיקר הודות למדיניות העברה של הכנסות המדינה מנפט אל האוכלוסייה הענייה של ונצואלה. עם זאת, הפשיעה הגואה והעלייה באינפלציה, תשתיות מיושנות, מחסור במזון וחשמל וירידה של 13% בהפקת הנפט השנתית מאז 1999, כל אלה ממתינים ליורשו של צ'אבס ועלולים לפגוע בהמשך הצמיחה הכלכלית ולערער את התמיכה במדיניות הכלכלית הסוציאליסטית שצ'אבס החיל, אמר דיוויד סמילדה, סוציולוג באוניבריסטת גיאורגיה באתונה, שחי בונצואלה.

תומכת צ'אבס מתאבלת באל-סלבדורצילום: רויטרס

"צ'אבס העניק לשליש מאזרחי המדינה תחושה שהם חשובים, וההטבות החומריות שהם קיבלו הם חלק מהמורשת שלו", אמרה ג'וליה צוויג, עמיתה בכירה במועצה האמריקאית ליחסים בינלאומיים. "עם זאת, הוא הרס את הכפרים במטרה לבנות אותם מחדש, הלאים קרקעות, ביזבז כספי נפט מבלי להשקיע אותם מחדש וניהל באופן כושל את משאבי המדינה".

לונצואלה שיעור האי שיוויון הנמוך ביותר מבין מדינות אמריקה הלטינית והקריביים, לפי דו"ח שפירסם האו"ם ביום מותו של צ'אבס. הדו"ח עשה שימוש במדד ג'יני לאי שיוויון כלכלי, בו מדורגת ונצואלה ראשונה מבין מדינות היבשת עם ציון של 0.41, כשאחריה אורוגוואי. המדד מעניק ציון של בין 0 ל-1. ככל שהניקוד גבוה יותר כך אי השיוויון גדול יותר.

הירידה בעוני נבלמה

רמת העוני של ונצואלה צנחה משיעור של 48.2% ב-2002 ל-29.5% בלבד ב-2011, לפי נתוני האו"ם. בסולם של 1-10, אזרחי ונצואלה העניקו ציון של 7.5 לשביעות רצון מחייהם, הרבה מעל הממוצע העולמי של 5.5, לפי מדד השגשוג העולמי של מכון ליגטום הלונדוני ל-2012.

עם זאת, מ-2010 המגמה התהפכה ומאז חל גידול ברמות העוני, בעיה נוספת שיורשו של צ'אבס ייאלץ להתמודד עימה. אפילו עם השיפור הגדול בתקופת צ'אבס, לונצואלה עדיין שיעור העוני החמישי בגובהו בדרום אמריקה.

"ממשלתו של צ'אבס עשתה מעט מאוד לשיפור יכולת יצירת העושר", אמר פרנסיסקו רודריגז, כלכן בכיר בבנק אוף אמריקה. העוגה אמנם התחלקה באופן שיוויוני יותר, אך לא גדלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker