פייסבוק חשפה את השינוי הגדול מעולם בניוז פיד

הגירסה החדשה של רשימת עדכוני הסטטוס, הצילומים והפרסומות המופיעה בדף הבית של המשתמש מציעה מבחר דרכים חדשות לברור בין התוכן של חברים ■ דגש רב יותר על תצוגת תמונות וסרטונים, באופן שיאפשר גם הצגת פרסומות באופן מושך יותר ■ מעתה ייראה הניוז פיד באופן זהה במחשבים ובמכשירי סלולר

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פייסבוק, מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם, חשפה היום את המהפכה הגדולה בתולדותיה בפיד החדשות של המשתמשים - רשימת עדכוני סטטוס, צילומים ופרסומות המופיעה בדף הבית של המשתמש.

במסיבת עיתונאים מיוחדת במטה החברה בקליפורניה שבה נחשף השינוי המשמעותי ביותר בניוז פיד מאז השקתו בשנת 2006, אמרו בכירי החברה כי הגירסה החדשה של זרם העדכונים כוללת שלושה שינויים מרכזיים: מתן אפשרות לבחירה רבה יותר בקביעת תוכן פיד החדשות, עיצוב עשיר יותר ויצירת עקביות בין מכשירים ניידים ומחשבים אישיים.

הפיד החדש של פייסבוקצילום: הבלוג של פייסבוק

העיצוב החדש מציע למשתמשים מבחר דרכים חדשות לעקוב אחרי חבריהם, ולברור בין הצילומים ששותפו על ידי חבריהם או סרטונים שהם אוהבים. בניגוד למצב עד כה, יוכלו מעתה המשתמשים לסנן את העדכונים לפי נושא התוכן או סוג העדכון. עד כה, משתמשים היו יכולים לברור את התכנים בניוז פיד רק על פי הגדרות "סיפורים חשובים" ו"סיפורים אחרונים", והדבר גרר לא פעם תלונות מצד משתמשים שטענו כי אין להם די שליטה על בבחירת תוכן הפיד.

השינויים בניוז פיד שמו דגש רב יותר על הבלטתם של תמונות וסרטונים, באופן שמאפשר גם הצגת פרסומות באופן מושך יותר. צילומים והסרטונים בפיד הוגדלו באופן משמעותי, ותמונות ממאמרים, אפליקציות ומפות אף הם יוגדלו. הטקסטים אף הם ארוכים יותר, ונוספו התמונה או הלוגו של מפרסם הסטטוס. כמו כן, ביצעה פייסבוק מתיחת פנים לאלבומי התמונות שבהם משתפים משתמשים. "אנחנו מציבים את הצילומים בקדמה ובמרכז כדי שיהיו יותר נראים ומשולבים", אמרה ג'וליה זאו, מנהלת העיצוב, אשר ציינה כי כל התוכן בפיד יופיע כעת בפורמט נקי יותר.

הגירסה החדשה גם יצרה עקביות באופן הצגת הניוז פיד במחשבים, טאבלטים ומכשירים ניידים. כריס קוקס, סגן נשיא לתחום המוצר בפייסבוק, ציין כי מעתה הניוז פיד ייראה באופן זהה בכל הפלטפורמות. "מכיוון שזהו שינוי גדול, אנחנו ניישם אותו מאוד, מאוד בזהירות ובאיטיות", אמר קוקס. העיצוב החדש יתחיל לפעול החל מהיום עבור גולשים ממחשבים, ויגיע למכשירי סלולר בשבועות הקרובים, ציין.

הניוז פיד החדש של פייסבוקצילום: מתוך הבלוג הרשמי של פייסבוק

"המטרה שלנו היא להפוך את העולם לפתוח ומקושר יותר; ניוז פיד הוא אחד השירותים החשובים ביותר שלנו", אמר מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, במסיבת העיתונאים. "אנחנו מאמינים שהעיתון המותאם אישית הטוב ביותר חייב לכלול תוכן מגוון".

"למן ההתחלה, היעד שלנו בניוז פיד היה שונה מכל שירות חברתי אחר", המשיך צוקרברג, אשר ציין כי השינויים נועדו להבליט יותר תוכן חזותי כמו תמונות ווידיאו, וכן ליצור הפרדה בין סיפוריים אישיים לבין עדכונים של דפים. "סוגי הסיפורים שאנחנו נוהגים לספר כאשר אנחנו מתקשרים באמצעות צילום הם שונים לגמרי מאלו שבאמצעות טקסט. משתמש צריך להיות מסוגל לחלוק דברים באופן ציבורי או רק עם קומץ חברים. אנחנו חושבים כי לעיתון אישי יש מקום חשוב".

פייסבוק, המתהדרת ביותר ממיליארד משתמשים ובמאות אלפי מפרסמים, מבקשת באמצעות הגירסה החדשה של הניוז פיד למנוע מעבר של משתמשים צעירים לשירותים מתחרים דוגמת פינטרסט, טאמבלר, טוויטר ואפילו אינסטגרם, שירות שיתוף התמונות שרכשה פייסבוק והופך בהדרגה למתחרה שלה.

אנליסטים: הפיד החדש יסייע לפייסבוק להגדיל ההכנסות ולהתמודד מול מתחרות

"למרות שהעדכון של הניוז פיד לא היה מלהיב על פניו, לאורך זמן הכנסת הגירסה החדשה של הפיד עשויה להוביל לשיפור השימוש בפייסבוק וטומנת בחובה הזדמנויות כספיות חדשות", העריך האנליסט ג'ין מאנסטר מבית ההשקעות פייפר ג'פרי, אשר מעניק למניית פייסבוק המלצת "משקל יתר".

"לתפיסתנו, עדכון הניוז פיד של פייסבוק כולל הצגה משופרת של תוכן, ומאותת על כך שהחברה מעוניינת לכבוש נתח משוק פרסום הוידיאו המקוון מהיר הצמיחה", אמר האנליסט ויקטור אנתוני מחברת טופיקה קפיטל מרקטס, אשר מעניק למניית פייסבוק המלצת "קנייה". אנליסט אחר שמעניק למניית פייסבוק המלצת "קנייה", ג'סטין פוסט מבנק מריל לינץ', העריך כי השינויים בפיד החדשות של פייסבוק מאפשרו לחברה להתמודד טוב יותר מול שירותים מתחרים דוגמת טוויטר ופינטרסט.

התחלה קשה לניוז פיד

פייסבוק מייחסת חשיבות רבה לניוז פיד, שדרכו אנשים מקבלים עדכונים מחבריהם, שכן החברה מעריכה כי הפיד הוא האפיק הטוב ביותר עבור מפרסמים להגיע למשתמשים. "הניוז פיד הוא הסיבה שאנחנו נכנסים לפייסבוק. כל דבר שמגביר את הסיכויים שמשתמשים יבקרו באתר הוא חשוב", אמר האנליסט מייקל פקטר מחברת ההשקעות וודבוש סקוריטיס, בראיון לעיתון "לוס אנג'לס טיימס" לקראת חשיפת העיצוב החדש. "בכך שפייסבוק תאפשר התאמה אישית רבה יותר באופן ניתוב התכנים, היא תוכל להשיג מידע רב יותר לגבי מה מעניין את המשתמשים, וכך תוכל למקד טוב יותר את שירותיה לפרסמים. מיקוד טוב יותר משמעו מחירי פרסום גבוהים יותר, והדבר מותגם לעלייה בהכנסות וברווחים של פייסבוק", הוסיף.

תחילת דרכו של הניוז פיד בפייסבוק היתה רצופת מהמורות. השקתו בספטמבר 2006 איפשרה למשתמשים לפתע לראות את כל הפוסטים של החברים שלהם, ורבים מהמשתמשים טענו כי עדכון חבריהם על כל פיסת מידע שחלקו ברשת החברתית מהווה פלישה גדולה מדי לפרטיותם. כ-700 אלף מתוך תשעה מיליון משתמשי פייסבוק באותה עת הצטרפו למחאה נגד הניוז פיד, אשר כללה גם איומים בחרם נגד הרשת החברתית. עם זאת, פייסבוק לא התקפלה. במקום זאת, התנצל המנכ"ל צוקרברג על אופן הכנסת הניוז פיד לשימוש, והעניק למשתמשים שליטה רבה יותר בהגדרות הפרטיות.

לאזן בין הגדלת ההכנסות מפרסום לבין נוחיות המשתמשים

פייסבוק, אשר מנסה לאזן בין הרצון להגדיל את הכנסותיה מפרסום לבין נוחיות המשתמשים, הכניסה במהלך השנים מספר שינויים בניוז פיד, הן בעיצוב והן באופן ניתוב תכנים הנכתבים על ידי משתמשים. כך למשל, בשנה שעברה הכפילה פייסבוק את גודל התמונות בניוז פיד, הכניסה שינויים בדרך תצוגת האלבום, וביצעה מתיחת פנים גם באופן הצגת הטקסט.

בחזית ניתוב התכנים ביצעה פייסבוק שינויים רבים אף יותר במהלך השנים, בניסיון לאפשר למפרסמים למצוא נתיבים לפרסום ממוקד למשתמשי פייסבוק, המבוסס על מאגר המידע האדיר שצברה הרשת החברתית. בשנת 2009 החלה הרשת החברתית להשתמש באלגוריתם המנסה לקבוע אלו פריטים יעניינו את המשתמשים. אולם היות שאנשים רבים אינם מכירים את כל רשימת ה"חברים" שלהם בפייסבוק, התקשתה פייסבוק לסנן את הניוז פיד לפי פוסטים רלוונטיים. ב-2010 איפשרה החברה למשתמשים לסנן את התוכן באופן כרונולוגי, וב-2011 היא השיקה סרגל צד המראה עדכונים אחרונים.

בסתיו שעבר, הציעה פייסבוק למותגים ולמשתמשים פרטיים לשלם עבור קידום תוכן שלהם בניוז פיד של חבריהם. המהלך עורר ביקורת חריפה וטענות משתמשים כי התוכן שלהם נדחק למטה לטובת תוכן שפייסבוק מקדמת למטרות רווח. השבוע, בתגובה לגל ביקורת נוסף בעניין, נאלצה פייסבוק לפרסם הודעה בה הצהירה כי לא "מנעה באופן מלאכותי" הופעת תכנים במטרה לעודד משתמשים לשלם עבור קידום פוסטים.

לא לשעמם את המשתמשים

העיצוב החדש של הניוז פיד מהווה ניסיון לאזן בין הצורך להמשיך לרתק אנשים לאתר, תוך הגדלת ההכנסות מפרסום ומבלי להקריב את נוחיות המשתמשים. האתגר העומד בפני פייסבוק הודגש במיוחד לאחרונה בעקבות מספר סימני אזהרה שהצביעו על כך שמשתמשי הרשת החברתית מתחילים להשתעמם.

מוקדם יותר השנה, התפרסם דיווח של מכון המחקר פיו אשר ממנו עלה כי 61% ממשתמשי פייסבוק יצאו ל"שבתון" מהרשת החברתית - לעתים לפרק זמן של מספר חודשים. שעמום היה אחת הסיבות שצוינו בסקר כסיבה לחופשה היזומה מהרשת החברתית. עוד עלה מהסקר כי 20% מהמשתמשים ביטלו את חשבונם כליל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker